Dünya’da İngilizce bilen kişi sayısı

British Council üyesi John Knagg, dünya çapında 1,5 milyar İngilizce bilen kişinin olduğunu söylüyor. Grup, dünya çapında 3.000’den fazla tam zamanlı İngilizce öğretmeniyle dünyanın en büyük İngilizce dil eğitimi sağlayıcılarından biridir. Knagg, İngilizce öğrenenlerin sayısı, dili öğreten öğretmenler açısından büyük bir talebe yol açtığını söylüyor ve ekliyor: “Nitelikli İngilizce dil eğitmenlerinin eksikliği, tüm dünyadaki eğitimciler ve vatandaşlar için en büyük zorluklardan birini oluşturmaktadır.”

EFL ve ESL eğitimleri

Dünya çapında İngilizce öğrenenler büyük ölçüde iki gruba ayrılır: British Council, yabancı dil olarak 750 milyon İngilizce öğrenen kişi ve ikinci dil olarak 375 milyon İngilizce öğrenen kişinin olduğunu söylüyor. İki grup arasındaki fark, EFL konuşmacılarının genellikle İngilizceyi iş veya eğlence için ara sıra kullananlar, ESL öğrencileri ise günlük olarak İngilizceyi kullanmalarıdır.

İngiltere ve ABD gibi İngilizce konuşulan ülkelerde yaşayan ve çalışanlar için İngilizce gerekli olduğundan, ESL öğrencilerinin yalnızca anadili İngilizce olan kişilerle iletişim kurmak için dili bilmeleri gerektiği yaygın bir yanılgıdır. Bununla birlikte, İngilizce İngilizcenin birincil dil olmadığı uluslar arasında ortak dil olarak kullanılır. Bu ülkeler, ticari ve kültürel işlemleri daha kolay yürütmek için İngilizceyi ortak dil olarak kullanır.

İngilizce bilen sayısı devamlı artıyor

Dünyadaki İngilizce öğrenenlerin sayısının hızlıca artması bekleniyor. British Council’ın “The English Effect” raporuna göre, İngilizce şu anda dünya çapında 1,75 milyar insan tarafından konuşuluyor, gezegendeki her dört kişiden biri. Grup, 2021 yılında 2 milyar insanın dili kullanacağını tahmin ediyor.

Bu büyüme nedeniyle, yurtdışındaki ESL ve EFL öğretmenlerine olan talep son yıllarda artmıştır, Hindistan’dan Türkiye’ye kadar ülkeler öğretmenleri yurtdışına seyahat etmeye ve İngilizce bilgilerini paylaşmaya yöneltmiştir. Belirtildiği gibi, dünyanın dört bir yanındaki nitelikli İngilizce eğitmenlerine neredeyse doyumsuz bir talep var, özellikle anadili İngilizce olanlar için.

John Bentley, Teach English Abroad blogundaki “TESOL 2014 Raporu: Dünya Çapında 1,5 Milyar İngilizce Öğrenen” adlı makalesinde ekliyor. Grup, her yıl 5.000’den fazla İngilizce öğretmenini sertifikalandırıyor ve bunların çoğu daha sonra dünya çapında İngilizce öğretmenliği yapıyor. Küresel olarak İngilizce öğrenenlerdeki bu büyüme, belki de İngilizcenin en yaygın kabul gören dil olduğu yükselen küresel iş piyasasından kaynaklanmaktadır.

Avrupa’da İngilizce kullanımı

Avrupa Birliği, grup içindeki 24 resmi dili ve diğer bazı bölgesel azınlık dillerini ve mülteciler gibi göçmen nüfusların dillerini tanımaktadır. AB’deki geniş dil ve kültür çeşitliliği nedeniyle, son zamanlarda üye devletlerin dışındaki yabancı kuruluşlarla ilgilenmek için tek bir ortak dili kabul etme yönünde bir baskı var, ancak bu Katalanca gibi azınlık dilleri söz konusu olduğunda İspanya’da veya Birleşik Krallık’ta Galce’de bir temsil sorunu yaratıyor.

Yine de, AB içindeki işyerleri, çoğu ilkokullarda ve diğer eğitim kurumlarında kurslar olarak sunulan İngilizce dahil olmak üzere kabul edilen 24 ilk dil ile çalışmaktadır. Özellikle o zaman İngilizce öğrenmek, dünyanın geri kalanının hızlı küreselleşmesine ayak uydurmanın bir arayışı haline gelir, ancak neyse ki AB için üye ülkelerdeki birçok vatandaş, şimdiden oldukça akıcı bir şekilde İngilizce konuşmaktadır. İngiltere’nin AB’yi Brexit yoluyla terk etmesi, İngilizcenin kuruluş üyeleri tarafından kullanılan birincil dil olmaya devam edip etmeyeceği konusunda bir sorun oluşturuyor.