İstanbul’da minibüsler adeta para basıyor, günlük en az 200 TL kazanıyorlar

- Yorumlar

İstanbul’da hatlı minibüs ve dolmuş sayısının 7 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Çift vardiya olduğu düşünüldüğünde bu işten geçimini sağlayanların sayısı 15 bine yaklaşıyor. Günlük 3.5 milyon yolcu ile İstanbul ulaşımında yüzde 25’lik paya sahip hatlı minibüs ve dolmuşların fiyatları ve kazançları da dikkat çekiyor.

Yeni Şafak’tan Kenan Biter’in haberine göre hattına göre kazançları değişkenlik gösteren minibüslerde günlük kazanç tüm masraflar çıkıldığında 200 TL’den başlayıp bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu da en iyi lokasyonda aylık 30 bin TL kazanç anlamına geliyor. Aylık getirileri tatmin edici olan hatlı minibüslerin fiyatları ise servet değerinde. 750 bin TL’den başlayan fiyatlar 3 milyon TL bandına kadar çıkıyor.

MİNİBÜS PLAKA FİYATLARI EL YAKIYOR

En uygun fiyatlı hat İstanbul’un Anadolu Yakası’nda hizmet veren Gebze-Harem hattı olarak biliniyor. Hattaki fiyat düşüklüğünün nedeni araç sayısının çokluğu ve toplu ulaşım araçlarının yoğunluğundan da kaynaklanıyor. Hatta fiyatlar 750 bin TL’den başlıyor. İstanbul en değerli hatları ise Esenyurt-Küçükçekmece, Büyükçekmece- Beylikdüzü ve Pendik-Aydınlı olarak sıralıyor. Hatlarda fiyatlar 2.3 milyon TL ile 3 milyon TL aralığında. Kiralamaya verilmesi durumda en uygun fiyatlı hatta aylık 3 bin TL’den başlayıp 17 bin TL’ye kadar çıkıyor. Gebze-harem hattında plaka fiyatları 750 bin TL iken kiralamada ise aylık 3 bin TL isteniyor.

Minibüslerin günlük kazançları minimumda yakıt masrafı çıkıldığında 200 TL. Hattına göre değişen kazanç aralıkları en iyi getirili bir güzergahta ise yine tüm masraflar çıkıldığında bin TL civarında. Bu da en düşük getirili hatta aylık 6 bin TL, en iyi hatta ise 30 bin TL olarak geri dönüş sağlıyor.

x