Doğal taşların bakımı nasıl olmalı?

Doğal taşlar, kaliteli projelerde en çok tercih edilen malzemelerin başında geliyor. Ancak bazı taşların gözenekli olması taşın korunaksız kalmasına neden olurken doğal taşlarda oluşan lekeler ise tasarımı etkilediği gibi kullanımı da sıkıntıya düşürüyor. Bu nedenle doğal taşların dönem dönem temizlenmesi, üzerindeki leke ve kirlerden arındırılması konusunda önemlidir.

Doğal taşların temizlenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Bunların başında da doğru malzeme seçimi gelir. Çünkü yanlış malzeme kullanılması kimyasal içeriğinden dolayı taşın zarar görmesine neden olacaktır.

Doğal Taşlar Nasıl Korunur?

Taşın alt ve arka yüzeyinden girecek nem taşa zarar verecektir. Bunun için montaj sırasında mutlaka doğru malzeme seçilmelidir. Açık renkli taşlarda su bazlı yapıştırıcı yerine reçine esaslı malzemelerin kullanılarak koruma sağlanabilir. Yatay ya da düşey uygulamalarda yüzeyin harçla kapatılması sağlanmalıdır.

Doğru Yerde Doğru Malzeme Seçimi

İç mekanlarda doğal taş kullanımında özellikle kültür taşı oldukça favori bir uygulamadır. Bakım gerektirmiyor olması ve uygulama aşamasının kolay olması iç mekandaki tercihini de artıyor. Özellikle büyük projelerde kültür taşı ve kültür tuğlası kullanımının sıklıkla tercih edildiğini biliyoruz. Bu tür projelerde kullanılacak olan malzemenin özelliklerinin bilinmesi, projenin alanına ve işlevine göre seçim yapılması sağlıklı olur.

Doğru Koruyucu Kimyasallar

Doğal taşlarda başarılı bir koruma sağlanabilmesi için yüzeyin fiziksel ve kimyasal yapısının doğru tanımlanması gerekir.

Sökülebilir Geçici Yüzey Kaplamalar

Bazı kaplamalar geçici olabilir. Bu durumda malzemenin geçici olarak yapışmasını sağlayabilecek malzemelerin kullanılması gerekir.

Hangi Yüzeyleri Koruyabiliriz?

Doğal taşlardan bazılarının korunması için hiçbir şey yapılmasına ihtiyaç yokken mermer traverten, oniks, bazalt gibi doğal taşlar bakım gerektirir.

Doğal Taşlar Neye karşı Korunmalı?

Doğal taşlarda koruma iki şekilde olur. Birincisi taşın lekelere karşı korunması ikincisi ise çevresel koşullara karşı koruma.

Çevresel koşullara karşı korumada dikkat edilecek hususlar çiçeklenme, kireç, tuz kusmaları, hava kirliliğine bağlı kirlenmeler, yosunlanma ve pas gibi sayılabilir. İç ve dış mekanlar için kullanılacak ürünlerle yaşam alanlarınızı daha şık bir hale dönüştürebilirsiniz.