Ekrem İmamoğlu’nun Kartal ziyareti

Ekrem İmamoğlu Kartal’a geldi. İmamoğlu Kartal’da açılışlarda ve bir dizi ziyaretlerde bulundu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 14 Eylül’de Kartal’ı ziyaret etti. İmamoğlu, “150 günde 150 proje” kapsamında gerçekleştirilen Neyzen Tevfik Meydanı’nın açılış törenine katıldı. Ziyaret öncesi alanda kurulan sahnede konuşan İmamoğlu, Neyzen Tevfik Meydanı Projesi hakkında bilgi verdi, Marmaray ile ilgili yaşadıkları engellemeleri anlattı.

Neyzen Tevfik Meydanı ve Hürriyet Caddesi yenileme projesi kapsamında yaklaşık 9 bin metrekarelik alanda çalışmalar yürütüldü. Proje gerçekleştirilmeden önce İSKİ tarafından alt yapı çalışmaları yapılarak alanın yağmur yağışlarında yaşanan su baskını ve taşkın sorunları giderildi. Proje kapsamında geçen yılın son çeyreğinde başlayan çalışmalar kısa süre önce bitirildi. Çalışmalar kapsamında, meydandaki gereksiz yapılar kaldırıldı, amfi tiyatro yapıldı, ağaçlandırmaya gidildi ve alana ferahlık katan eklemeler yapıldı. Marmaray alt geçitlerinin sayısı arttırıldı ve mevcut duruma göre alanın daha iyi görülmesi için çeşitli peyzaj düzenlemeleri yapıldı.

Meydanın üzerinden geçen Marmaray hattının altında kalan bölümün düzenlenmesi için kendilerine gerekli izinleri vermeyen TCDD yönetimine sitemi olduğunu aktaran Yüksel, “Bu görmüş olduğunuz alandaki geçişi, inisiyatif alarak gerçekleştirdik arkadaşlar. Maalesef üzülerek söylüyorum. Tren yolunun altında olan alanlarla ilgili de Kartal halkının kullanabileceği, kamuya ait, bizlere ait sanat atölyesi, müzik atölyesi, çok kıymetli alanlar kazandırmaya çalıştık. İstişare ettik. Maalesef istediğimiz yanıtları alamadık. İstediğimiz iş birliğini gerçekleştiremedik. Ve tren yolunun hemen altında olan, daha önce bir köprü olarak kullandığımız, üst geçit olarak kullandığımız alan da maalesef bize kötü bir miras olarak kaldı” dedi.

imamoglu kartal neyzen tevfik 2

İmamoğlu’ndan Kartal’a kentsen dönüşüm müjdesi

Kentsel dönüşüm hakkında konuşan İmamoğlu, “Kartal’da kentsel dönüşümle ilgili yoğun bir çalışma yapacağız. Bir bloğun dönüşümüne bile koşup gideceğiz. İstanbul yenilenmeli, İstanbul güçlenmeli, İstanbul her türlü dayanıklılığı ortaya koyabilmeli. Bugün aynı zamanda Kartal ilçemizdeyiz ve bir meydan açıyoruz. Tabi sadece bulunduğunuz alanda ve bunun yakın çevresiyle ilgili bir meydan değil; D-100 karayolundan buraya, doğu-batı ekseninde, kuzey-güney ekseninde caddelerinden meydanlarına, parklarına ve yol düzenlemelerine, minibüs duraklarına, taksi alanlarına varıncaya kadar her türlü detayı ince ince, işbirliğiyle, Kartal Belediyemizin ve bizim yönetim grubumuzun tespitleriyle, çok önemli ve değerli bir alanı Kartalımıza çağdaş bir alanı da hediye etmenin gururunu yaşıyoruz.” dedi.

İmamoğlu konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Marmaray hattı Kartal halkını rahatsız ediyor”

“Kartal Neyzen Tevfik Meydanının da bölgeye çok güzel enerji vereceğine inanıyor ve şimdiden hissedebiliyorum. Tabi Marmaray hattı sebebiyle Kartal halkını rahatsız eden bir görüntünün burada oluştuğunu yıllardır biliyorum. Daha öncesinden beri Kartal’ın o geçmişteki bir sayfiye alanı, bir yazlık alanı, denizle buluşan o güzel alanlarını bilen birisi olarak burayı ferahlatmak ve güzelleştirmek zorundaydık. ”

“Tabi meydanı herkes için de erişilebilir hale getirdik. Engelli erişiminden tutun birçok estetik anlayışı burada yansıtmaya çaba gösterdik. Huzurlu, modern ve güzel bir yaşam alanına dönüştüğünü müjdeleyebilirim. Az önce arkadaşlarımın ifade ettiği gibi nerdeyse 100 bin metrekareye kadar ulaşan muazzam bir alanın tertibi ve düzeni var. Burayı bir kent parkı haline getirmek çok keyifliydi. Tabi yakın bölgede fırsat bulduğumuz alanlarda hizmet vermesiyle ilgili 100 araçlık otoparkı da burada hizmete kavuşturmanın da bir başka boyut olduğunu ifade etmeliyim. ”

“Marmaray’ın beton duvarlarını bile boyamaya izin vermediler”

“Çok güzel ve doğru işler yaptığımız zaman milletimizin bundan çok keyif aldığını görüyorum. Büyükşehir belediyesi ile Kartal Belediyesi arasındaki maksimum uyumun nasıl sonuç verebileceğini burada görüyorum. Ama irtibatsızlık, ama duyarsızlık ya da başka duygularla hareket ettiğiniz zaman da arkamdaki görüntüyü görüyorsunuz. Nedir bu? İşte az önce başkanımızın da ifade ettiği gibi, sitem ettiği gibi, Marmaray’ın beton geçişini boyayamamak bile.

“Vazgeçmezlerse zaten milletimiz onlardan vazgeçecek”

imamoglu kartal neyzen tevfik

Yani bu bağlamda, kendi bulunduğu alanı ya da mülkü, bir ortamı sanki şahsi mülkü kabul eden anlayış size bu sonucu veriyor. Ben özenli bir iletişim kurma çabasını bizzat belediye başkanımızın nasıl yürüttüğünü biliyorum. Aynı zamanda bizim bürokrasi arkadaşlarımızın da o özenli gayreti gösterdiklerini biliyorum. Ama ne yazık ki bir irtibat, bir diyalog zemininde bile buluşmama konusunda ilginç bir karakteri ortaya koyuyor bugünün ama bakanlıkları ama bürokrasisi. Bu koordinasyon anlayışı vatandaş adınadır. Hiç kimse kendisiyle bir şeyi bir yere götürmüyor. Kendi mülküne hizmet etmiyor. Ama vazgeçerler, ama vazgeçmezlerse zaten milletimiz onlardan vazgeçecek çok yakın zamanda. Normal ülkelerde sistem zaten böyle yürüyor ama ne yazık ki bizim bu anlamda bir sorunumuz oluştu. Bu sorun son zamanlardaki sistemin, rejimin bizimle buluşturduğu trajikomik bir durum.

“Kartallı gençlere, gülümseme dolu çizimlerini bu duvarlara yapmalarını tavsiye ediyorum”

Elbette eleştireceğiz, bizim kültürümüzde var olan hicivleri de kullanacağız. Kaldı ki bu gün meydanı olan Neyzen Tevfik hicvin belki de ana kaynağı kimliklerden bir tanesi. O anlamda Neyzen Tevfik Meydanına gelen ya da yakınlaşan herkesin yüzüne bir gülümseme gelmesini arzu ederim. Hatta Kartallı yaratıcı gençlere gülümseme dolu çizimleri bu duvarlara yapmalarını tavsiye ediyorum. Bol bol gülümsesinler. Biz hem gülümsemeye devam edeceğiz hem de milletimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz.

“Hiç yoktan 3 bin öğrencimize yurt, 10 bin çocuğumuza kreş yaptık”

neyzen tevfik kurdele kesimi

Çünkü bu şehri gülümsetmek, güçlendirmek ve ihtiyaçlarını karşılamak, hiç yokken 3 bin öğrencimize yurt yapmak, hiç yokken nerdeyse 10 bin çocuğumuzu hizmet vermeye doğru giden kreşlerimizi hazırlamak, hiç yokken kent lokantaları açmak, kütüphane sayısını sadece 3 yılda 3 katına çıkartmak, işte bütün bu işler; eğitim merkezleri, spor sahaları, aynı anda 10 metro hattında birden çalışmak, bir sene içerisinde 3 metro hattını birden açabilmek, bütün bunlar sizlerin yüzü gülsün, hayat kalitesi artsın diye yaptığımız işler. Biz kaynaklarımızı israf etmeden harcayacağız. Biz kaynağımızın bereketinin, bolluğunun, 16 milyon insandan geldiğini bilen kişileriz. Bu bağlamda biz sizlere hizmet ederken tek kuruşun bile önemli olduğunu bilen yöneticiler, o ahlakta olan yöneticileriz. Kişilikli, kimlikli bir şekilde işimize, yolumuza devam ediyoruz.

“Tüm engellemeleri sizden aldığımız güç ve dua ile aşıyoruz, onları püskürtüyoruz”

Elbette bize çıkarılan her türlü engellemeyi de açıkçası sizden aldığımız gücümüzle ve dualarla aşıyoruz. Genel başkanımızın ifade ettiği gibi hiçbir mazerete sığınmıyoruz. Kimseyle kavga etmeden hizmet etmeye, proje bitirmeye devam ediyoruz. Kavga etmek isteyene karşı duruşumuzla gücümüzü gösteriyoruz, onları püskürtüyoruz. Püskürtüyoruz… Cesaret bile edemiyorlar. Bu güzel alanlar, bu güzel çalışmalar ve içinde bulunduğumuz sevgili Kartallı hemşerilerimin keyifle yaşayacağı Neyzen Tevfik Meydanı ve çevresindeki bütün güzel çalışmalar, otoparklar, parklar, kaldırımlar, D-100’den sahile kadar bütün bu alanı düzenleyen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hepinizi çok seviyorum, iyi ki varsınız; kalın sağlıcakla.