iPhone pil sağlığı hakkında bilmeniz gereken her şey

Lityum iyon piller, doğası gereği zamanla bozulmaya uğrar. Buna şu anda iPhone’larda kullanılan lityum iyon pilleri de dahildir. iPhone pil sağlığı düşüyor diye endişe ediyorsanız, daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin. Piller azaldığında, iPhone’unuz için pil ömrünün kısalmasından performans sorunlarına kadar her türlü soruna neden olabilirler.

Bu, Batterygate fiyaskosunun ve iOS 11.3’te pil sağlığı araçlarının kullanılmasının ardından özellikle ilgi çekici bir konudur. iPhone’a eklenen Pil bölümünde, kullanıcılar pillerinin orijinal kapasitelerinin yüzde kaçının ömür olarak kaldığını görebilirler.

Ancak bu şeffaflık için harika olsa da, kullanıcıların iPhone bataryalarının “normal” olarak parçalanıp bozulmadığı veya bir şeylerin yanlış olup olmadığı konusunda endişelenmelerine neden olabilir.

iPhone pil sağlığı kaç olmalı?

Apple, resmi olarak bozulmuş bir pili, orijinal pil kapasitesinin yüzde 80’inden daha azını içeren herhangi bir pil olarak tanımlar.

Bozulmuş bir pil artık yeni bir pille aynı miktarda gücü sağlamayacaktır. Bu, yoğun işlemci gücü gerektiren uygulamaları çalıştırırken olduğu gibi yoğun güç tüketiminin olduğu zamanlarda performans sorunlarına neden olabilir.

Hatta bazı durumlarda, en yüksek güç eşiğine ulaşmak için iPhone’un rastgele kapanmasına neden olur. Tabii ki, Apple rastgele kapanmaları önlemek için güvenli bir protokol geliştirdi. Buna göre, iPhone’unuzun performansı yavaşlatılır, bataryaya daha az talep olur ve rastgele kapanma riski daha az olur.

iOS’un son sürümlerinde Apple, kullanıcılara güç yönetimini kapatma seçeneği verdi. Maksimum performansın tercih edilmesi durumunda, ciddi şekilde bozulmuş pillerde rastgele kapanmalara neden olacaktır. Kullanıcıların her birinin artılarını ve eksilerini tartmaları gerekecektir.

iPhone pil sağlığı koruma

Basitçe söylemek gerekirse, “normal” pilin bozulma oranını izlemek neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni, pilin bozulmasının diğer faktörlerin yanı sıra akıllı telefonunuzu ne sıklıkta kullandığınıza ve akıllı telefonunuzu ne için kullandığınıza bağlı olmasıdır.

Apple, yeni bir pilin yüzde 80’e düşmesi için yaklaşık 500 tam şarj döngüsü gerektiğini söylüyor. Şarj döngüsü, tamamen şarj edilmiş olan ve yüzde 0’a düşürülen bir cihaz olarak tanımlanır. Tabii ki, iPhone’unuzu hangi noktadan olursa olsun kısmen şarj etmek, sonunda şarj döngülerinin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Matematik temel alındığında, aylık olarak pil kapasitesinin yüzde 1 düşüş yaşaması normal olabilir. Akıllı telefonunuzu sık sık kullanıyorsanız, tüketiyorsanız ve şarj ediyorsanız beklenen oran budur. Fakat yine de, bunun çoğu değişkendir ve somut bir rakam vermek zordur. Kilometreniz çok değişebilir.

Pil sağlığı neden düşer?

Aslında, şarj döngülerinizi kullanacağınız için iPhone’unuzun pili ile hızlı bir şekilde çalışacak olan her şey onu bozabilir. Arka Planda Uygulama Yenileme ve Konum Servislerini kullanan gibi güç tüketen uygulamalar yaygın suçlulardır. Diğer faktörlere göre, onlar da oldukça çeşitlidir.

Örneğin, akıllı telefonunuz şarj olurken çok ısınırsa, bataryanıza geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar verebilir – bu da bataryanın genel ömrünü ve kapasitesini azaltır. Şarj etmeden önce iPhone’unuzdaki herhangi bir uygulama çalıştırmamak ve iPhone’unuzu asla güneşte veya sıcak ortam sıcaklıklarında şarj etmemeniz iyi bir ipucu.

Bazı kullanıcılar USB-C hızlı şarj kullanırken pilin daha hızlı bozulduğunu bildirirken, diğerleri iPhone’unuzu çok uzun süre şarj cihazında bıraktıklarında pil ömrünün azaldığını iddia eder.

iPhone pil sağlığı yükseltme

Şarj döngülerinin çalışma şekli nedeniyle, pilinizin çok hızlı bitmesini önlemek ömrünü uzatabilir. Başka bir deyişle, pil tasarrufu ipuçları yardımcı olacaktır. Aklınızda bulundurmanız gereken favorilerimizden birkaçı.

  • Ekran parlaklığını düşük tutun.
  • Cihazınızda her zaman en son iOS sürümünün yüklü olduğundan emin olun.
  • Google Chrome veya Firefox gibi üçüncü taraf tarayıcılar yerine Safari kullanın.
  • Bir uygulamanın arka planda içeriği otomatik olarak güncellemesini sağlayan Arka Plan Uygulaması Yenileme, kötü şöhretli bir pil öldürücüdür. Ayarlar> Genel> Arka Planda Uygulama Yenileme’ye girmeyi ve ihtiyaç duymayan uygulamalar için devre dışı bırakmayı deneyin.
  • Konum Servisleri de benzer bir hikaye. Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri’ne gidin ve nerede olduğunuzu bilmeniz gerekmeyen uygulamalar için devre dışı bırakın. Konumunuza ihtiyaç duyan uygulamalar için en azından Kullanırken olarak ayarlayın.
  • Ayarlar> Posta> Hesaplar> Yeni Verileri Al’a gidin. Getirme’yi daha uzun bir zaman aralığına ayarlayın veya alternatif olarak en fazla pil ömründen tasarruf etmek için Manuel olarak ayarlayın.
  • Hangi uygulamaların en fazla pil ömrünü tükettiğini öğrenmek için Pil menüsüne gidin. Onlarla uygun şekilde başa çıkın.
  • Spotify veya Apple Music kullanıyorsanız, hücresel yerine Wi-FI üzerinden müzik dinlemeyi deneyin. Veya daha da iyisi, çevrimdışı dinlemek için şarkıları cihazınıza indirin.