Köpeklerde göz yaşı lekesi

Birçok köpeğin gözlerinin altında, açık renkli tüyleri varsa genellikle kırmızımsı renkte olan kahverengi lekeler vardır. Gözlerinizi temizlediğinizde bu lekeler kaybolmaz, ancak kendi başlarına zararlı olmadıkları için endişelenmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, uygun evcil hayvan bakımı yapmak için nedenlerini bilmeniz önerilir.

Köpeklerde göz yaşı lekesi nedir?

Bu lekelere epiphora denir ve gözyaşının neminden dolayı cildin oksidasyonundan kaynaklanır. Bu köpek gözyaşları, diğer maddelerin yanı sıra demir veya magnezyum gibi mineraller içerir. Hava ile temas ettiğinde, bu mineraller oksitlenir ve lekeye neden olur. Bu lekeler zararsız olsa da, köpeklerin gözlerindeki nem, mantar veya bakterilerin çoğalması gibi başka sonuçlara yol açabilir.

Bu nedenle, köpeğin gözlerindeki nemi azaltmayı amaçlayan çeşitli numaraları uygulamadan önce, özellikle lekeler devam ediyorsa veya köpeğin bölgeyi sık sık kaşıması gerekiyorsa, veterinere danışmanız önerilir.

Hangi tür köpeklerde göz yaşı lekesi görünür?

Bazı köpekler, gözlerinin altında lekeler oluşturmaya diğerlerinden daha yatkındır. Ancak bu, mantar veya bakteriyel enfeksiyon olduğu anlamına gelmez.

Kanişler ve Chihuahualar, göz yuvaları daha düz olduğu ve sonuç olarak gözlerinde yaşları tutmaları daha zor olduğu için bu sorunu daha sık ortaya çıkaranlardır. Yaş da bir rol oynar. Yaşlı köpeklerin gözyaşları daha asidiktir ve bu lekelerin oluşumunu kolaylaştırır.

Aynı şekilde, fazla kürk, bölgede daha fazla nem birikmesine yol açtığı için oluşumuna katkıda bulunabilir. Aynısı düz ağızlı köpeklerde de olur, bu noktalara daha yatkındırlar.

Hayvanı yıkadığımız su türü, dikkate alınması gereken başka bir faktördür. Bu nedenle, musluk suyu, özellikle sert su, evcil hayvanın tüylerinde çöken magnezyum ve demir gibi mineraller açısından zengindir. Köpeğin gözyaşlarıyla temas ettiklerinde, lekenin görünümünü destekleyen daha konsantre bir demir ve magnezyum çözeltisi oluştururlar. Bu nedenle, evcil hayvanı sterilize etmek için düşük mineral içerikli suyu tercih etmek iyi bir çözümdür.

Köpeklerde göz yaşı lekesi nasıl giderilir?

Her şeyden önce, tuzlu su çözeltisi veya papatya kullanmak gibi ev yapımı numaralar var. Bununla birlikte, herhangi bir etki yaratmayabilir veya evcil hayvanın yaşayabileceği diğer sorunları maskelemeyebilirler.

Aşağıdaki yönergeler bunları en aza indirmemize yardımcı olacaktır:

  • Köpeğin gözlerindeki engelleri kaldırın, yani kılları, saçları vb. temizleyin. Evcil hayvanın gözlerinin etrafındaki tüyleri kesmek çok yardımcı olabilir.
  • Nazolakrimal kanalın temizlenmesi. Veteriner hekim tarafından yapılması gereken basit bir işlemdir. Nazolakrimal kanalın temizlenerek nazolakrimal kanalın tıkanıklığının giderilmesinden oluşur.
  • Olası alerjileri belirleyin. Bazı köpeklerin gıda katkı maddelerine, soyaya veya mısıra alerjisi vardır. Evcil hayvanlar için bu konuya açıklık getiren alerji testleri vardır.
  • Protein açısından zengin diyet. Proteinler onları kötüye kullanmadan gözyaşının asitliğini azaltabilir ve bu nedenle göz altı lekelerinin oluşumunu önlemek için bir kaynak oluşturur.

Bu çözümlerden herhangi birini tercih edersek, bunu her zaman ihtiyatlı ve kontrollü bir şekilde yapmalıyız. Bu nedenle, lekeler devam ederse, uygun evcil hayvan bakımı için tavsiye için veterinere gitmenizi öneririz.