Kartal Taş Ocağı nerede, nasıl gidilir?

Kartal Taş Ocağı hangi İETT otobüs geçer, hangi Metro veya Marmaray durakta inmek gerekir gibi akıllı ulaşım bilgileri ile çalışma saatleri ve telefon numarası.

Kartal Taş Ocağı, Kartal’da önemli yerlerden biridir. Kartal Köprüsü ile D-100 otoyolu arasında yer alan geniş bir alandan oluşur. Kartal Taş Ocağı’nda geçmişten günümüze taş çıkarma işlemleri yapıldı. Bu nedenle alanda büyük bir çukur oluşmuştur ve zamanla yer altı sularının ortaya çıkmasıyla bir gölet alanına dönüştü.

Kartal Taşocakları mevkiinde, 1982 yılında patlatılan bir dinamit sonucu doğal kaynak suyu ile dolan alan göle dönüştü. Tüm uğraşlara rağmen kaynak suyunun kesilmemesinden sonra, taş ocağı işletmesi bölgeden çekildi. Mahallelinin içine bıraktığı süs balıkları ile doğal bir akvaryuma dönüşen gölün çevresi de ağaç ve yeşil alan bakımından zenginleşerek bir dinlenme yeri haline geldi.

Kartal Taş Ocağı yol tarifi

Kartal Taş Ocağı ve balıklı gölü, D-100 otoyolunun güney cephesinde, Kartal Köprüsü’nün batı cephesinde yer alır. “Kartal Poliklinikler”, “Kartal Köprüsü” İETT otobüsü durakları, “Kartal” metro istasyonu durağında inerek gidilebilir.

Daha kolay ulaşım için bu harita bağlantısını kullanabilirsiniz: Kartal Taş Ocağı Google Haritalar bağlantısı.

Kartal Taş Ocağı

15 dönüm alan üzerinde kurulu olan gölün çevresinde uygulanan yapılaşmalar neticesinde, ilk olarak gölün etrafındaki yeşil alanda görülen azalma, daha sonra gölün yapısına da yansımış. Çevrede yapılan yapılaşmalardan oluşan moloz ve hafriyat atıklarının gölün içine dökülmesi ile özünü yitiren göle şimdilerde bir millet bahçesi yapılması planlanıyor.

Gerekli adımları atarak, gölün bulunduğu alanı millet bahçesi olarak yeniden projelendiren ve halkın hizmetine sunmayı hedefleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, içerisinde dinlenme alanları ve sosyal tesislerin yer alacağı doğal bir park yapılması için çalışmalarına devam edecek.