Venüs Sinekkapan bitkisi nasıl yetiştirilir?

Çocukken Venüs sinekkapanlarının gerçekten Venüs gezegeninden geldiğini düşünmüştüm. Dikenli saçaklı “dişleri” olan küçük iki katlı çeneleri yeterince yabancı görünüyordu, ama bir böcek o baştan çıkarıcı pembe merkeze düştüğünde ve kurbanın etrafındaki tuzak kapandığında, bu tamamen bu dünyanın dışındaydı!

Bu etçil bitkiler oldukça etkileyicidir ve iç mekanda yetiştirmek eğlenceli olabilir. Neyse ki, arada bir onlar için birkaç böcek atıştırması partisi düşünmediğiniz sürece bunu yapmak çok zor değil. Olağandışı bitkiler, muhtemelen yetiştirmeye alışkın olduğunuz diğer ev bitkilerinden biraz daha farklı bir bakıma ihtiyaç duyar, ancak doğru koşulları sağlayarak, Venüs sinekkapanınız yakında yeni favori bitkiniz olacaktır.

Sinekkapanları nerede yetişir?

Venüs sinekkapanları (Dionaea muscipula), Dünya’dan farklı bir gezegende değil, Kuzey ve Güney Carolina kıyılarının bataklık bölgelerine özgü çok yıllık bitkilerdir. Tam güneş altında nemli, asidik topraklarda büyürler, ancak sadece 8-10 Bölgelerinde açık havada kışın hayatta kalırlar. Soğuk kış iklimlerinde, kış aylarında iç mekanlara gidebilen teraryum gibi nemli bir ortamda Venüs sinekkapanlarını yetiştirmek mümkündür.

Venüs Sinekkapan bitkisi yetiştirme hakkında her şey

Sinekkapan bitkisi, nemli kalan ancak yine de iyi drenajı olan fakir, asidik topraklarda büyür. Normal saksı toprağına dikmekten kaçının: Üçte bir kum ve üçte iki sphagnum turba yosununun karışımı en iyi drenajı ve nem tutmayı sağlar. Toprağa kireç eklemeyin ve asla gübre eklemeyin.

venus-sinekkapan-besleme

Sinekkapan bitkileri parlak ancak dolaylı ışıkta en iyi şekilde yetişir. Bunları yazın doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçınmak özellikle önemlidir, bu durumda çok ısınabilir ve yaprakların gevrekleşmesine neden olabilir. Yapay ışıklar altında büyütüldüğünde, sinek tuzaklarını floresan ışıklardan 10-15 cm uzakta tutun. Bitkilerinizin tuzakları pembe bir iç kısım göstermiyorsa veya yapraklar uzun ve cılız görünüyorsa daha fazla ışık sağlayın.

Sinekkapan bitkisinin en iyi bakımı için, ortamı nemli ve toprağı nemli tutun, ancak bitkilerin sürekli suda durmasına izin vermeyin. Bitkilerinize musluğunuzdan çıkan şeyi asla vermeyin; genellikle çok alkalindir veya çok fazla mineral içerebilir. Bunun yerine, yağmura güvenin veya damıtılmış su kullanın. Sinekkapan bitkilerinin yetiştirilmesinde iyi hava sirkülasyonu da önemlidir, bu nedenle onları sakladığınız odada bir vantilatör açın.

Venüs Sinekkapanını Besleme

Sinekkapan bitkisi ne yer? İsim her şeyi söylüyor: Ana diyetleri sineklerdir (veya diğer küçük böcekler). İşin püf noktası, avın yakalandığında hayatta olması gerektiğidir. Venüs sinek kapanı beslemesinde ölü sinekler işe yaramaz; Böceğin tuzağın içinde hareket etmesi ve onu kapatıp sindirmesi için tetiklemesi gerekir. Ayrıca, tuzağın bakterileri dışarıda tutmak için etrafını sıkıca kapatabileceği kadar küçük olması gerekir.

Bitkileri kapalı bir teraryumda yetiştirirseniz, sinekkapanla beslenmenin en kolay yöntemi, boşlukta küçük sinekleri serbest bırakmaktır. Sonunda, böcekler tuzaklara çekilecek ve tüketilecektir. Sinek kapanları etobur olmalarına rağmen, böcek yemeden uzun süreler (bir veya iki ay) geçirebilirler. Onları dışarıda yetiştirirseniz, doğal olarak yemek yemeye yetecek kadar yiyecek alırlar. Sinekkapan bitkisini iç mekanda yetiştiriyorsanız, onları periyodik olarak akşam yemeği vermeniz gerekir. Sinekkapanızı besliyorsanız, tuzağın üçte birinden büyük böcek vermeyin; Canlı sinekler ile beslemek zor olabilir, ancak küçük örümcekler, böcekler ve tırtıllar da işe yarayacaktır.

Diğer birçok bitki gibi, Venüs sinek kapanları da Kış mevsiminde ölü görünebilir, ancak sadece dinlendiklerinde bir kış uykusu dönemine ihtiyaç duyar. Bitkiyi 0 ila 10 ° C arasında tutun. Teraryumların donmasına izin vermeyin; bitkiler ölebilir. Bahar ekinoksunda, günler uzamaya başladığında, sıcaklık ve ışık artmaya başlar.