Toz neden oluşur?

Evinizi nihayet mükemmel hale getirdiniz, her yer derli toplu. Çamaşırlarınız mükemmel bir şekilde katlandı. Ve mutfak tezgahlarınızda hiç kırıntı yok. Etrafta limon suyu ve kahve dökülen bir yer yok. Her yeş mükemmel gibi görünüyor, ama odanın köşesinde gizlenen bir nokta var. Hayır, davetsiz bir fare veya sinir bozucu hamamböceği hakkında konuşmuyorum; Şu büyük, kabarık toz birikintilerinden bahsediyorum.

Kaotik toz kümeleri her evde kaçınılmazdır, ancak bazı yerlerde toz birikintilerinin diğerlerinden daha yaygın olduğunu fark ettiniz mi? Peki bunun nedeni nedir? Bu toz birikintilerine ne sebep oluyor? Daha da iyisi, toz birikintilerini nasıl ortadan kaldırabilirsiniz? Daha az bilinen nedenler ve toz birikintileriyle mücadele etmek için ipuçları için okumaya devam edin.

Hava filtrelerini temizleyin

Evinizin toz popülasyonu hakkında panik yapmadan önce, bazı iyi haberler var: En büyük nedenlerden biri kolayca çözülebilir.

Bazı evlerde toz birikintileri diğerlerinden daha sık ortaya çıkmasının başlıca nedeni hava filtrelerinin sık sık kontrol edilmemesi ve temizlememesidir. Son temizliğinizden bu yana uzun bir süre geçtiyse, filtrelerin toz parçacıklarını toplama işini yapmayabilir.

İster inanın ister inanmayın, hava filtrenizi değiştirmek için toz birikintilerinin ortaya çıkmasını beklemek zorunda değilsiniz. Evcil hayvanlarınız olup olmadığı ve ne tür bir filtreniz olduğu gibi birçok farklı faktöre bağlı olsa da, online yapı marketi sitesi Homedepot insanların hava filtrelerini her 30 günde bir ila birkaç ayda bir değiştirmesi gerektiğini öneriyor.

toz-neden-olusur-2

Ev içi yürüyüş yolunuzu ve düzeninizi yeniden planlayın

Yani tek sorun bu mu? Konu kapandı mı? Pek değil. Hava filtreleriniz önemli bir faktör olsa da, kontrolünüz dışında olabilecek toz birikintilerinin altında yatan başka nedenler de vardır. Bir odada ne kadar zaman geçirdiğiniz ve mekanın genel düzeni toz birikintileri oluşmasına katkıda bulunabilir.

Hava filtrenizde gizlice kayan küçük toz parçacıklarından daha büyük yığınlar var. Cildimiz ve saçlarımız da dökülür. Evinizin bölümlerini karantinaya alamayabilirsiniz, ancak biriken tozu azaltmak mümkündür.

Ayakkabılarınızı girişte bırakın; ayakkabılarınızla eve çok miktarda toz geliyor. Ayakkabılarınızı evinizin kapısında bırakırsanız, yayıldığı alanı azaltırsınız ve yapabileceğiniz karışıklığı temizlemek çok daha kolaydır.

Odanızın düzenine gelince? Endişelenmeyin, bunun için de bir çözüm var. Mobilyalarınızda boşluk bırakmayın: Toz birikintilerinin oluştuğu yer burası ve oldukça hızlı çoğalıyorlar. Yatağın altında, kapının arkasında veya boş bir köşede. Mobilyalarınızın her boşluğunu şık çözümlerle doldurmaya ve düzenli olarak temizlemeye çalışın, çünkü bunlar evinizdeki kritik parçalardır.

toz-neden-olusur-3

Temizlik alışkanlıklarınızı değiştirin

Alanınızı süpürge ile vakumlamak, şu anda toz birikintilerinden kurtaracak olsa da, daha sonra değil, sadece intikam ile geri dönmeleri için iyi bir şans var. Toz birikintilerinden bir kez ve tamamen kurtulmak istiyorsanız, temizlik rutininizi tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Statik elektrik nihayetinde toz parçacıklarının bir araya gelmesinin ve iyi niyetli birikintiler oluşturmasının sebebidir. Toz birikintilerinden kurtulmak istiyorsanız, statik elektriği uzak tutmanız gerekir.

Onları önlemenin tek yolu zemini düzenli olarak su ile yıkamaktır. Nemli bir bez zemindeki tozu temizlemekle kalmaz, su statik elektriğin birikmesini önler, böylece tozu bir arada tutmak için yeterli elektrik olmaz. Bu yüzden mutfak katında ve düzenli olarak paspaslanan diğer alanlarda birikintiler görmüyoruz.

Tabii ki, bu ipucu sadece zeminleriniz için geçerli değildir; çamaşırlarınızı yıkamak da aynı derecede önemlidir.

Kumaş cilt hücrelerini ve tozu toplama eğilimindedir, ancak bu şeyler düştükten sonra yerde toz birikintileri oluştururlar. Kumaşlarınızı temiz tutarak evinizde toz birikmesini önleyeceksiniz.

Evinizdeki statik elektriği azaltmanın başka bir yolu var mı? Bir nem giderici alın. Nemi düzenlemek, evinizde oluşan toz birikintilerine bir son vermenize de yardımcı olabilir. İdeal nem seviyesi yüzde 40 ila 50’dir. Bir nem alma cihazı, nem seviyelerini düzenler ve statik tozları azaltarak toz birikintileri oluşmamasına yardımcı olur.