LED lamba kullanmanın en önemli 8 faydası

LED (Işık Yayan Diyotlar) ışıklar, aydınlatma endüstrisindeki en son ve en büyüleyici teknolojik gelişmedir. LED’ler, güçlü, enerji tasarruflu ve uzun ömürlü küçük, sağlam ampullerdir. LED’ler, geleneksel akkor ampullerden farklı şekillerde çalışır. Bu, LED’leri geleneksel akkor ampullerden çok daha dayanıklı hale getirir. LED teknolojisi ayrıca akkor, floresan ve kompakt floresan lambalar ve aydınlatma cihazlarına göre birçok ek avantaj sağlar. Bu, son derece uzun bir kullanım ömrünü (60.000 saat), önemli ölçüde daha düşük enerji tüketimini (% 90 daha verimli), azaltılmış bakım maliyetlerini ve daha yüksek güvenliği içerir.

Geleneksel aydınlatmaya kıyasla LED ışık yayan diyotların enerji verimliliği ile ilgili faydaları yaygın olarak biliniyor. Bunları şu anda mevcut olan diğer enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma yöntemleriyle karşılaştırdığınızda, LED lambaların aydınlatma için kesinlikle en akıllı ve en güç tasarrufu sağlayan çözüm olduğunu göreceksiniz. LED ışıkları kullanmanın daha az verimli alternatiflerine göre en önemli 8 faydası aşağıda okunabilir.

1. Verimlilik

LED’ler yeterli enerji ile güçlü bir şekilde kuvvetlendirilmiştir ve akkor ampullere göre %90’a kadar daha az güç kullanır. LED’ler akkor ampulden daha ucuz enerji kullandıklarından, güç maliyetlerinde dramatik bir düşüş ve dolayısıyla her ay elektrik faturalarınıza harcadığınız daha az para vardır. Uzun LED ömrü sayesinde bakım ve değiştirme maliyetlerinde para ve enerji tasarrufu sağlanır.

led-lamba-avantajlari

2. Uzun ömür

LED’ler, akkor ampuller için tipik olan 1.500 saate karşılık 60.000 saate kadar kullanım ömrüne sahiptir. Harika bir LED ışığı, bir değiştirmeye ihtiyaç duymadan önce 7 yıldan fazla sürekli kullanılabilir. Genellikle, LED ampuller küçük floresan ampullerden on kat daha uzun ve tipik akkor ampullerden 133 kat daha uzun ömürlüdür. LED’lerin uzun kullanım ömrü, geleneksel amoureux ve floresan lambalara kıyasla bakım maliyetlerini önemli ölçüde azaltacak ve uzun vadeli işletim maliyetlerini düşürecektir.

led-lamba-ozellik

3. Sağlamlık

LED’ler, bir filament veya neon gazı yerine yarı iletken malzeme kullanan katı ekspres aydınlatma cihazlarıdır. Bir LED ışık, bir epoksi fabrika muhafazasında örneklenen küçük bir çiptir ve LED’leri geleneksel akkor ampullerden veya neon tüplerden çok daha sağlam hale getirir.

4. Güvenlik

Üstün güvenlik, LED’lerin en önemli yararı olabilir. LED lambalar neredeyse hiç sıcaklık oluşturmaz, bu nedenle dokunulabilecek kadar soğuktur ve dokunulduğunda herhangi bir kaza veya sonuç olmaksızın saatlerce açık bırakılabilir. LED’ler, akkor ampuller için 85’e kıyasla 3,4 btu/saat üretir. Buna karşılık, amoureux aydınlatma, kullandığı enerjinin %90’ını ısı yoluyla dışarı atar ve ampulleri dokunulmayacak kadar sıcak hale getirir. LED’ler, yanıklar ve yangınlar gibi güvenlik tehlikesi potansiyelini azaltır.

5. Çevre

LED’ler, çevre için tehlike oluşturabilecek cıva kullanan neon aydınlatmanın aksine toksik olmayan malzemelerden yapılmıştır. LED geri dönüştürülebilir ve aynı zamanda “yeşil” veya toprak dostu olarak kabul edilir.

6. Renk

LED aydınlatma, kırmızı, mavi ve kehribar gibi çeşitli temel renklerde sunulur. Geleneksel akkor ampullerin renkleri üretmek için filtreler kullandığı gerçeği nedeniyle son derece kötüdürler. Çok sayıda renk seçeneği üretmek için LED’ler birlikte karıştırılabilir.

led-ampuller

7. Uzun vadeli

LED’ler, geleneksel akkor lambaların yerini almaya hazırdır. LED’ler şüphesiz hızla hem evlerin hem de ofislerin tercih ettiği aydınlatma çözümü haline geliyor. LED teknolojisi, daha parlak LED ampuller üreterek sürekli gelişiyor.

8. Kullanım Alanı

LED’ler şu anda konut aydınlatması, askeri, mimari, otomotiv, transmisyonlar, elektronik aletler, eğlence ve oyun, ordu, trafik ve ulaşım endüstrisi gibi çok çeşitli farklı uygulamalar için kullanılmaktadır. LED’ler odaklanmış ışıklar olduğundan, masa lambaları, okuma lambaları, gece lambaları, güvenlik sinyalleri, spot ışıkları, vurgulu lambalar ve işaretler için aydınlatma gibi bazı özel aydınlatma görevlerini yerine getirmede harikadırlar.

led-teknolojileri

LED aydınlatma, sektörde popülerliğini artırıyor ve bunun daha sürdürülebilir bir kaynak olduğu gerçeğini ortaya koyuyor. Ancak bu maliyetin kullanım ömrü boyunca geri kazanıldığı ve armatürlerin yeterli faydaya sahip olduğu söyleniyor. Ayrıca, LED ışığın diğer faydaları arasında şunlar yer alır:

  • LED ürünler kurşun ve cıva içermez, bu da çevresel dayanıklılık sağlar.
  • Uzun ömürlü olması nedeniyle, ışıkların sık sık değiştirilmesi gerekmediğinden bakım ve ilgili maliyetlerden tasarruf edilir.
  • Performansını kullanan LED ışıklar, düşük sıcaklıklarda geleneksel alternatiflerden daha iyidir ve daha geniş bir tüketime izin verir.
  • Bu ışıklar, çevreye yardımcı olan son derece düşük bir UV ve IR sunar.
  • En önemli avantajlardan biri enerji tutmadır. Bu ışıklar, geleneksel aydınlatma türlerine göre daha az elektrik tüketir.