İBB deprem dayanıklılık testi kaç para?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) sunulan dayanıklılık testi, vatandaşların binalarını en kapsamlı şekilde deprem dayanıklılık testinden geçirmelerine imkan veren bir dayanıklılık testi sürecidir.

Binaların depreme karşı dayanıklılığını ölçmek için yeni ve ekonomik bir modele geçen İBB, mekanik tabanlı tarama yöntemleriyle binaların depreme dayanıklı olup olmadığının kontrolünü sağlıyor. İBB’nin deprem dayanıklılık testleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi İston A.Ş. bünyesinde gerçekleştiriliyor.

Deprem dayanıklılık testi ücreti fiyat tarifesi

Deprem dayanıklılık testi ücretleri, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamında yapılır ve bu yönetmelikte belirtilen ücretler geçerlidir.

İBB’den alınan bilgilere göre, 6 katlı bir apartmanın risk analiz raporu maliyeti Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018) için risk analiz raporu KDV dahil 15.197,40 TL’dir.

6306 Sayılı Yasa Kapsamında Riskli Bina Tespiti (RYTEİE 2019) analiz raporu maliyeti ise KDV dahil 21.972,60 TL’dir.

Kat sayısı ve kat metrekare büyüklüğü arttıkça fiyat artar.

Deprem testinin binanın her katı için ayrı yapılması gerekiyor. Bu nedenle kat sayısı arttıkça fiyatlar katlanıyor. 10 katlı bir bina için dayanıklılık testi 10 bin TL’yi geçiyor. Her binaya metrekare ve kat sayısının yanı sırada zemin altı kat sayısı da dikkate alınarak yeni fiyat çalışması yapılması gerekiyor.

Fiyat almak için İston A.Ş. ile (0212) 537 82 00 telefon numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz.