İstanbul, sabaha beyaz örtü ile uyandı

İstanbul’da kar yağışı kenti etkisi altına aldı. Şehrin neredeyse tüm bölgeleri sabaha beyaz örtü ile uyandı. Gece 03:00’dan itibaren etkili olmaya başlayan kar yağışı, sabaha kadar aralıklarla devam etti. Sabah saatlerinde de etkisini arttıran beyaz esaret, kentin üstünü kapladı. İstanbul’da gece saatlerinde şiddetini arttıran kar yağışı, kısa sürede kenti etkisi altına alarak sabaha kadar sürdü.

İstanbul’da beklenen kar yağışı nihayet kenti vurdu. 2023 yılı kışında gerçek manada ilk kar yağışını gören İstanbul, 7 Şubat sabahına tam anlamıyla beyaz örtüyle uyandı. Yerde 2-3 santimetrelik kar kalınlığı oluşurken, il genelinde olumsuz bir durum yaşanmaması için belediye ekipleri yoğun tempoda çalıştı.

Kar yağışı sahildeki ilçelerde de etkili oldu

Yoğun yapılaşma ve yüksek binaların neden olduğu ısı adası nedeniyle bir türlü kar yağmayan ve kuraklığın pençesinde esir olan mega kentin denize yakın ilçeleri de kar yağışından nasibini aldı. Kartal, Maltepe, Pendik ve Tuzla’da da beyaz örtü kendini gösterdi. Kar örtüsü özellikle Beykoz, Aydos ve Maltepe’nin yüksek kesimleri gibi yerlerde daha fazla etkili oldu ve kar kalınlığı 10 santimetreye kadar buldu.

İstanbul’da yağışların perşembe gününe kadar aralıklarla kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. İstanbul’da hava sıcaklığı -5 / 3 derece arasında seyretmesi bekleniyor. Hissedilen hava sıcaklıkları -10 dereceye kadar düşebilir. Kentte hafta boyunca kar yağışı, don ve buzlanma bekleniyor. Özellikle evsizler ve sokak hayvanları için zor hava şartları yaşanacak. Kar yağışlarının gün boyu devam etmesi bekleniyor.