Kettle kireç temizleme

Kettle’nızı haftalarca (belki de aylarca) yıkamaktan çekindiyseniz, içine bir göz atmak korkutucu bir deneyim olabilir. Özellikle sert suyunuz varsa, üzerinde kireç tabakası oluşabilir. Ve eğer suyu çaydanlıkta günlerce bekletirseniz, biraz pas oluşmaya başladığını görürseniz şaşırmayın. İyi haber şu ki, kettle’ın nasıl doğru bir şekilde temizleneceğini öğrenmek için asla geç değildir. Neyse ki, aşağıda detaylandırılan süreç, bir fincan kahve hazırlamak kadar kolaydır.

İdeal olarak, su ısıtıcılarımızı her kullandığımızda öncelikle yıkama talimatlarını takip ederek başlayacağız. Ancak pas ve mineral yatakları zaten ele oluştuğunda, limon ve karbonat hilesi de dahil olmak üzere aşağıdaki derin temizlik yöntemlerini denemenin zamanı geldi demektir. Ayrıca sert kimyasallar gerektirmez.

Gerekli Malzemeler

  • Hafif bulaşık sabunu
  • Beyaz sirke
  • Karbonat
  • Limon
  • Tuz
kettle-kirec-temizleme-2

Takip Edilmesi Gereken Adımlar

1. Günlük temizlik için

Kettle’ı hafif bulaşık deterjanı ve sıcak su ile yıkayın, sonra iyice durulayın ve pas oluşmasını önlemek için kurulayın. Emaye kaplamalı bir kettle varsa, çelik malzemeyi veya yüzeyi çizebilecek herhangi bir aşındırıcı yıkayıcı kullanmaktan kaçının.

2. Kireç çözme için

Su ısıtıcısında mineral birikintileri varsa, su ısıtıcıya 1/4 su bardağı beyaz sirke ve 2 su bardağı su ilave edip 20 dakika pişirin.

3. Derinlemesine temizlik için

Hem mineral oluşumları hem de pas lekeleri ile uğraşıyorsanız, 2 yemek kaşığı karbonat, 2 yemek kaşığı limon suyu ve su ısıtıcısında suyu birleştirin. Su ısıtıcısında daima su olduğundan emin olarak 30 dakika kaynatın. Soğumaya bırakın, sonra iyice durulayın ve kurulayın.

4. Su ısıtıcının dış tarafındaki yağı temizlemek için

Su ısıtıcınızın dışı emaye veya paslanmaz çelik ise, macun oluşturmak için karbonat ve beyaz sirkeyi karıştırın, ardından yağ ve kiri temizlemek için kullanın. Bir bakır çaydanlık temizlemek için, bir limonu ikiye bölün, tuza batırın, sonra su ısıtıcısının yüzeyini ovmak için kullanın. İyice durulayın ve kurulayın.