Designated Survivor’da FETÖ bölümü Netflix’ten kaldırıldı

Netflix Türkiye’de de yayınlanan, Kiefer Sutherland’ın başrolde oynadığı ‘Designated Survivor’ dizisinde tartışmalı bölüm RTÜK’ün talebi üzerine platformun Türkiye edisyonundan kaldırıldı. Bölümde FETÖ elebaşı Fethullah Gülen, Nuri Şahin adıyla ‘demokrat bir düşünür’ olarak gösteriliyor.

2017 yılında yayınlanan ve o zamandan beri platformda yer alan bölüm (2.sezon 7.bölüm), RTÜK’ün talebi üzerine kaldırıldı. Netflix’in Deadline’a yaptığı açıklamaya göre, bölüm ‘yerel kanunlarla uyum içinde olmak için’ kaldırıldı. Designated Survivor’ın FETÖ bölümü, Netflix’in Türkiye edisyonundan kaldırıldı.

Designated Survivor’da FETÖ övgüsü

Dizide Türkiye Cumhurbaşkanını canlandıran Fatih Turan adlı karakter (Troy Caylak tarafından canlandırılıyor), 15 Temmuz darbe girişiminden bir süre sonra Beyaz Saray’ı ziyarete gidiyor. Rose Garden’da düzenlenen basın toplantısında Turan, “Ülkemde darbe yapmaya çalışan Nuri Şahin isimli teröristi bize iade etmemek stratejik müttefikliğe aykırı” diyor. ABD Başkanı ise, ‘O bir düşünür ve eğitimci’ diye yanıtlıyor. Daha sonra Oval Ofis’e geçen iki liderin tartışması daha da büyüyor.