Kartal Atatürk Parkı ziyaretçilerini bekliyor

Kartal sahilinde yer alan ve bir süredir çay bahçesi olarak kullanılan Atatürk Parkı yenilendi. Bir dönemin popüler mekanı, son yıllarda kaderine terk edilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Kartal Belediyesi kolları sıvadı ve Atatürk Parkını yeniden ilçenin popüler bir mekanı haline getirmek için kapsamlı bir yenileme çalışması gerçekleştirdi.

Parkın tamamen yenilenmesiyle beraber park içinde mükemmel bir sosyal tesis de inşa edildi; yakında burada bir BELTUR Kafe açılması bekleniyor. Parkın daha önceki karanlık görüntü tamamen yok edilerek pırıltılı bir şekilde yeniden ilçe halkının kullanımına açıldı. Geçtiğimiz günlerde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da parkı ziyaret ederek parkın son halini inceledi ve yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kartal Atatürk Parkı yenileme çalışmaları

Parkın toplam proje alanı 9973 metrekare büyüklüğe sahip. Proje alanında 1600 metrekarelik kısmı granit taş kaplama, 600 metrekarelik kısmı solisyonlu yol ve 5000 metrekarelik kısmı ise yeşil alan oluşturuyor.

Parkın içinde yeşil alanın yanı sıra oturma, oyun, fitness ve yürüyüş alanları da bulunuyor. Park alanında güvenlik kameraları, aydınlatma sistemi ve otomatik sulama sistemi de kuruldu. Ayrıca parka çok sayıda ağaç dikilerek yeşillendirme çalışması gerçekleştirildi.

Parka dikilen ağaçlar ve bitkiler arasında Londra çınarı, süs eriği, Amerikan sığlası, alev ağacı ve alev çalısı, nandina cennet bambusu, pitos çalısı, kartopu ağacı, manolya, lavanta, defne ve oya ağacı yer alıyor.

kartal-ataturk-parki-2

Kartal Atatürk Parkı nerede?

Kartal Atatürk Parkı, Kordonboyu Mahallesi Şehzade Sokağı ile İhlas Sokağı arasındaki alanda kurulu bir parktır. Eskiden çok popüler bir mekan olsa da zamanla cazibesini yitirdi. Ancak kısa bir süre önce parkta nihai bir yenileme çalışması yapıldı ve tekrar halkın kullanımına açıldı. Parkın ulaşımı da çok kolay. Farklı ilçelerden bile gelip buluşma yeri olarak kullanılabilir. Marmaray tren istasyonundan inince hemen ileride. Ulaşım için takip etmeniz gereken yol tarifi aşağıda belirtilmiştir:

  • Minibüs: Çarşı minibüs durağında inilerek ulaşılabilir. Durak hemen önünde ve minibüsler sıra ile bekleme yapıyorlar. Çoğu minibüs için burası sıfır noktasıdır. Geçen minibüsler Akyılmaz Konutları, Kadıköy, Esenkent, Yeşilbağlar, Viaport, Hürriyet Mahallesi, Yenidoğan, Java, Yayalar Mahallesi, Yeditepe Üniversitesi, Doğum Hastanesi, Yakacık, Merve Mahallesi, Soğanlık Yeni Mahalle, Paşaköy şeklinde sayılabilir.
  • İETT: Hemen önünden Anadolu Yakasındaki çoğu otobüsün kullandığı bir İETT garajı olduğu için neredeyse Kartal, Pendik ve Maltepe’deki çoğu ilçeler arası otobüs ile ulaşmak mümkün.
  • Marmaray: Marmaray Kartal istasyonunda inilerek ulaşılabilir.
  • Vapur: Kartal vapur iskelesinin hemen karşısındadır. Adalar’dan vapurla gelinebilir.