Kartal olası deprem kayıp tahminleri

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Marmara Denizi’nde 7.5 büyüklüğünde deprem olursa Kartal’da ne kadar binanın hasar alacağı ve kaç kişinin öleceği hakkında tahmin yapıldı. Kartal’da deprem olması durumunda olası kayıp tahminleri, son rapor ile güncellendi.

Araştırma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından İstanbul’un 39 ilçesi için ayrı ayrı yaptırılan çalışma kapsamında yayınlandı. Rapora göre, Marmara’da beklenen olası 7.5 büyüklüğündeki depremde, Kartal’daki binaların ortalama yüzde 40’ının hasar göreceği tahmin ediliyor. Ayrıca Kartal’da ortalama 176 kişinin öleceği, 87 kişinin ağır yaralanacağı tahmin ediliyor.

Kartal’da depremde beklenen can kaybı tahmini

7.5 büyüklüğündeki senaryo depreminin, en kötü senaryo olan gece meydana gelmesi halinde, Kartal’da ortalama 176 civarında can kaybı meydana gelebileceği, yaklaşık 87 kişinin ağır yaralanabileceği ve 553 kişinin de hastane şartlarında tedavi görmesi gerekebileceği öngörülüyor.

Raporda göre, Kartal’daki binaların yüzde 40’ı hasar görecek. Ayrıca binaların 10’unun orta, yüzde 2’sinin ağır ve yüzde 1’inin de çok ağır hasar görmesi bekleniyor. Senaryo depreminde Kartal’daki binaların ortalama yüzde 13’ünün (yaklaşık 3.898 bina) orta ve üstü seviyede hasar göreceği tahmin ediliyor.

Öte yandan bu raporda yer alan verilerin, 2020’deki Silivri ve Elazığ depremleri ve 2023’teki Kahramanmaraş merkezli depremlerin verdikleri hasarların ve can kayıplarının ardından gerçekçi olmadığı ve çok düşük rakamlar içerdiği yönünde eleştiriler yapıldı. Bazı uzmanlar, bu raporda yer alan rakamların en az 100 ile çarpılması durumunda verilerin gerçekçi olacağını ifade ettiği açıklamalar yaptı.

7.5 büyüklüğündeki deprem için Kartal’da mahalle bazlı can kaybı ve yaralanma tahminleri:

kartalda-deprem-can-kaybi-tahmini

7.5 büyüklüğündeki deprem gece olursa Kartal’da tahmini hafif yaralı sayısı dağılım haritası:

hafif-yarali-tahmini

7.5 büyüklüğündeki deprem gece olursa Kartal’da tahmini hastanede tedavi görmesi gereken yaralı sayısı dağılım haritası:

yarali-tahmini

7.5 büyüklüğündeki deprem gece olursa Kartal’da tahmini ağır yaralı sayısı dağılım haritası:

agir-yarali-tahmini

7.5 büyüklüğündeki deprem gece olursa Kartal’da tahmini can kaybı sayısı dağılım haritası:

can-kaybi-tahmini

Kartal’da olası depremde evsiz kalacak kişi sayısı

Deprem nedeni ile meydana gelen bina hasarlarının önemli bir etkisi de binaların barındırma özelliğini kaybetmesi olarak görülüyor. Acil barınma ihtiyacının belirlenerek, bunun karşılanması için gerekli ön planlama ve çalışmaların yapılması, özellikle yoğun yapılaşmaya maruz metropol alanlarda beklenen depremler için kritik önemde. Deprem sonrası insanların, hasarlı olmasa da binalara girmeyip bir süre dışarda olmayı tercih etmeleri de genel resmi ağırlaştıran bir durum yaratıyor.

7.5 senaryo depremi sonrasında Kartal’da yaklaşık 18.189 hanelik acil barınma ihtiyacının ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Hane başına 3 kişilik nüfus kabulüyle, yaklaşık 54.567 kişinin acil barınma ihtiyacı olacağı bekleniyor. Bu tahminlerde de depremin oluş şekline göre, hasarlarda gördüğümüze benzer belirsizlikler bulunmakta olup, deprem sonrası gerçekleşen acil barınma ihtiyacı içindeki nüfus verilen değerin altında ya da üstünde gerçekleşebilir.

7.5 büyüklüğündeki deprem için Kartal’da geçici barınma ihtiyacı mahalle bazlı değerleri:

evsiz-sayisi

7.5 büyüklüğündeki deprem için Kartal’da geçici barınma ihtiyacı dağılım haritası:

evsiz-sayisi-harita