Halk TV’nin sahibi kim?

Halk TV’nin satışı kesinleşti. Deniz Baykal’a ait Halk TV kısa süre önce kızı Aslı Baykal’a devredilmişti. Baykallar kanalı temelli olarak sattı. Kanal İngiltere’de yaşayan Sivaslı iş adamı Cafer Mahiroğlu’na satıldı. Peki Halk TV’nin yeni sahibi Cafer Mahiroğlu kimdir? Vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan biri de Cafer Mahiroğlu’nun kim olduğu…

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, kurucusu ve imtiyaz sahibi olduğu Halk TV’de yetkilerini bir süre önce kızı Aslı Baykal’a devretti. Halk TV Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevini üstlenen Aslı Baykal, kanalda imza yetkisine sahip tek yönetici olarak kanalı iş adamı Cafer Mahiroğlu’na devretti. Satışın kaç paraya olduğu açıklanmadı.

Kanalın merkezi Ankara’dan İstanbul’a taşınacak. Halk TV, HD olarak da yayın yapacak. Kanalın yayın çizgisinde ne tür değişiklikler olacağı ise merak konusu. Muhalif yayın yapan kanalda birçok gazetecinin programı geçtiğimiz aylarda sona erdirilmişti. Çoğu gazeteci Tele 1 adlı kanala geçiş yaptı.

Cafer Mahiroğlu kimdir?

1966 Sivas doğumlu olan Mahiroğlu İngiltere’deki Select isimli tekstil firmasının sahibi olarak tanınıyor. İngilizce öğrenmek amacıyla 1980’lerin sonunda İngiltere’ye giden Mahiroğlu, uzun yıllar konfeksiyon sektöründe çalıştıktan sonra, daha önce çalışanı olduğu, konfeksiyon atölyesini satın alarak patronluğa soyundu.

1991 yılında Armondi tekstil şirketini alan Mahiroğlu, Top Shop, New Look, Dorotthy, Perkins, Tesco, Evans gibi bir çok markanın üreticisi konumuna geldi. 2007’de mali krize giren İngiltere’nin ünlü markası Select’i satın alan Mahiroğlu’nun 350’ye yakın mağazası bulunuyor.