Çamaşırcı Deresi son durumu

Ataşehir, Kadıköy ve Maltepe ilçeleri açısından önemli bir yer tutan Çamaşırcı Deresi Islah Projesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Ataşehir – Kadıköy – Maltepe İlçeleri, Çamaşırcı Deresi Islah Projesi’ne ıslah çalışmaları yürütülmeye devam ediyor.

Uzun yıllar boyunca ıslah çalışmaları tamamlanamayan ve çevreye yaydığı kötü kokular nedeniyle özellikle Bostancı Sahili’nde bulunan restoranlar, kafeler ve konut sahipleri için rahatsız edici olan Çamaşırcı Deresi için çalışmalar devam ediyor.

Çamaşırcı Deresi nerede?

Çamaşırcı Deresi, Kayışdağı’ndan doğar ve Bostancı sahilinde Bostancı vapur iskelesi yanından denize dökülür. Konum olarak, D-100’ün altındaki kısmı, Kadıköy’ün Bostancı Mahallesi ile Maltepe’nin Altıntepe Mahallesi arasında yer alır. D-100’ün üstündeki kısmı, Ataşehir’in İçerenköy ile Maltepe’nin Aydıntepe mahalleri arasında kalır. Daha yukarıda Başıbüyük, Kayışdağı, İnönü ve Fındıklı mahalleleri ile sınırı vardır.

Maltepe’de Çamaşırcı Deresi boyunca yapılacak yeni bir yol planlanıyor. Yol ile birlikte Bostancı Kayışdağı arasında hızlı ve doğrudan ulaşım sağlanması amaçlanıyor. Maltepe Çamaşırcı Deresi boyunca yapılacak yeni yol 2 gidiş 2 geliş toplam 4 şerit olmak üzere 2 bin 800 metre uzunluğunda olacak. Yol çalışmalarına ek olarak Çamaşırcı Deresi’nin de ıslahı yapılacak.

Bostancıbaşı Köprüsü (Bostancı Köprüsü) restorasyonu

Çamaşırcı Deresi Islah Projesi kapsamında Bostancıbaşı Köprüsü (fotoğrafı haberin başında) ıslah edilecek. Kadıköy’ün en eski tarihi yapılarından biri olan ve yıllardır kaderine terk edilmiş halde ayakta duran 500 yıllık Bostancıbaşı Köprüsü, Kadıköy Belediyesi tarafından restore edilerek korunacak.

Bostancı Deresi üzerinde 1523-1524 tarihinde inşa edilen Bostancıbaşı Köprüsü’nün bir bölümü 1709’daki su taşkını ve fırtınada yıkılınca, o dönem Bostancı Ali Ağa tarafından yeniden yaptırıldı. Kesme taştan yapılan eserin orta bölümü diğerlerinden daha yüksek tutulurken 3 kemerli olarak inşa edildi. Tarihi köprü 37.5 metre uzunluğa, 6 metre genişliğe sahip bulunuyor. Köprünün her iki başında, 4 baba taşı bulunması gerekirken, bunlardan sadece 2’si yerinde duruyor.

Çamaşırcı Deresi İmar Planları

Ataşehir, Kadıköy, Maltepe İlçeleri, Çamaşırcı Deresi Islah projesine yönelik 1/5000 – 1/1000 ölçekli İmar plan değişikliği teklifleri 13 Eylül 2018’de teklif edilmiş ve 14 Eylül 2018’de İBB Meclisinde kabul edilmişti.

14.09.2018 onaylı Ataşehir-Kadıköy-Maltepe İlçeleri Çamaşırcı Deresine ilişkin 1/5000 Ölçekli NİP ve 1/1000 Ölçekli UİP’e yönelik itirazlar 14 Ekim 2020’de meclise sunuldu. İtirazlara ilişkin sunulan komisyon görüşünde şu ifadeler yer aldı:

– Ataşehir-Kadıköy-Maltepe İlçeleri, Çamaşırcı deresine ilişkin 1/5000 ölçekli NİP ve UİP’e yönelik itirazlar incelenmiş olup; Maltepe E-5 Kuzeyine ilişkin 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10 nolu Bilgi paftası itirazların kabulü, Maltepe E-5 Kuzeyi UİP plan notlarına “İfraz hattı parsel sınırıdır” plan notunun eklenmesi;

– Maltepe E-5 Güneyine ilişkin plan notlarına “Plan genelinde ön bahçe mesafesi 3 m.’dir. Ancak derinlik şartlarını sağlamayan parsellerde, bina derinliği 7 m. sağlanacak şekilde ön ve arka bahçe mesafesi 3 m.’nin altına düşebilir.”;

– Maltepe E-5 Kuzeyi ve E-5 Güneyine ilişkin 1/1000 ölçekli UİP değişikliği 2 nolu plan notunun “2. Çamaşır Deresi dere güzergahından etkilenen parsellerde İSKİ görüşü alınmadan uygulama yapılmaz.” şeklinde düzenlenmesi;

– Kadıköy Belediye Başkanlığının 23.07.2019 tarih ve E.301876 sayılı yazısında belirtilen yol genişliği itirazının bilgi paftasında işlendiği şekliyle 15 m. lik yolun sürekliliği sağlanacak şekilde düzenlenmesi ve bunun dışındaki itirazların reddi ile komisyonumuzca tadilen uygun görülmüştür.