En iyi Fransız romantik filmler

Romantik bir havaya girmenin aşk ve romantizm hakkında en iyi Fransız filmlerinden bazılarını izlemekten daha iyi bir yolu var mı? İlginç ve komik iyi hissettiren filmlerden yürek burkan hüzünlü filmlere kadar, kaçırmamanız gereken romantik Fransız filmlerini listeliyoruz. Kemerlerinizi bağlayın, biraz patlamış mısır alın ve listeye devam edelim.

Fransa iki şeyle tanınırsa, kesinlikle sevgiyi her düzeyde yüceltme eğilimi ve sinemaya olan hayranlığıdır. Fransa’nın gerçekten de romantizmle aşk ve sinema aşkıyla, ikisinin özünde birbirine bağlı hale geldiği uzun bir geçmişi var. Filmler belirli bir sırada değildir, sevgili ile izlenebilecek filmlerden size daha çekici gelen film hangisiyse onu izlemeye başlayabilirsiniz!

1. L’arnacoeur

2010 ‧ 1 saat 45 dakika ‧ 6,7/10 IMDb

fransiz-romantik-film-1

L’Arnacœur, gerekli her yolu kullanarak ilişkileri bozma konusunda uzmanlaşmış bir işletmeyi yöneten Alex adında çekici bir adam hakkında romantik bir komedi. Alex, kızının onaylamadığı bir adamla evlenmesini engellemek için zengin bir adam tarafından tutulduğunda, karışıklıklar ortaya çıkar ve işler beklendiği gibi gitmez.

Başrollerini Romain Duris ve Vanessa Paradis’in paylaştığı bu romantik komedi, çoğunlukla Monako’da geçen eğlenceli ve iyi hissettiren bir film.

2. Les émotifs anonymes

2010 ‧ 1 saat 20 dakika ‧ 6,9/10 IMDb

fransiz-romantik-film-2

İçinde yer alan çikolatalar kadar tatlı bir film, birbirleri için yaratılmış ama her ikisi de felç edici sosyal kaygıdan muzdarip iki kişi hakkında bu romantik film gerçekten kalbinize dokunacak.

Zeki ama acı verecek kadar utangaç bir çikolatacı olan Angélique, çikolata şirketi sahibi Jean-René ile tanışır. Ama endişelerini yenebilecekler mi yoksa duygusal engellerinin aşkın önüne geçmesine izin verecekler mi?

3. Prête-moi ta main

2006 ‧ 1 saat 30 dakika ‧ 6,7/10 IMDb

fransiz-romantik-film-3

Hikaye, sadece ailesini sırtından atmak için arkadaşının kız kardeşini müstakbel gelini gibi göstermesi için tutan 43 yaşındaki mutlu bekar bir bekar olan Luis’in etrafında dönüyor. Düğün gününde onu terk etmesini ve asla evlenmemesi için sağlam bir mazeret sağlamayı planlıyor. Ama elbette, en iyi planlar bile resme aşk girdiğinde korkunç bir şekilde yanlış gidiyor.

Alain Chabat ve Charlotte Gainsbourg’un başrollerini paylaştığı bu film, tekrar tekrar izlemesi eğlenceli.

4. La Fée

2011 ‧ 1 saat 33 dakika ‧ 6,2/10 IMDb

fransiz-romantik-film-4

Bir filmin duygularınıza mükemmel bir şekilde dokunması için çok fazla diyaloğa ihtiyacınız olduğunu kim söyledi? Bu çocuksu ve tuhaf neredeyse sessiz komedi, bir peri olduğunu iddia eden bir kadın tarafından ziyaret edilen Dom adında bir otelin gece memuru hakkında. Bu gerçek hayattaki peri, ona üç dilek hakkı verebileceğini iddia ediyor. Ancak iki dileğini gerçekleştirdikten sonra kız esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolur ve ona aşık olan Dom her yerde onu aramaya çıkar.

5. Le goût des autres

2000 ‧ 1 saat 52 dakika ‧ 7,0/10 IMDb

fransiz-romantik-film-5

Farklı zevklere ve yaşam tarzlarına rağmen romantik bir şekilde birbirine dolanan altı talihsiz aşık hakkında bir film. Bu biraz dramatik ama esprili film, Castella adında bir iş adamı, karısı Angélique, Clara adında bir aktris/İngilizce öğretmeni ve Castella’nın koruması, müzisyen şoförü ve Manie adında bir barmeidin yer aldığı paralel bir aşk hikayesi etrafında dönüyor.

6. Amour

2012 ‧ 2 saat 7 dakika ‧ 7,9/10 IMDb

fransiz-romantik-film-6

Bu çok beğenilen, ödüllü film, Anne felç geçirdiğinde hayatları karmaşık bir hal alan yaşlı evli bir çift olan Georges ve Anne’nin hikayesini anlatıyor. Trajik ve güzel, dokunaklı ve canlandırıcı film, aşk ve evliliğin gerçeklerine bir göz atıyor. Amour, 2012’de Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve 2013’te 85. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü’nü kazandı.

7. Lola

1961 ‧ 1 saat 30 dakika ‧ 7,6/10 IMDb

fransiz-romantik-film-7

Lola, eski sevgilisi ve oğlunun babası Michel’in özlemini çeken bir kabare dansçısıdır. Roland, Lola’ya aşık olan, hayal kırıklığına uğramış bir entelektüeldir. Bu acı tatlı hikaye ilerledikçe, Fransa’nın pitoresk kıyı kenti Nantes’te geçen aşkın iniş çıkışlarına götürüleceksiniz.

8. La fille sur le pont

1999 ‧ 1 saat 30 dakika ‧ 7,5/10 IMDb

fransiz-romantik-film-8

Vanessa Paradis ve Daniel Auteuil, Seine Nehri’ne bir köprüden atlayarak intihar etmeye çalışan Adèle adındaki bir kız hakkındaki bu güzel filmde rol alıyor. Avrupa’yı dolaşırken ve hayatın kıvrımları ve dönüşleriyle yüzleşirken ortaya çıkan aşk hikayelerini takip edin.

9. Jules et Jim

1962 ‧ 1 saat 45 dakika ‧ 7,8/10 IMDb

fransiz-romantik-film-9

Jules ve Jim, Bohem bir yaşam tarzına öncülük eden aynı özgür ruhlu ve büyüleyici kadına (Jeanne Moreau tarafından oynanan) aşık olan iyi arkadaşlardır. 1. Dünya Savaşı zamanlarında geçen, üç kıvılcım arasındaki aşk üçgeni, sonunda dramatik bir sona yol açan gerilim ve dramayı tetikler.

Bu filmi sadece romantizmi için değil, aynı zamanda sinematografisi ve Time dergisi tarafından en iyi 10 film müziğinden biri seçilen mükemmel müzikleri için de izleyin. Bu film aynı zamanda Profesör Stephen Hawking tarafından tüm zamanların en sevdiği filmi olarak kabul ediliyor.

10. Jeux d’enfants

2003 ‧ 1 saat 33 dakika ‧ 7,6/10 IMDb

fransiz-romantik-film-10

Marion Cotillard ve Guillaume Canet, birbirlerine hiç bitmeyen cesaretlerine rağmen büyüyen ve yavaş yavaş aşık olan iki çocukluk arkadaşının rolünü oynuyorlar. Güzel ve tuhaf aşk hikayeleri, zamanla daha da çirkinleşen ve bu süreçte kendi hayatlarını ve mutluluklarını bile riske atan cesaretler vererek sırayla sizi şaşırtacak ve cezbedecek.

11. L’Histoire d’Adèle H.

1975 ‧ 1 saat 36 dakika ‧ 7,3/10 IMDb

fransiz-romantik-film-11

1975 yılında yayınlanan bu büyüleyici tarihi drama, ünlü yazar Victor Hugo’nun kızı Adele Hugo’nun hayatı ve aşkı hakkındadır. Kişisel günlüklerindeki kayıtlara dayanan film, Adèle’in bir askeri subaya duyduğu karşılıksız sevgisinin, sonunda onu saplantı ve çılgınlık noktasına itene kadar güçlenen hikayesini anlatıyor.

12. Les Parapluies de Cherbourg

1964 ‧ 1 saat 31 dakika ‧ 7,8/10 IMDb

fransiz-romantik-film-12

Les Parapluies de Cherbourg, Lola filminin devamı niteliğindedir (yukarıdaki 7’ye bakınız) ve Cherbourg’da bir dükkanda annesiyle şemsiye satan bir kız olan Geneviève’in hikayesini anlatır. Sevgilisi Guy, onu geride bırakarak savaşa katılmaya hazırlandığında, sonunda hayatlarını sonsuza dek değiştirecek kararlar alır.

Bu müzikal filmde aynı zamanda Roland (Lola’dan) rolünü yeniden canlandıran Marc Michel ve Geneviève rolünde Catherine Denevue rol alıyor.

13. Populaire

2012 ‧ 1 saat 51 dakika ‧ 6,9/10 IMDb

fransiz-romantik-film-13

Kalp kıran dram ve kayıp hikayelerinden çok, kendinizi iyi hissettiren romantik komedi filmleri havasındaysanız, bu 2012 filmi tam size göre olabilir. Adını filmde kullanılan daktilodan alan Populaire, hızlı yazma konusunda usta bir sekreter olan Rose Pamphyle hakkında. Patronu Louis daha sonra Rose’u dünyanın en hızlı daktilo yazarı olmak için eğitmeye başlar. Dünya klavye şampiyonu olma yolunda kıvılcımlar uçuşur, ancak bazı kişisel sorunlar romantizmin önüne geçer.

1958’de geçen bu yürek ısıtan ve karşı konulmaz derecede büyüleyici filmin her günü aydınlatacağından emin olabilirsiniz.

14. Hors de Prix

2006 ‧ 1 saat 46 dakika ‧ 7,0/10 IMDb

fransiz-romantik-film-14

Bu romantik komedide altın arayıcısı Irène rolünde Audrey Tautou ve milyoner sandığı garson Jean rolünde Gad Elmaleh yer alıyor. Tuhaf dönüşler ve komik koşullar sayesinde, ikisi yol boyunca birçok ihtimale rağmen sonunda çılgın bir romantizme doğru yol alırlar.