YouTube’da en çok izlenen kategoriler

YouTube’da çok sayıda kategori mevcut ve binlerce farklı konuda videolar var. İnsanların video paylaşım platformunda günümüzde en çok neleri izlediği ile ilgili istatistikler, bizlere YouTube’daki en çok izlenen ve en popüler video kategorilerini gösteriyor.

Eskiden YouTube’da evcil hayvanların komik videoları, ünlülerle ünlü dedikoduları ve parodiler ile ilgili videolar izlenirdi. Ancak günümüzde YouTube’da en çok işe yarayan temalar burada 5 kategoride sıralanmıştır.

1. Nasıl yapılır videoları ve öğreticiler

Yapmayı planladığınız şey hakkında Google arama motorunda bir şey bulamazsanız, kesinlikle YouTube video aramasında bulacaksınız. Platformun güvenlik parametreleri içerisinde elbette sonsuz sayıda şeyin nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Milyonlarca insanın çok fazla boş zamanını değerlendirdiği bu platform, genellikle öğreticilerle ilgili ve belirli bir şeyin nasıl çözüleceği, oluşturulacağı, silineceği veya yapılacağı konusunda adım adım çok sayıda izleme alır. Ve bunu biz söylemiyoruz, YouTube’un kendisi söylüyor, bir raporda kullanıcıların %77’sinin uygulamayı yeni bir şeyler öğrenmek için kullandığı açıklandı.

2. Bilgilendirici videolar

Bu noktada bilgilendirici içerikle ilgili kısa bir parantez açmak gerekiyor. Haber söz konusu olduğunda, yayınlananlar güvenilirse ve mümkün olan en kısa sürede ortaya çıkarsa videolar hızla viral hale gelebilir ve hatta son aylarda daha da fazla izleme alabilir. 2020’den itibaren ülkeler yaşam tarzını belirleyen kuralları sürekli değiştiriyor, bu da insanların YouTube üzerinden neler olup bittiği hakkında daha fazla bilgi paylaşmasına olanak tanıyor.

3. İncelemeler ve kutu açma videoları

Son yıllarda ürün satın alma şekli değişti. Elbette, ödeme yapmadan önce bir ürün veya hizmetin analizini birden fazla kez aramışsınızdır. Muhtemelen gerçekten güvenilir olup olmadığını, hangi özelliklere sahip olduğunu ve diğer her şeyi bilmek istediniz. Bu nedenle her gün her türden binlerce inceleme yayınlanmaktadır. Amazon’da veya başka bir çevrimiçi mağazada kötü bir şey satın aldığınız için pişman olmaktansa, özellikle bir şeyin avantajlarını ve dezavantajlarını gösteren bir videoyu izleyerek birkaç dakika harcamak daha iyidir.

4. Zorluklar, viraller ve skeçler

Bize göre, sosyal ağları ve teknolojiyi günlük olarak tüketen kullanıcıların büyük bir kısmı için bu kategori TikTok’a hayat veren kategoridir ve evet, YouTube’un da görüntüleme eklemeye devam etmesini sağlamıştır. Tek başına ya da arkadaşlarıyla bir süreliğine sevinmek isteyen herkesin sadece eskizleri araması ya da milyonlarca izlenen videolarda görünen zorlukları denemesi yeterli. Ve elbette, dünyadaki en son trendin ne olduğunu bilmek isteyen herkesin, iyi vakit geçirmek için YouTube’da viral araması yeterli. Bu nedenlerden dolayı, kanallar ve içerik oluşturucular videolarının bir kısmını bu kategoride oluştururlar.

5. Müzik klipleri

YouTube’da müziğin egemenliğine ilişkin yayınlanan özel bir raporda, bu tür içerikler görüntüleme ve para kazanma açısından yükselme eğiliminde olduğu ortaya kondu. 2018 itibariyle, müzikle ilgili videolar platformdaki toplam içeriğin %5’ini temsil ediyordu. Ve bugün YouTube’un yeni bir istatistik yayınlamamasına rağmen bu rakamı artırdığını biliyoruz.

Bu sektöre odaklanan şirkete göre, video başına ortalama olarak daha fazla görüntüleme ürettiği için müzik videoları YouTube için en karlı kategori. Örneğin oyun alanında daha uzun klipler var, bu da uygulamanın onu barındırmak için daha fazla paraya ihtiyacı olduğu anlamına geliyor.