İstanbul’da 2024’te açılacak metro hatları

2023 yılı İstanbul için metro yılı olacak. İstanbul’un seçilmiş yeni başkanı Ekrem İmamoğlu da geri planda çok çalışarak sessiz sedasız gerçekleştirilen devasa yatırımların meyvesini bu yıldan itibaren almaya başlayacak. İstanbul’da yıllardır durdurulan çoğu metro projesi 2019 yılının son çeyreğinden itibaren yeniden başlatıldı. Mega kent İstanbul’da metro yatırımları hız kesmeden devam ediyor. İstanbul’daki çoğu projenin 2021, 2022 ve 2023 yıllarında açılmaya başlaması ve 2024 yılında daha fazla metronun hizmete alınması bekleniyor.

Diğer yandan, İstanbul’da sadece İBB tarafından metro çalışması yapılmıyor. Aynı zamanda bakanlık tarafından da metro yatırımlarına devam ediliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ulaşım ile ilgili gündeme yönelik konuları değerlendirdiği bir programda 2021, 2022 ve 2023 yılı sonu itibariyle hizmete açılacak metro hatlarından bahsetti. İstanbul’da yeni açılacak metro hatlarını açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Başakşehir Çam Şakura Hastanesinden geçecek metro hattımız ve Kağıthane – Havalimanı metro istasyonlarımızı yıl sonunda hizmete almayı hedefliyoruz. Diğer devam eden projelerimizin de 2 yıl içerisinde hayata geçmesini hedefliyoruz.” dedi.

İstanbul’daki metro çalışmalarında son durum

Öte yandan İBB’nin Mayıs Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, İstanbul’a etkin bir raylı sistem alt yapısı kazandırılmak üzere çalışmalara devam edildiği kaydedildi. 2019 yılında sadece iki metro hattında çalışmaların sürdüğünü belirten İBB Raylı Sistem Daire Başkanı Pelin Alpkökin, yapımına ara verilmiş 8 metro projesi ile birlikte toplamda 10 metro projesini devraldıklarını söyledi. Yapımı duran tüm metro hatları için yeniden çalışmaların başladığını aktaran Alpkökin, geçtiğimiz aylarda Mecidiyeköy – Mahmutbey Metrosu ile Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı’nın, Alibeyköy Cep Otogarı’ndan Cibali’ye kadar uzanan 9 kilometre uzunluğundaki ilk etabını hizmete sunduklarını kaydetti.

“Test sürüşlerine nisan ayı içerisinde başlanan Olimpiyat – İkitelli Hattı’nın devamı niteliğinde olan İkitelli – Ataköy Hattı’nın, Bahariye ve Masko istasyonlarını bu ay işletmeye alacağız. 13 kilometre uzunluğundaki 12 istasyonlu projenin kalan kısmını işletmeye almak için çalışmalara hızla devam ediliyor. Temmuz 2020’de yapımını yeniden başlattığımız 800 metrelik Rumeli Hisarüstü – Aşiyan Füniküleri’nde de ray döşeme çalışmalarının ardından, hızla füniküler aracı ve tahrik sisteminin montaj çalışmalarına başlanacak. Ekim ayında işletmeye açılacak bu hat, Levent – Hisarüstü Metrosu’nu üç dakikada Aşiyan’a ve deniz yolu ile Anadolu Yakası’na bağlayacak. Bu sayede, kentin her iki yakası arasındaki yolculuklara hız ve konfor kazandıracağız.” dedi.

2023’te açılacak metrolar

Metro projelerinin son durumu hakkında bilgi veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Biz geldiğimizde biri hariç, çalışmalar neredeyse tamamen durmuştu. Benim için en önemli konu bu. Duran bütün metro hatlarını çalıştırmış olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi. Aksamaların nedeni hakkında da konuşan İmamoğlu, “Finans düzensizliği, kredilerin devreye alınamaması, belli borçlanmaların yapılamaması gibi konulardan ötürüydü. Bunu tümüyle biz hayata geçirdik. Zaten en yoğun olanlarından biri olan Mahmutbey-Mecidiyeköy hattı, ekim ayı sonunda hizmete girecek.” dedi.

Diğer hatlar hakkında da bilgi veren İmamoğlu, “Alibeyköy-Eminönü hattını da yıl sonunda açmış olacağız. Bütün hatlarda 2021’de çok yoğun günler bizi bekliyor. Birkaç hattımızda da bir bölüm bile olsa açılışlar yapacağız. Dudullu-Bostancı, büyük ihtimalle gelecek yılın sonuna yetişecek. Hızray Ekpres projemiz ile de Halkalı-Sabiha Gökçen birbirine bağlanacak. Bu hatta metro hızı 160 km’ye çıkabiliyor. Hedefimiz 2 saatlik karayolu yolculuk süresini 55 dakikaya indirmek. 4 yılda hattı tamamlayacağız.” dedi.

Dudullu – Bostancı metro hattı

Dudullu – Bostancı metro hattında yapım çalışmaları büyük bir hızla ilerliyor. Belki de İstanbul için yapımı devam eden projeler arasında en önemli olanı bu hat olabilir. Ne yazık ki yapımı 2016’da başlamasına rağmen 2019 yılında tamamen durdurulmuş. Böyle önemli bir hattın bir an önce bitirilmesi gerekirken yapımına ara verilmiş. İBB’yi CHP kazandıktan sonra İmamoğlu belediye başkanı olunca hemen bu projeyi yeniden başlattı. Yapım çalışmaları 2020 yılının Temmuz ayında yeniden başlatılan Dudullu – Bostancı hattı toplamda 14.3 kilometre uzunluğa ve 13 istasyona sahip. Hattın 1 Ocak 2023’te açılması planlanıyor. Aynı zamanda Marmaray, Kadıköy – Tavşantepe metrosu ve Üsküdar – Çekmeköy metrosuna da entegre olacak olan hat, Bostancı İskelesi’ne kadar uzanan destansı bir güzergâha sahip.

Kabataş – Mecidiyeköy metro hattı

Bu defa Avrupa Yakası’nda önemli bir metro hattı olan Kabataş – Mecidiyeköy hattına bakış atıyoruz. Bu hat oldukça uzun; 24.5 kilometre uzunluğa ve 19 istasyona sahip. Hattın ilk etabı olan Mecidiyeköy – Mahmutbey Metrosu 2020 yılı Ekim ayında faaliyete sunuldu. Lansmanını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı hattın saatte 70 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olan ikinci etabı Kabataş ve Beşiktaş istasyonlarında arkeolojik çalışmalar yapılıyor. Kabataş – Mecidiyeköy metro hattı için muhtemel bitiş tarihi olarak 2023 yılı öngörülüyor.

Kaynarca – Pendik – Tuzla metro hattı

2018 yılında çalışmaları durdurulan hat için yeniden inşaat faaliyetleri 2020 Şubat ayında İBB Başkanı İmamoğlu tarafından tekrar başlatıldı. 13 kilometre uzunluğunda ve 8 istasyona sahip hattın ilk kısmı olan Pendik Merkez – Kaynarca – Hastane kısmı 2023’te faaliyete sunulacak. Hat aynı zamanda Marmaray, Kadıköy – Tavşantepe metrosu ve Tavşantepe – Sabiha Gökçen hattı ile entegre olacak.

Kirazlı – Halkalı metro hattı

Kirazlı – Halkalı metrosu da İstanbul’un durdurulan talihsiz metro hatlarından biri. 2018 yılında durdurulan hattın çalışmaları, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yeniden başlatıldı. 9.7 kilometre uzunluğunda ve 10 istasyona sahip metro hattı, Yenikapı – Kirazlı metro hattının devamı olarak yapılıyor. Hattın Kirazlı – Mimar Sinan kısmının 2023’te açılması planlanıyor.

Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt metro hattı

Yapımına 2018 yılında ara verilen Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt metrosu için çalışmalar İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından 2020 yılı Aralık ayında yeniden başlatıldı. 18.5 kilometre uzunluğunda ve 12 istasyona sahip metro hattının Mahmutbey – Temapark kısmının 2023 yılında açılması planlanıyor.

Ümraniye – Ataşehir – Göztepe metro hattı

2018’te durdurulan bir metro projesi daha İBB’nin yeni başkanı İmamoğlu tarafından 2019 yılının Ağustos ayında tekrar başlatıldı. Ümraniye – Ataşehir – Göztepe metro hattının inşaat çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Toplamda 13 kilometre uzunluğunda ve 11 istasyona sahip hattın 2023 yılı Nisan ayında açılması bekleniyor. Hat aynı zamanda Kadıköy – Tavşantepe metrosu, Marmaray ve Üsküdar – Çekmeköy metrosu ile entegre olacak.

Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli metro hattı

Üsküdar – Çekmeköy metrosunun devamı olan Çekmeköy – Sancaktepe metro hattının 2018 yılında durdurulan inşaat çalışmaları, 2019 Ekim ayında İBB Başkanı İmamoğlu tarafından yeniden başlatıldı. Hattın 10.9 kilometre uzunluğunda ve 9 istasyona sahip Çekmeköy – Sancaktepe Şehir Hastanesi kısmı, 2023 yılında tamamlanıyor. Sancaktepe Şehir Hastanesi – Sultanbeyli kısmı ise 2024 yılında tamamlanacak.