İstanbul’a yakın tatil yerleri

İstanbul’da yaşayanlar için bir hafta sonunu tatilde geçirmek çok önemli bir moral desteği sağlayabilir. İstanbul gibi yorucu ve büyük bir şehirde yaşıyorsanız, hafta içi yaşadığınız stresi atmak ve kendinizi ödüllendirmek için İstanbul’a yakın tatil yerlerine giderek dinlenebilirsiniz.

İstanbul gibi yorucu ve büyük bir şehirde yaşayanlar için iki günlük hafta sonu tatilleri gerçek anlamda en büyük motivasyon kaynaklarından biri olmaya devam ediyor. Hafta içi yaşanan yoğun temponun ardından, pek çok İstanbullu yakın yerlere kaçarak hem dinlenmek hem de yenilenmek için fırsat yaratmayı seçiyor.

Yıl boyunca çalışan insanlar, hafta sonlarında birkaç saatlik yolculuklarla ortam değiştirebiliyorlar. Bu sayede uzun süreli yıllık izinlerini beklemeleri gerekmeden tatil yapabilmenin de tadını çıkarıyorlar.

“Peki İstanbul’a yakın tatil yerleri nereler?” diye soruyorsanız, sizin için harika bir liste hazırladık. Listede yer alan keyifli yerlere göz atar atmaz yola çıkmak isteyeceğinizden eminiz! Lafı daha fazla uzatmayalım ve önerilerimize geçelim…

Ağva

agva

İstanbullular için kentin arka bahçesi diye tabir edilen Ağva, Göksu ve Yeşilçay Nehirleri arasındaki keyifli bir lokasyon. Çok sayıda yiyecek-içecek işletmesi ve konaklama tesisi bulunan Ağva İstanbul’dan da sadece 100 kilometre uzaklıkta konumlanıyor.

Günübirlik gidilebilecek mesafesiyle öne çıkan Ağva’da piknik yapabilir, balık tutabilir, yaz aylarında ise yakın koylara uzanarak denize girebilirsiniz.

Sapanca

Sapanca

Pek çok kişi için en sevilen kaçamak noktalarından biri olan Sapanca İstanbul’a 130 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yolun neredeyse tamamının otoyol olması sayesinde ulaşımı da oldukça kolay olan Sapanca, yemyeşil doğasıyla Sapanca Gölü kıyısında konumlanıyor.

Hem doğa sporları yapabileceğiniz hem de göl kıyısındaki restoranlarda yemek yiyip huzurlu bir hafta sonu geçirebileceğiniz Sapanca yıl boyunca ilgi görüyor.

Polonezköy

Polonezkoy

İstanbul’un neredeyse içinde diyebileceğimiz kadar yakın olan Polonezköy, şehrin sadece 25 kilometre dışında yer alıyor. Polonezköy Tabiat Parkı, özellikle yürüyüş parkurlarıyla ilgi çekiyor.

Kahvaltı yapılabilecek mekanlar, yeşil bahçeleriyle mangal keyfine davet eden işletmeler ve hobiden müzeye dönüşen adresleriyle İstanbullu için favori bir hafta sonu rotası oluyor Polonezköy.

Çınarcık

cinarcik

Yalova’nın yazlık ilçesi Çınarcık, İstanbul’a yakın konumuyla hafta sonları çok sayıda ziyaret alıyor. Yeni yapılan Osmangazi Köprüsü sayesinde İstanbul’a iyice yakınlaşan Çınarcık, civar köyleri ve uzun sahil şeridiyle kentin öne çıkan hafta sonu tatil yerleri arasında bulunuyor.

Hafta sonu araba kullanmak istemeyenler; Bostancı, Yenikapı, Kadıköy ve Kartal gibi pek çok noktadan düzenlenen vapur seferleriyle de bölgeye kolaylıkla ulaşabilirler.

Kerpe

kerpe

Kocaeli’ye bağlı olan Kerpe, Kandıra’da yer alıyor. Karadeniz kıyısındaki bir liman köyü olan Kerpe, mavi bayraklı plajıyla da hafta sonları yoğun talep görüyor. Sakin ve sığ bir koya sahip olan Kerpe, çocuklu aileler için de hem güvenli hem de sakin ve keyifli bir kaçamak noktası oluyor.