Bodrum Yalıkavak’ta gezilecek yerler

Bodrum Yalıkavak, ilçe merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta bulunur. Bodrum’un en fazla ziyaret edilen tatil merkezlerinden biri olarak öne çıkar. Yalıkavak aynı zamanda Bodrum’un en büyük marinalarından birine sahiptir.

Yalıkavak anlam itibari ile sahildeki kavak anlamına gelmektedir. Yalıkavak’ta deniz ve güneşin keyfine doyum olmaz. Aynı zamanda doğal güzellikleri de büyüleyicidir. Yalıkavak’ın tepelerinde bulunan yel değirmenleri mutlaka gezip görülmelidir.

Yalıkavak’ta Gezilecek Yerler

Yalıkavak denildiğinde akla gelen figür yel değirmenleridir. Yel değirmenler bölgenin ne kadar rüzgâr aldığının açık bir göstergesidir. El emeği minyatür eşyalar mutlaka görülmelidir. Magnetler, masa süsleri, taş heykeller alınası değerdedir. Yalıkavak Marina pek çok mağazayı, butikleri, restaurantları, barları barındırır.

Yalıkavak’ta Akdeniz mutfağının bütün lezzetleri bulunur. Özellikle deniz ürünleri ve otlar olmazsa olmazdır. Börekleri çok ünlüdür. Bal kabaklı böreği mutlaka tadılmalıdır. Yalıkavak ta kahvaltı keyfi de bir başkadır. Bodrum Yalıkavak en ilgi çekici mekânları ile seyahat listelerine alınan yerlerden biri olmuştur.

Özellikle de temiz denizi ve doğası ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Diğer taraftan sakin bir tatil isteyenler için de Yalıkavak’ın bazı yerleri tercih sebebi olabilir. Yalıkavak’ın tarihi oldukça eskilere dayandığından tarihi yerleri de görmemek olmazsa olmazdır.

bodrum-yalikavak-gezilecek-yerler

Yalıkavak Kültür ve Sanat Festivali

Yalıkavak da her yıl Haziran ayında kültür ve sanat festivali düzenlenir. Bu festival hem yerli halk hem de turistlerin ilgisini çekmektedir. Buna ek olarak çeşitli etkinlikler ve konserler de buna dâhil edilir.

Yalıkavak mandalina bahçeleri ile çevrili, mandalinanın güzel kokularının içe çekildiği mekânlarla örtülüdür. Halk plajı yanı sıra çeşitli oteller ve tatil köylerinin bulunduğu konforlu konaklama yerleri de mevcuttur.

Yalıkavak denizi çok temizdir, denizin dibi görülecek kadardır. Bodrum merkezle kıyaslandığında burada deniz keyfinin doyasıya çıkarabileceği de eklenmelidir. Yalıkavak deniz tatili için en iyi adreslerden biri olarak listede yer alabilir. Çünkü koyları, deniz ve kumu tam bir ideal üçlüdür.

Bodrum’un çok meşhur olan rüzgârı Yalıkavak rüzgâr sörfü tutkunlarına cevap verebilecek düzeydedir. Aynı zamanda yat turizmi açısından da vazgeçilmezdir. Sayısızca teknenin adresidir. Yat limanı alt yapısıyla son derece gelişmiştir.