Barış Manço’nun gerçek adı nedir?

Şarkıcı, besteci ve televizyon programcısı Barış Manço, Türkiye’nin kültür sanat tarihinde önemli bir yere sahip. Peki Barış Manço’nun gerçek adı nedir? Burada Barış Manço’nun gerçek adını öğrenebilirsiniz.

Çoğu sanatçı bir sahne ismine sahiptir, böylece kolay hatırlanırlar. Ancak Barış Manço’nun adı sadece bir sahne ismi değildir, aynı zamanda gerçek adında geçen isimlerden oluşur. Barış Manço’nun gerçek adı, “Mehmet Barış Manço” olarak kayıtlıdır.

İlk doğduğu zaman nüfusa “Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço” adıyla kayıt ettirilen Barış Manço’nun adı daha sonra nüfusta düzelttirilerek “Mehmet Barış Manço” olarak değiştiriliyor.

İsminin uzun olmasından dolayı “Barış Manço” adını kullanmayı tercih etmiştir. Aynı zamanda Türkiye’de “Barış” ismini alan ilk kişi olarak bilinir.

Barış Manço, 2 Ocak 1943’te Üsküdar’daki Zeynep Kâmil Hastanesi’nde doğdu ve 1 Şubat 1999’da İstanbul’da öldü. Anadolu Rock türünün kurucularından biri olarak da bilinen Manço, hazırladığı televizyon programları sayesinde dünyanın pek çok ülkesine gitmiş ve bu nedenle “Barış Çelebi” lakabıyla anılmıştır.

1991 yılında “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı” unvanı ile ödüllendirilen Barış Manço, 200’den fazla şarkı bestelemiş; sadece Türkçe değil, Arapça, Bulgarca, Felemenkçe, Almanca, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca şarkılar söylemiştir.

Barış Manço’ya Barış adının verilme nedeninin doğduğu zamanlarda gerçekleşmekte olan II. Dünya Savaşı nedeniyle olduğu öğrenildi.