Amsterdam Gezilecek Yerler

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, Avrupa’nın en popüler turistik şehirlerinden biri aynı zamanda. Sayısı 100’ü bulan çok sayıda kanalın ayırdığı adacıkların üzerine yerleşen şehir muhteşem köprülerle birbirine bağlanıyor. Genellikle turist veya öğrenci olarak şehre gelip sonrasında yaşamak için burayı seçen kozmopolit nüfusuyla Amsterdam; oldukça renkli bir kültüre sahip. Sene boyunca çok sayıda etkinliğe de ev sahipliği yapan şehir, turizm şirketlerinin yıl boyunca her mevsim tur programı yapabildiği keyifli ve popüler bir başkent.

Amsterdam’da ucuz tatil rezervasyonu yapmak için Touristica indirim sayfasına göz atmalısınız.

Amsterdam’da Ne Yapılır?

Bu keyifli şehirde geçireceğiniz zaman boyunca şehre yakın konumdaki lale bahçelerini gezebilirsiniz. Özellikle nisan ve mayıs ayında muhteşem bir manzara sunan bu devasa bahçeler, çekeceğiniz fotoğraflarla sosyal medya hesaplarınıza da renk ve hareket getirecek mutlaka.

Tarihi ve turistik simgeleri gezmekten arta kalan zamanlarınızda ülkenin simgesi olan yel değirmenlerini, kanalları birleştiren mimari eserler olan görkemli ve sempatik köprüleri gezebilirsiniz. Amstel Nehri kenarında alternatif yaşam alanı olarak düzenlenen yüzen evleri ziyaret edip kenti baştan bisikletle gezebilirsiniz.

Amsterdam’da Kışın Ne Yapılır?

Seyahat tarihleriniz kış aylarına denk geliyorsa Hollanda’da gezilecek yerlerin başında gelen Amsterdam’da kışın ne yapılır diye düşünüyor olabilirsiniz. Biraz soğuk ve yağış olma ihtimalini ortadan kaldıramayız ancak her mevsim hizmet veren içinizi ısıtacak çok sayıda mekan bulabileceğinizi garanti edebiliriz. Birbirinden keyifli küçük kafelerde uzun sohbetler eşliğinde bir şeyler içebilir, koleksiyonlarıyla şaşırtan popüler müzeleri gezebilirsiniz. Kanalların üzerinde buz pateni yapabilir, hareketli Amsterdam gecelerinin tadını çıkarabilirsiniz. Şunu hatırlatmak isteriz ki Amsterdam da kışın ne yapılır diye düşünen gezginler, seyahatleri sonrasında şehrin hem yaz hem de kış aylarında çok sayıda seçenek sunduğu konusunda fikir birliği yapıyor.

Amsterdam’da Gece Hayatı

Amsterdam gece hayatı konusunda söyleyebileceğimiz ilk şey, kentin dünyada gece hayatı ile meşhur yerler arasında hep üst sıralarda yer aldığı tabii ki. Hem müzik dinlemek hem de dans etmek için Amsterdam’da sınırsız seçenek olduğuna emin olabilirsiniz. Havanın kararmasıyla renklenmeye başlayan şehirde eğlence sabaha kadar devam ediyor.

Şehri başka yerlerden ayıran en büyük fark ise Coffe Shop’lar. Alkol satılmayan ancak yasal uyuşturucu satışı yapılan bu mekanları sıradan kafelerle karıştırmamanızı hatırlatıyoruz.

Şehrin gece hayatına damga vuran bir başka adres ise Red Light Dictrict yani bilinen haliyle şehrin genelevler sokağı. Hollanda’da işçi olarak kabul edilen hayat kadınlarının cam vitrinlerde kendilerini sergiledikleri bu bölge, turistlerin de yoğun olarak ilgi gösterdikleri turistik bir mevki olarak pek çok tur şirketinin programında kendisine yer buluyor. Ayrıca Amsterdam gezilecek yerler haritası satan hediyelik eşya mağazalarından alabileceğiniz her haritada bu bölgeye mutlaka yer verildiğini görebilirsiniz.

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam’da görmeden dönmeyin diyebileceğimiz 10 önemli simgeyi bu başlık altında bulabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız ve kentin en önemli simgelerinden oluşan bu gezi rehberinin tatil planı yaparken işinizi epey kolaylaştıracağına eminiz.

1-Dam Meydanı

Amsterdam’ın her zaman hareketli olan merkezi meydanı kentin en çok turist görebileceğiniz noktası aynı zamanda. Keyifli ortamıyla zaman geçirmek isteği uyandıran bu meydan Kraliyet Sarayı ile Ulusal Anıt’ın hemen arasında yer alıyor.

2-Kraliyet Sarayı

Dam Meydanında bulunan en gösterişli ve göz alıcı bina kuşkusuz Kraliyet Sarayı. Önceleri belediye binası olarak kullanılmış olan yapının inşaatı 1665 senesinde bitmiş ve günümüzde binada teşhir edilen tüm eşyalar da Kral Louis Bonaparte dönemine ait.

3-Amsterdam Kanalları

Amsterdam için Kuzey’deki Venedik benzetmesinin yapılmasının nedeni olan kanallar, kentin en önemli simgeleri tabii ki. 1500 civarında köprüyle keyifli bir şehir profiline sahip olan Amsterdam’dan hem kanalları hem de belli başlı köprüleri gezmeden dönmemenizi öneriyoruz. Krallar Kanalı ve Soylular Kanalı en turistik kanallar. Yaklaşık bir saat süren turlara katılarak kanallar içinde de gezebilirsiniz.

4-Van Gogh Müzesi

1973 senesinden beri faaliyette olan Van Gogh Müzesi kentin en popüler turistik adreslerinin başında geliyor. Ressamın adını taşıyan müze, en çok Van Gogh eserinin sergilendiği yer olarak ilgi görüyor. Aynı zamanda sanat ve kültür faaliyetlerinin yürütüldüğü bir kompleks olarak işletilen müzede teşhir edilen Van Gogh tabloları 200’ün üzerinde bir sayıyı işaret ediyor.

5-Vondelpark

Hollanda’nın en meşhur parkı olan Vondelpark, 1864 yılında kurulmuş ve çok sayıda ağaç ve bitkiye ev sahipliği yapıyor. Şehrin en geniş ve büyük parkı olan alandaki açık hava tiyatrosunda yaz döneminde canlı performanslar sergileniyor. Picasso heykellerine de yer verilen parkta sayısız etkinlik düzenleniyor.

6- Anne Frank Evi

Amsterdam’ın tarihe not edilmiş isimlerinden biri olan Anne Frank’ın ailesi tarafından kullanılan ev günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Küçük Anne Frank ve ailesi 2. Dünya Savaşı döneminde Nazilerden kaçabilmek için tam iki yıl bu evde saklanmış ve ev kesinlikle o dönemin tüm kederini de içinde barındırıyor. Girişindeki kitaplıkla saklanan ev çeşitli bölümlerden oluşuyor ve 1947 senesinde basılan Anne Frank’e ait savaş günlerine ait günlük de müzede teşhir ediliyor.

7-Kalvarstraat

Amsterdam’ın en keyifli caddelerinden biri olarak öne çıkan ve geçmişi Orta Çağ’a uzanan caddede çok sayıda mağaza ve restoran görebilirsiniz. Yayalaştırılmış olan cadde sokak sanatçıları tarafından işgal edilmiş gibi dursa da özellikle alışveriş yapmak isteyen turistler bu caddeyi turlamadan ülkelerine dönmüyorlar.

8- Heineken Experience

Hollanda’nın en popüler bira markası tarafından bir deneyim ve eğlence merkezi olarak işletilen Heineken Müzesi, 1988’e kadar markanın genel merkezi olan binada yer alıyor. Ücretsiz bira ikramlarıyla farklı bir deneyim için turistlerin uğrak noktası haline gelen Heineken Experience bizim gezi rehberimizde de kendine yer buluyor.

9- Çiçek Pazarı

Bloemenmarkt adıyla bilinen çiçek pazarı bu kanallar üzerinde kurulu kentin profiline uygun bir biçimde tasarlanmış. Yüzen stantlardan oluşan çiçek pazarı oldukça renkli ve hareketli bir adres. Her gün kurulan renkli Pazar lale soğanı almak için de ideal adres.

10- Nieuwe Kerk

14. yüzyıldan kalma tarihi Yeni Kilise Dam Meydanı’nda yer alıyor. Eski kilisenin yetersiz kalması neticesinde inşa edilmiş olan bu yeni kilise binası 1979’dan beri kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Dam Meydanı civarına geldiğinizde resitaller, sergiler ve kültürel etkinlikler yapılan merkezin de programına göz atmanızı öneriyoruz.