Minibüs hattı ne kadar kazandırır?

İstanbul’da hatlı minibüs ve dolmuş sayısının 10 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Çift vardiya olduğu düşünüldüğünde bu işten geçimini sağlayanların sayısı 20 bine yaklaşıyor. Günlük 3.5 milyon yolcu ile İstanbul ulaşımında yüzde 25’lik paya sahip hatlı minibüs ve dolmuşların fiyatları ve kazançları da dikkat çekiyor.

Hattına göre kazançları değişkenlik gösteren minibüslerde günlük kazanç tüm masraflar çıkıldığında 5.000 TL’den başlayıp 15 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu da en iyi lokasyonda aylık 450 bin TL kazanç anlamına geliyor. Minibüsçüler ne kadar kazanıyor diye merak eden vatandaşlar ise acaba bir minibüs hattı mı satın almalıyım diye düşünür hale geliyor.

Aylık getirileri tatmin edici olan hatlı minibüslerin fiyatları ise servet değerinde. İstanbul’da satılık hatlı minibüs fiyatları, 10 milyon TL’den başlıyor ve 35 milyon TL bandına kadar çıkıyor. Minibüsçülerin ne kadar kazandığını duyan vatandaşlar şaşkınlık içinde kalıyor.

Hatlı minibüs fiyatları

En uygun fiyatlı hatlı minibüs, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda hizmet veren Gebze-Harem hattı olarak biliniyor. Hattaki fiyat düşüklüğünün nedeni, araç sayısının çokluğu ve toplu ulaşım araçlarının yoğunluğundan da kaynaklanıyor. Hatta fiyatlar 10 milyon TL’den başlıyor.

İstanbul en değerli hatları ise Esenyurt-Küçükçekmece, Büyükçekmece- Beylikdüzü ve Pendik-Aydınlı olarak sıralıyor. Hatlarda fiyatlar 15 milyon TL ile 30 milyon TL aralığında.

Kiralamaya verilmesi durumda en uygun fiyatlı hatta aylık 50 bin TL’den başlayıp 200 bin TL’ye kadar çıkıyor. Gebze-harem hattında plaka fiyatları 10 milyon TL iken kiralamada ise aylık 30 bin TL isteniyor.

Minibüs hattı ne kadar kazandırır?

Minibüslerin günlük kazançları minimumda yakıt masrafı çıkıldığında 5.000 TL. Hattına göre değişen kazanç aralıkları en iyi getirili bir güzergahta ise yine tüm masraflar çıkıldığında 15 bin TL civarında.

Bir minibüs hattının getirisi için hesaplama yapıldığında hesap makinaları bile işin içinden çıkamıyor. Bu da en düşük getirili hatta aylık 150 bin TL, en iyi hatta ise 450 bin TL olarak geri dönüş sağlıyor.