Android 11 kablosuz Android Auto desteği

Günümüzde, telefonlarımızı tarayıcıların yanına koymak veya komutlarımızı söylemek ya da sadece cihazlarımızı kablosuz olarak şarj etmekten fiziksel temas veya kablolu bağlantı içermeyen birçok kolaylığın keyfini çıkarıyoruz. Bu kolaylıklar, özellikle sürücülerin gözlerini yolda ve ellerini direksiyonda tutmaları gereken araçlarda kullanışlıdır. Ne yazık ki, telefonlarını Android Auto özellikli arabalarında bile kullanmak için USB kablolarıyla mücadele etmeleri gerekiyor. Neyse ki, Android 11 ile nihayet bu kısıtlama kalkacak.

Kablosuz Android Auto bağlantıları neredeyse iki yıldır kullanılıyor, ancak ne yazık ki yalnızca az sayıda Android telefonla uyumlu. Bu, elbette, Google’ın kendi Pixel cihazlarını ve halihazırda Android 10’da bulunan bazı Samsung telefonlarını içerir. Bunlar, piyasada bulunan tek Android telefonlar değil elbette ve neyse ki, durum bu yıl biraz daha iyi olacak.

Google, Android Auto’nun kablosuz bağlantısı için destek belgesini tek ve önemli bir eklemeyle güncelledi. Artık Android 11 çalıştıran herhangi bir akıllı telefonun artık kablosuz Android Auto’yu kullanabileceği yazıyor. Belge, telefonun 5GHz Wi-Fi’yi destekleyebilmesi gerektiğine devam ediyor, ki bu neyse ki çoğu üst düzey ve bazı orta sınıf telefonlarda vardır.

Uyumluluk listesine tüm Android 11 telefonlarının eklenmesi, özellikle kapsamını daha fazla araca genişletmeye çalışırken Android Auto için bir oyun değiştirici olabilir. İkincisi, elbette, Android Auto’nun otomotiv pazarında gerçekten kalıcı bir hak iddia edip edemeyeceği konusunda belirleyici faktör olacak.