Madeni paralar nasıl temizlenir?

Madeni ya da demir para temizleme için en doğru yolu sizlerle paylaşmak istedik. Çocukluğunuzda eski madeni paraları elinize aldığınızda kirli olduğu için temizleme ihtiyacı hissetmişsiniz. Aslında eski paralara benzeyen kirli demir paralar halen elinize geçiyor olabilir. Özellikle minibüslerde ve marketlerde sık sık madeni para kullanıyoruz. Bu tür paraları nasıl temizleyeceğini merak ediyorsanız, paradaki kirli veya kahverengi oksidasyonu yiyecek hafif asidik bir solüsyon kullanarak donuk paraları temizlemek için aşağıdaki basit adımları takip edebilirsiniz.

Ancak, eski paraları paraları temizlemenin doğru yolunu merak eden acemi bir para toplayıcıysanız, yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Birçok ciddi para toplayıcıya göre, paraları temizlemek aslında değer kaybına neden olabilir. Kimyasal temizleyiciler kullanmak veya madeni paraları fırçalamak, yetenekli bir değerleme uzmanının fark etmesi kolay çizikler ve işaretler bırakabilir. Ciddi bir eski para toplayıcıysanız, paraları madeni paraların değerini düşürmeyecek şekilde temizlemek için kiralayabileceğiniz profesyonel hizmetler vardır. Bununla birlikte, sadece eğlence için toplarsanız ve bir gün madeni paralarınızı satma veya ticaret yapma niyetiniz yoksa, aşağıdaki adımlar eski madeni paraların parlamasını sağlar.

Gereken malzemeler

 • Tuz
 • Beyaz sirke (veya taze limon suyu)
 • Sığ plastik kap
 • Bez veya kağıt havlu
 • Karbonat (isteğe bağlı)
 • Diş fırçası (isteğe bağlı)
 • Bulaşık deterjanı (isteğe bağlı)

Adım adım eski paraları parlatma

 1. Yöntem #1: Bir kavanozda bir fincan sirke (veya limon suyu) ve 1 yemek kaşığı tuz karıştırın. Karışımı tuz eriyene kadar karıştırın.
 2. Çözeltiyi plastik kaba dökün. Kabın dibinde düz duran paraların tamamen suya batmasına yetecek kadar sıvı olmalıdır (eğer değilse, daha fazla sıvı ekleyin).
 3. Paraları tek bir katmanda ekleyin, böylece paraların hiçbiri birbirine değmez. 15 dakika bekleyin.
 4. Paraları çıkardığınızda ve bir bez veya kağıt havluyla sildiğinizde, parlak görünmelidirler. Kahverengi oksidasyon tabakası tomurcuklanmıyorsa, sikkeleri içine geri koyun ve beş dakika daha bekletin.
 5. Yöntem #2: Çocuklarınızla beraber yapmak istiyorsanız, bir macun oluşturmak için bir çorba kaşığı karbonatı az miktarda su ekleyin.
 6. Çocuklarınız, her jetona hafifçe ovalayarak macunu uygulamak için bir diş fırçası kullansın. Şimdi parlak yüzeyleri ortaya çıkarmak için paraları durulayın.
 7. Yöntem #3: Plastik kabı ılık su ile doldurun. Bulaşık deterjanı ekleyin ve kabarcıklar oluşturmak için suyu çalkalayın.
 8. Paraları ekleyin ve yüzey parlak görünene kadar her birini ovalayın. Ilık suyla durulayın, sonra kurutun.