İstanbul’daki Yuşa Tepesi nerede?

İstanbul Beykoz’daki Yuşa Tepesi vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından peyzaj düzenlemeleri yapılan tepeye özellikle hafta sonları ve bayram tatillerine akın oluyor.

Yuşa Tepesi sadece piknik yapmak isteyenlerin değil, Hz. Yuşa Türbesi nedeniyle ibadetlerini yapmak isteyenlerin de ilgisini çekiyor. Tepenin ismi, burada türbesi bulunan Hz. Yuşa’dan geliyor. Peki Yuşa Tepesi’ne gitmek için hangi İETT otobüsü, Marmaray treni veya metroyu kullanmanız gerekiyor? İşte bu sorunun yanıtı sizin için hazırladık…

yusa-tepesi-1.jpg

Yuşa Tepesi nerede ve nasıl gidilir?

Yuşa Tepesi’ne Anadolu Yakası’ndan; Kartal, Pendik, Tuzla ve Maltepe’den gitmek için izlemeniz gereken rota: 1. Metroya Göztepe İstasyonuna gidip, Merdivenköy çıkışından çıkıp 15BK İETT otobüsüne binmek ve Anadolu Kavağı durağında inip 15A’ya aktarmak yapmak. 2.D-100 otoyolu üzerinde 500T nolu İETT otobüsüne binmek ve Anadolu Kavağı durağında inip 15A’ya aktarmak yapmak.

Sancaktepe, Çekmeköy, Sultanbeyli’den gitmek için izlemeniz gereken rota: 1. 522ST veya 122H nolu İETT otobüse binmek ve Anadolu Kavağı durağında inip 15A’ya aktarmak yapmak. 2. Sultanbeyli-Dudullu veya Dudullu-Viaport minibüslerine binmek, Sultaniye durağından 15SD nolu İETT otobüsüne binmek ve Anadolu Kavağı durağında inip 15A’ya aktarmak yapmak.

Avrupa Yakası’ndan ulaşmak için, Beykoz Limanı’na giden bir vapura binip ardından 15A nolu İETT otobüsüne aktarma yaparak gidebilirsiniz. 15A otobüsüne binmek için Anadolu Kavağı’na giden bir ulaşım aracını kullanmanız gerekiyor.

Hz. Yuşa Kimdir, Yuşa Tepesi’nin hikayesi nedir?

Hazret-i Musa’nın kumandanlarından biri olan Yûşâ,Hazret-i Musa’nın kız kardeşinin oğludur. Hıristiyan ve Yahudi kaynaklarında kendisinden “Yeşu” adıyla bahsedilir. Hazret-i Musa’nın vefatından sonra, Hazret-i Yûşâ’nın Peygamberlik vazifesini devam ettirdiğine inanılmaktadır. Hatta İsrailoğullarını göçebelikten kurtarıp Kenan diyarına yerleştiren kişinin Yûşâ olduğu düşünülmektedir.

Buradaki kabrin Yûşâ’nın kabri olduğu şeklindeki inanç, Beşiktaş’ta türbesi olan Yahya Efendi Hazretlerinin bir kerametine dayanmaktadır. Burasının Bizans döneminde kutsal bir yer olarak kabul edildiği bilinmektedir.