Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metrosu ne zaman açılacak?

Sancaktepe-Çekmeköy-Sultanbeyli hattının test sürüşü yapıldı. İBB Başkanı olan Ekrem İmamoğlu, 2019’da belediye başkanı seçildikten sonra uzun süredir durdurulmuş olan metro inşaatlarını yeniden başlatırken; bu metro hatlarından biri olan Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metrosunun ne zaman açılacağı belli oldu.

İmamoğlu, 2019 yılında yüzde 3 tamamlanma oranıyla devraldıkları Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metrosunun 2024 yılının Şubat ayında hizmete açılacağını duyurdu. İmamoğlu, 4 Mayıs 2023’te Sancaktepe’de M5 Çekmeköy Sultanbeyli metrosu test sürüşünde yaptığı açıklamada hattın açılış tarihini duyurdu.

3 ilçeden geçecek, 8 istasyonlu, 10,9 kilometrelik Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu için çalışmalar 2017’de başladı, ancak 2018’de tüm çalışmalar durduruldu. 2019 yılında tekrar başlayan çalışmalar sonucu 2023 yılında metro hattında son aşamaya gelindi. Test sürüşlerine başlanan hattın 2024 yılında açılacağı duyuruldu.

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metrosu açılış tarihi

Metro hattı hakkında konuşan İmamoğlu açıklamasında, “Çekmeköy–Sancaktepe-Sultanbeyli hattımızda yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bu hattı yüzde 3-4 seviyelerinde devraldık. Bir kısım şantiye kurulumları, bazı şaft çalışmaları ve bir kısım tünel çalışmaları vardı. Hatta bunlar, ne yazık ki durdurulmuştu. Geldiğimizde işin durmuş olduğunu ve bir kaynağının olmadığını tespit ettik. Deutsche Bank’tan elde ettiğimiz bir kredi imkanıyla beraber, sonrasında bir bono tahvil ihracıyla beraber, önümüzü açtık. Bizim hedefimiz, 2024 Mart’a kadar, 5 istasyonu işletmeye almak. Bunun için de yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Meclis – Sarıgazi istasyonları arasında ilk trenimizin hareketini üç gün önce yaptık. Bu hattımızdaki 5 istasyonu 2024’ün başında açmak çalışıyoruz” diye konuştu.

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı ile beraber Anadolu Yakası’nda trafik sorununda büyük rahatlama bekleniyor. 2 yıldır yapımı durdurulan hatta inşaat çalışmalar, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla 26 Kasım 2019 Salı günü 11.00’de Sancaktepe Abdurrahman Gazi Metro İstasyonu inşaat alanında düzenlenen törenle başladı. İmamoğlu tarafından yeni başlatılması için talimat verilen 10,9 km’lik 8 istasyonlu hatta, 26 Kasım’da düzenlenen törenle kazı çalışmasını yapacak TBM tekrar tünele indirilmişti.

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı

Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı’nın devam niteliğindeki Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli Metro Hattı, sırası ile Meclis Mahallesi, Sarıgazi (entegrasyon istasyonu), Şehir Hastanesi, Abdurrahmangazi, Samandıra, Veysel Karani, Hasanpaşa ve Sultanbeyli İstasyonlarından geçerek Sultanbeyli TEM yolu kenarında son bulacak.

10,9 km’lik 8 istasyonlu hatta, yolculuk süresi 16 dakika sürecek ve saatte tek yönde 65 bin yolcu taşınabilecek. Son teknolojiyle inşa edilen ve Tam Otomatik Sürücüsüz Metro olarak hizmet verecek hattın istasyonlarında, tam boy peron ayırıcı kapılar kullanılacak. Samandıra İstasyonu’nda sürücülerin park ederek metro ile yolculuğuna devam edebilmesi için 336 araç kapasiteli tam otomatik mekanik otopark yapılacak.

Çekmeköy–Sancaktepe–Sultanbeyli Metro Hattı için Ekim 2019’da yapılan anlaşma ile Deutsche Bank’tan kredi sağlandı. Hattın 2022 yılının son çeyreğinde hizmete açılması planlanıyor. Mayıs 2017’de yapımına başlanan projede, 29 Aralık 2017’de İBB tarafından çalışmalar durdurulmuş, Mart 2018’de tekrar başlatılmıştı. Ancak, hak ediş ödemelerinin yapılamaması sebebiyle Ekim 2018’de inşaat tekrar durmak zorunda kalmıştı. Metro hattında yapılan fiziki imalat oranı yaklaşık yüzde 6 mertebesinde.