iPhone hızlandırmak için ne yapmalıyım

Apple iPhone’lar her zaman hız ve performansla övünme eğilimindedir, ancak hiçbir şey mükemmel değildir ve bazen iPhone’unuzun bir nedenden dolayı yavaşladığını görebilirsiniz. Ancak bu, cep telefonunuzu şimdi değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Yalnızca birkaç ayarı değiştirerek iPhone’unuza hız artışı sağlayabilirsiniz.

Son güncellemeden sonra hızlı pil boşaltma sorunu bazı iPhone kullanıcıları için bir kabusa dönüşürken, işletim sisteminin performans sorunları birçok kullanıcıyı rahatsız etmiş gibi görünüyor. Performans yavaşlamasını fark ettiyseniz, iPhone’u hızlandırmak için yapmanız gerekenleri sırasıyla deneyin. Bu uygulamalı kılavuzda, yavaşlayan bir iPhone’u düzeltmek için denenmiş ve test edilmiş tüm çözümleri sıraladık.

iPhone’un güncellemeden sonra bu kadar yavaş olmasının nedeni birkaç şeyden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin, durgunluk, dağınık depolama, yoğun güç kullanan özellikler ve hatta bir hatadan (bazı nadir durumlarda) kaynaklanıyor olabilir. Bahsetmiyorum bile, sorun aynı zamanda eksik arka plan görevlerinden kaynaklanıyor olabilir. Farklı senaryoları göz önünde bulundurarak, sorunu çözmenize yardımcı olabilecek çözümlerden bahsettik.

iPhone’u yeniden başlatmaya zorlayın

Zorla yeniden başlatma (donanımdan sıfırlama olarak da bilinir) donma veya yanıt vermeyen ekran gibi yaygın sorunlarla uğraşırken kullanışlıdır. Muhtemelen, hiçbir yerde ortaya çıkmamış gibi görünen rastgele sorunları çözmek için başvurulacak çözüm olarak adlandırılmasının nedeni budur.

Donanımdan sıfırlama işlemi cihaz modeline göre değişiklik gösterdiğinden, adımları doğru şekilde uyguladığınızdan emin olun.

  • iPhone 8 ve sonraki modellerde: Sesi açma düğmesine basın ve ardından hızla sesi azaltma düğmesine basın. Bundan sonra, Apple logosu ekranda görünene kadar güç düğmesini basılı tutun.
  • iPhone 7 ve 7 Plus: Apple logosunu görene kadar hem sesi kısma hem de güç düğmesini aynı anda basılı tuttuğunuzdan emin olun.
  • iPhone 6s ve önceki modellerde: Ekranda Apple logosu belirene kadar güç düğmesini ve ana sayfa düğmesini aynı anda basılı tutun.

Cihazınız yeniden başlatıldığında, telefonun sorunsuz çalışmaya başlayıp başlamadığını kontrol edin.

Arka planda uygulama yenilemeyi kapatın

Arka planda uygulama yenileme, uygulamaları yenilenmiş tuttuğu için çok yararlı bir özellik olsa da, güce aç olduğu ve aynı zamanda cihazı yavaşlatma eğiliminde olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla, yukarıdaki çözümler iOS’un hızlanmasında işe yaramadıysa bu özelliği kapatın.

Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenileme‘ye gidin. Şimdi “Kapalı” seçeneğini seçin.

Hareketi azaltmayı etkinleştirin

iphone-hizlandiracak-ipuclari 1

iPhone’un yavaşlığını düzeltmeye çalışmanız gereken başka bir şey de Hareketi Azalt‘ı açmaktır. Bunu bu kadar yararlı kılan, simgelerin soğuk paralaks efekti dahil olmak üzere arayüzün hareketini azaltma yeteneğidir.

Bu özelliği etkinleştirmek, akıllı cihazınızın şarjlar arasında biraz daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sorunsuz çalışmasını da sağlar. Bunun için Ayarlar uygulaması > Erişilebilirlik > Hareket seçeneğine gidin. Şimdi Hareketi Azalt anahtarını açın.

Düşük güç modunu kapatın

Düşük güç tüketimi modu, pil tasarrufu yapmamıza ve birkaç saat fazladan kullanım süresi elde etmemize olanak tanır, ancak bunu iPhone’un işlemcisinin performansını düşürme pahasına yapar. Bu nedenle, iPhone’unuzun çok yavaş çalıştığını fark ederseniz bu modu devre dışı bırakın. Özellikle oyun oynarken düşük pil tüketimi modunun sizi etkilediğinizi fark edeceksiniz.

iPhone’un çok ısınmasını veya çok soğumasını önleyin

En iyi işlemci performansını korumak için sıcaklık çok önemlidir. Bu nedenle, çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklar iPhone’un arızalanmasına neden olabilir. Apple’a göre, kullanım için en uygun dış sıcaklık 0 °C ile 35 °C arasında olmalıdır.

Tüm ayarları sıfırlayın

iphone-hizlandiracak-ipuclari 2

Yeniden başlatmaya zorlama sorunu çözmediyse, tüm ayarları sıfırlamayı deneyin. VPN ayarları ve Wi-Fi şifreleri dahil tüm mevcut ayarları sildiği için radikal bir çözüm olarak kabul edildiğini unutmayın. Ancak, tüm verilerinizi ve medyanızı güvende tutar, bu nedenle verilerinizi kaybetme endişesi yaşamazsınız.

Cihazınızdaki Ayarlar uygulamasına gidin > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla. Şimdi şifrenizi girin ve onaylamak için Tüm Ayarları Sıfırla‘ya basın.

iPhone’u düzenleyin

Tüm dağınıklıktan kurtulmak için denemenizi tavsiye edeceğim bir başka ipucu. Bununla birlikte, cihazınızda bol miktarda depolama alanını tıkamış olabilecek tüm gereksiz dosyaları kaldırmayı kastediyorum. Yararsız ekran görüntüleri, büyük WhatsApp ve iMessage ekleri ve gereksiz dosya yığınları olağan suçlulardan bazılarıdır.

Depolamanın cihazınızda nasıl kullanıldığına dair net bir resme sahip olmak istiyorsanız, Ayarlar uygulaması > Genel > iPhone / iPad Depolama bölümüne gidin. Şimdi, depolama alanının cihazınızda nasıl tüketildiğinin dökümünü görmelisiniz.

iphone-hizlandiracak-ipuclari 3

iPhone’unuzdaki depolama alanı tüketimi hakkında makul miktarda fikir edindikten sonra, temizleme sürücüsünü başlatın. Artık ihtiyaç duyulmayan tüm ekran görüntülerinden, fotoğraflardan, videolardan, filmlerden, müziklerden ve dosyalardan kurtulun.

Ayrıca, iPhone’unuzu yavaşlatmada önemli bir rol oynamış olabilecekleri için tüm eski uygulamaları silin. Herhangi bir uygulamadan kurtulmak istemiyorsanız, onu boşaltın. Boşaltma özelliği ile, verilerini silmeden uygulamaları silebilirsiniz.

Uygulama önbelleğini temizleyin

iPhone’unuzdaki uygulama önbelleğini temizlemek, depolamayı hızlandırmanın ve boşaltmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Sorun şu ki, tüm uygulamalar bu süreci kolaylaştırmıyor. Aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

  1. Ayarlar > Genel > Depolama’ya gidin.
  2. Hangilerinin daha fazla bellek kapladığını görerek, boyutlarına göre sıralanmış uygulamaları göreceksiniz.
  3. 500 MB’den büyük uygulamalarınız varsa, önbellek temizlemeyi desteklemiyorsa, daha fazla yer açmak için uygulamayı silip yeniden yükleyerek önbellek temizleyebilirsiniz.
  4. Uygulamayı Sil’e dokunun ve ardından tekrar indirmek için App Store’a gidin. Bu, tüm veriler ve belgeler olmadan temiz bir kurulum olacaktır.

Ayarlar uygulamasından Safari’ye giderek önbellekleri ve çerezleri temizleyebilirsiniz.

Uygulamaları güncelleyin

iphone-hizlandiracak-ipuclari 4

Uygulamaları bir süredir güncellemediyseniz, cihazınızı yavaşlatmış olma ihtimalleri oldukça yüksektir. Bu nedenle, tüm uygulamaları güncellediğinizden emin olun.

Bunu yapmak için App Store’u başlatın ve ekranın sol alt köşesindeki Bugün sekmesine dokunun. Şimdi, ekranın sağ üst köşesindeki avatarınıza dokunun. Ardından, Tümünü Güncelle düğmesine basın.

Yazılımı güncelleyin

iphone-hizlandiracak-ipuclari 5

Apple, her iOS güncellemesiyle birlikte çeşitli iyileştirmeler, hata düzeltmeleri ve performans geliştirmeleri yayınlar. Bu nedenle, cihazınızı yalnızca sorunsuz çalışmasına yardımcı olmak için değil, aynı zamanda beklenmedik sorunları uzak tutmak için her zaman güncel tutmalısınız.

Yazılım güncellemesine geçmeden önce, cihazınızın pilinin yaklaşık %50 dolu olduğundan ve güçlü bir Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun. Bundan sonra, Ayarlar uygulaması > Genel > Yazılım Güncelleme‘ye gidin. Şimdi, İndir ve Yükle seçeneğine dokunun ve ardından cihazı her zamanki gibi güncelleyin.

Pili değiştirmeyi deneyin

iPhone’unuz pil nedeniyle yavaş çalışıyor olabilir, pil maksimum kapasitesine düştüğünde yavaşlamalara neden olabilir. iPhone’un pil durumunu Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı bölümünden kontrol edebilirsiniz .

Maksimum kapasite %80’in altına düşerse, performans sorunlarının nedeni bozulmuş pil olabilir. iPhone pilinin değiştirilmesi, kullanım saatlerinin yanı sıra hızı da geri kazanacaktır.