Kartal’daki anıt ağaçlar

- Yorumlar

İstanbul Kartal’da ziyaret edilebilecek çok sayıda anıt ağaç bulunuyor. İstanbul’un Doğal Mirası projesi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Kartal’da 11 adet ağaç belirlendi. Peki Kartal’daki anıt ağaçlar nerede? Haydi değerli ağaçlarımıza beraber göz atalım…

Tüm ağaçlara tek sayfada yer vermemiz, ağaçlar hakkında çok sayıda bilgi eklemiş olduğumuz için sayfayı uzun ve karmaşık yapacaktı. O yüzden her ağacı ayrı bir sayfaya koyduk. Aşağıda yer alan “Haberin Devamı” yazan yere dokunarak sonraki sayfaya geçebilir ve diğer ağaçları görebilirsiniz.


1. (ve 2.) Doğu Çınarı – Yan yana 2 adet – Yaşlar: 315 (sağdaki) ve 275 (soldaki) – Namık Kemal Caddesi

Doğu çınarı, çınargiller familyasından. Serbest büyüdüğü zaman kısa gövde, kalın dal ve geniş tepe yapar. Gövde ve dallar açık gri veya yeşilimsi gri renklidir. Yaşlı gövdelerin kabukları diğer türlerinkilere nazaran daha küçük levhalar halinde kalkar ve yavaş dökülür.

Çavuşoğlu Mahallesi, Namık Kemal Caddesi’ndeki Doğu Çınarları, sağdaki AND.AA.1234, soldaki ise AND.AA.1235 kayıt nosu ile anıt ağaç olarak korumaya alındı. Sağdaki 315 yaşında, 194 santimetre çap, 18 metre boy ve 694 santimetre gövde çevre uzunluğuna sahiptir. Soldaki ise 275 yaşında, 169 metre çap, 16 metre boy ve 656 santimetre gövde çevre uzunluğuna sahiptir.

kartal-anit-agaclar

kartal-anit-agaclar

kartal-anit-agaclar

kartal-anit-agaclar

x
Haberin tamamı için sayfalar arasında ilerleyin
1 / 10