İstanbul Metrosu gece seferleri 2024

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Metro İstanbul’un işlettiği metro hatlarında uygulanan gece seferleri ve gece tarifesi belli oldu. İstanbul’da vatandaşların bir süredir özlemle beklediği gece metro seferleri nihayet açıklandı. İstanbul’da İBB’ye bağlı olarak faaliyet gösteren metro hatlarında uygulanacak olan gece seferleri hakkında bilgi almak için okumaya devam edin.

İstanbul’da metrolarda gece seferleri başladı. 24 saat esaslı çalışan metrolara vatandaşların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. İstanbul’da bu yıl gece metrosu 7 hatta uygulanıyor. İstanbul gece metrosu cuma saat 06:00 ile pazar saat 00:00 arasında geçekleşiyor ve bu saatler arasında metro seferleri aralıksız çalıştırılıyor.

İstanbul’da gece metrosu sefer tarifeleri

İstanbul’da gece metrosu uygulaması hafta sonları ve resmi tatil günlerinde 7 hatta 24 saat kesintisiz olarak gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda Cuma günleri 06:00’da başlayan seferler, Pazar günleri 00:00’a kadar toplamda 66 saat kesintisiz bir şekilde gerçekleştiriliyor.

  • M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı
  • M1B Yenikapı-Kirazlı
  • M2 Yenikapı-Hacıosman
  • M4 Kadıköy-Sabiha Gökçen Havalimanı
  • M5 Üsküdar-Çekmeköy
  • M6 Levent-Boğaziçi Ü./Hisarüstü
  • M7 Yıldız-Mahmutbey

İstanbul metrosu gece seferleri

Gece seferleri sayesinde vatandaşlar bir kasabada değil de İstanbul gibi bir mega kentte yaşadıklarını hissedebiliyorlar. Böylece şehir hayatı, arabası olmayanlar için akşam 20:00’den sonra bitmiyor. İnsanlar geç saatlerde yapılan etkinliklere de katılabiliyor.

İlk defa 2020 yılında uygulanan gece metrosu en fazla Yenikapı – Hacıosman hattında ilgi görmüştü. Ayrıca yapılan araştırmalara göre vatandaşlar gece metrosunu en çok güvenli oldukları için tercih ettikleri ortaya çıktı. M4 Kadıköy – Tavşantepe metrosunun en çok sosyal ve kültürel faaliyetler için kullanıldığı tespit edildi.

Gece metrosu kaldırıldı mı?

İstanbul’da gece metrosu 30 Ağustos 2019 tarihinden itibaren başladı. Ancak gece metrosu 6 Nisan 2020’den itibaren salgın nedeniyle sona erdirildi. Metrolar normal zamanlarda en geç saat 21:00’a kadar çalışıyor.

İBB’nin metro seferleri tüm hatlarda 06:00 – 21.00 arasında hizmet vermektedir. Metro İstanbul’da en erken 06:00’da, en geç 21:00’da çalışmaktadır. Bu saatlerin dışında metro seferleri yapılmamaktadır. 2023 yılı yaz ayları itibariyle gece metrosu yeniden aktif edilmiştir.