Isıtıcı alırken nelere dikkat edilmeli

Şimdi kış kendini iyiden iyiye hissettiriyor, birçok insan düşük elektrik tüketimli bir ısıtıcı satın almayı düşünüyor, böylece herhangi bir anda biraz daha fazla ısıya ihtiyaç duyarlarsa, ihtiyaç duyduklarını elde edebilirler. Ancak, piyasada yer alan modellerin sayıca fazla olması nedeniyle satın alırken şüpheler artma eğilimindedir. Size mümkün olan en iyi şekilde tavsiye vermeye çalışacağız.

Soğuklar bizi giderek daha fazla tehdit ederken, ihtiyacımız olan en iyi ısıtıcıyı mümkün olan en fazla ayarlanmış tüketimle almanın tam zamanı olabilir. Sorun, piyasada bu kadar çok çeşit varken ve insan bu kadar çok olasılık arasında biraz kaybolduğunda ortaya çıkıyor. Bu nedenle, ısıtıcılarla ilgili her şeyi, ne olduklarından, türlerine, en iyisini satın almak için neleri bilmeniz gerektiğine ve bilmeniz gereken bazı örneklere kadar her şeyi daha iyi anlamanızı sağlamaya çalışacağız.

Isıtıcı nedir?

Elektrikli ısıtıcı, elektrik enerjisinden ısı enerjisi elde eden bir üründür. Isınmanın çok hızlı bir yoludur.

Ne hakkında konuştuğumuzu anlamak bu kadar basit, ancak piyasada farklı türde düşük tüketimli elektrikli ısıtıcılar var.

Çalıştırmak için kullandıkları elektrik miktarı konusu, tüm üreticilerin üzerinde çok çalıştığı bir konuydu ve bugün tüketim miktarları oldukça küçük miktarlara kadar düştü.

Elektrikli ısıtıcı çeşitleri

Bugün, ısıtıcıyı ısıtmak için hepsinin elektrik şebekesine taktığı ortak bağlantı ile farklı şekillerde çalışan birkaç tip ısıtıcımız var.

Bugün piyasada bulunan farklı ısıtıcı türleri arasındaki en önemli farklı noktalar şunlardır:

  • Elektrikli ısıtıcılar: Kısa bir süre için fişe takılmak üzere tasarlanmıştır ve bu tür bir süre boyunca mümkün olduğu kadar fazla ısı sağlarlar, çünkü yaptıkları şey ısıdır ve elektriksel dirençtir. Onlar hepsinden en ucuzu.
  • Seramik ısıtıcılar: Bu tip aynı zamanda elektrik şebekesine de bağlıdır, ancak elde edilen şey, içindeki bazı seramik plakaları ısıtmaktır, böylece ısıları daha sonra bir fan ile dağıtılır.
  • Yağ radyatörü: Radyatör içindeki termik akışkanın ısıtılması ve sıcaklığa ulaştığında metale, bunu da odaya iletilmesi sağlanır. Üniform bir iletim tipine sahiptir.
  • Hava: Ortamı ısıttıkları bir havalandırma sistemine sahiptir. En son modeller, ısıyı etraflarına eşit olarak dağıtma yeteneğine sahiptir.
  • Kızılötesi: küçüktürler ve yalnızca belirli bir alanı ve belirli bir şekilde ısıtırlar.
  • Paneller: bu durumda en az çok yönlü ve taşınabilir olanlardır. Bu anlattıklarımıza karşılık diğerlerinden daha verimli olmayı ve daha az enerji tüketmeyi başarıyorlar.
  • Konvektörler: Bu, elektrik şebekesinde olduğu gibi havayı ısıtan ve bazı ızgaralar aracılığıyla dışarı atan rezistörlü bir sistemdir.

Isıtıcı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Hangisinin bizim için en iyi seçenek olabileceğini analiz etmemiz gerektiğinden, bir ısıtıcı satın alırken dikkate almamız gereken birkaç faktör vardır.

Bunu anlamak oldukça basittir ve her durumda sadece cihaz üreticisinin kutusuna bakarak belirli bilgileri bilebiliriz.

Güç

Güç, bir ısıtıcı satın alırken temel faktörlerden biridir, çünkü istediğimiz şey için hangisinin yeterli olabileceğinin farkında olmamız gerekir.

İki şeyi hesaba katmalıyız: biri ısıtmak istediğimiz alan, diğeri ise ısınmasını istediğimiz aciliyet.

Çoğu üreticiye göre, metrekare başına sahip olmamız gereken güç yaklaşık 80 W.

Bu veriler, büyük ölçüde ısınmak istediğimiz hıza bağlı olacaktır, çünkü ihtiyacımız olan şey mümkün olduğunca çabuk olmaksa, bu rakam en az iki ile çarpılmalıdır.

Size bir fikir vermesi açısından 12 ila 15 metrekarelik bir alan ısıtıcının gücü yaklaşık 1.300 ila 1.500 W olmalıdır.

Isıtıcı boyutu

En küçüğü kendileri gibi küçük alanları ısıtmak için tasarlandığından, ısıtıcının boyutu da belirleyici olacaktır.

Aşırı küçükse, ne kadar güçlü olursa olsun, özellikle büyükse odayı ısıtmak zor olacaktır, bu nedenle ısıtıcının boyutunu da koyacağımız alana göre seçmeliyiz.

Yerleştirme

Öncekilerin önemi olmayacak ama şurası doğru ki pozisyonla biraz oynamak istediğimiz yere yerleştirebileceğimiz birine sahip olmak en iyisi.

Sabitlenirlerse, odayı ısıtmak için en iyi alana yerleştirilecekleri açıktır. Eğer duvardalarsa, yerleşimin bir handikap olmayacağı aşikar ama ısınmalarını beklememiz gerekecek.

Su koruması

Bu koruma, banyo için veya içinde kullanacağımız bir ısıtıcıdan bahsediyorsak çok önemlidir, çünkü bu durumda toz veya nem korunmazlarsa sorun olabilir.

En az IP24 korumasına sahip olduğundan, yani suya ve toza karşı dayanıklı olduğundan emin olmalısınız.

Banyo için fanlı bir ısıtıcı, özellikle seramik ısıtıcılar öneriyoruz, çünkü bu tip durumlarda çok verimlidirler, ancak kızılötesi olanlar da evin bu odası için biraz daha yavaş ısınmasına rağmen tavsiye edilir.

Tüketim

Aksi nasıl olabilir ki, elektriğin tam olarak ucuz olmadığı bir zamanda tüketim çok önemlidir.

Düşük tüketimli ısıtıcılar olarak adlandırılan, istenilen sıcaklığa ulaştıklarında sıçrama yapacak şekilde termostatlı ve mümkünse dijital olan sıcaklık göstergesi, çünkü tekerlekli olanlar genellikle çok fazla kullanımdan dolayı boşluklar bıraktığından, düşük tüketimli ısıtıcılar olmalıdır.