İstanbul Havalimanı nerede?

İstanbul Havalimanı'ndan hangi İETT otobüs geçer, hangi Metro veya Marmaray durakta inmek gerekir gibi akıllı ulaşım bilgileri.

İstanbul Havalimanı, 29 Ekim 2018’de açıldı. Tüm aşamaları tamamlandığında 76,5 km2 alana yıllık 200 milyon yolcu kapasiteye çıkarılabilen 2 terminali ile birbirinden bağımsız altı pisti olacak şekilde hizmet vermesi planlanmıştır.

Havalimanı için yapılan ihaleyi 3 Mayıs 2013’te İGA yatırımcılarının oluşturduğu Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) kazandı. İhalenin ardından projenin temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atıldı. Havalimanı işletmecisi İGA’dır.

İstanbul Havalimanı’na nasıl gidilir?

Adres: Tayakadın Mahallesi, Terminal Caddesi No:1, 34283 Arnavutköy / İstanbul. Telefon numarası: 444 1 442.

Havalimanı içindeki İstanbul Havalimanı Garaj otobüs durağı ile ulaşılır. Ayrıca otobüsler havalimanı girişindeki Tayakadın İhsaniye Yolu üstündeki Havalimanı Taksi Kooperatifi duraklarında durur. Havalimanına sadece Havaist’e ait otobüslerle ulaşılır. Havaist’in seferlerini öğrenmek için altta ilişkili yazıya bakabilirsiniz.

Havaist ile Kadıköy’den İstanbul Havalimanı‘na gitmek için Havaist kullanabilirsiniz. Havaist’in Kadıköy durakları; Kavacık Köprüsü, Göztepe Köprüsü, Kozyatağı Metro istasyonu, Uzunçayır Metrobüs durağı ve Kadıköy Rıhtım durağıdır.

Havaist ile Kartal’dan İstanbul Havalimanı‘na gitmek için Pendik’e gitmeniz gerekmektedir. Havaist ile Maltepe’den İstanbul Havalimanı‘na gitmek için Pendik ya da Kadıköy’e gitmeniz gerekmektedir. Havaist’in Pendik durakları; İDO İskelesi, Tavşantepe Metro, YHT İstasyonu ve Sabiha Gökçen Havalimanı’dır. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan doğrudan İstanbul Havalimanı’na gitmek için peronlardan direkt olarak Havaist’e binebilirsiniz.

Havaist ile Sultanbeyli, Sancaktepe, Çekmeköy’den İstanbul Havalimanı’na gitmek için Havaist kullanabilirsiniz. Havaist’in Sancaktepe durakları; Yenidpğan Üstgeçit, Özyeğin Üniversitesi, Kavacık Köprüsü, Madenler durağı ve Tepeüstü’dür.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım

Havaist otobüsleri, İBB’ye bağlı İstanbul Havalimanı’na taşımacılık yapması için faaliyete geçirilen bir otobüs firmasıdır. İstanbul’un birçok noktasından İstanbul Havalimanı’na Havaist tarafından yolcu taşımacılığı yapılır.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım

1. Metrobüsle Avrupa Yakası’ndan ulaşım: Mecidiyeköy metrobüs durağından geçen bir metrobüs hattına binin. Mecidiyeköy’den geçen metrobüs hatları: Cevizlibağ – Söğütlüçeşme / Avcılar – Söğütlüçeşme / Beylikdüzü – Söğütlüçeşme / Beylikdüzü – Zincirlikuyu.

Metrobüsten Mecidiyeköy durağında inin. Aktarma yaparak İETT’nin H-2 Mecidiyeköy Metrobüs – İstanbul Havalimanı’na hattı otobüsüne binin.

2. Metrobüsle Anadolu Yakası’ndan ulaşım: Mecidiyeköy metrobüs durağından geçen bir metrobüs hattına binin. Mecidiyeköy’den geçen metrobüs hatları: Söğütlüçeşme – Cevizlibağ / Söğütlüçeşme – Avcılar / Söğütlüçeşme – Beylikdüzü.

Metrobüsten Mecidiyeköy durağında inin. Aktarma yaparak İETT’nin H-2 Mecidiyeköy Metrobüs – İstanbul Havalimanı’na hattı otobüsüne binin.

3. Avrupa Yakası’ndan metro ile ulaşım: Mahmutbey metro durağından H-1 İETT hattına aktarma yaparak gidebilirsiniz

4. Anadolu Yakası’ndan metro ile ulaşım: Size en yakın metro durağından metroya binin. Havaist ile aktarma yapmak için Metrodan Tavşantepe, Kadıköy Rıhtım veya Kozyatağı durağında inin. Buradan Havaist otobüsüne binin. Metrodaki yön tabelalarını takip ederek, adliye çıkışından çıkın.

5. Marmaray ile ulaşım: Size en yakın Marmaray durağından trene binin. Havaist ile aktarma yapmak için trenden Kadıköy Rıhtım veya Pendik YHT istasyon durağında inin. Buradan Havaist otobüsüne binin.