Gebze’ye il statüsü verilebilir

Kocaeli’nin Gebze ilçesi için il olma umudu doğdu. 407 bin nüfusu olan Gebze’nin il yapılması bekleniyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘100 il, 1000 ilçe’ açıklaması sonucu yeni il olacak yerlerin tespitinde kullanılacak kriterler için çalışmalar başladı.

Çalışma kapsamında Gebze’nin de il olması bekleniyor. Aynı zamanda Mollafeneri ile Hereke ise ilçe olabilir. Gebze il olursa, her iki ilçe ile beraber nüfusu 750 bini bulacak.

Gebze il oluyor

Gebze gelişen ekonomisi, artan nüfusu, artan kamu hizmeti ihtiyaçları bakımından il olabilecek potansiyele sahip bir ilçe olarak öne çıkıyor. 1960 yılında ilçe nüfusu 30 bin 412 iken, sanayileşmeye paralel olarak bugüne kadar nüfusu yaklaşık 18 kat arttı ve 2007 yılında 521 bin 291’e ulaştı.

2022 yılı sonu itibarıyla ise Gebze’de toplam 407 bin 19 kişi ikamet ediyor. Elbette bu rakama kaçaklar ve göçmenler dahil değil. Gebze il olması durumunda ilçeleriyle birlikte yaklaşık 800 bin civarında nüfusa sahip olması bekleniyor.

Daha önce Gebze’ye bağlı Tuzla, Kocaeli’den ayrılarak İstanbul sınırları içine katılmıştı. Gebze’nin il olması durumunda Tuzla’nın Gebze’ye tekrar dahil olup olmayacağı ise belirsiz.