Tiananmen Meydanı Katliamı nasıl meydana geldi?

Batı dünyasındaki çoğu insan Tiananmen Meydanı Katliamı’nı şu şekilde hatırlıyor: Haziran 1989’da Çin’in Pekin kentinde öğrenciler demokrasi için protesto gösterisi yapıyor. Çin hükümeti Tiananmen Meydanı’na asker ve tank gönderir. Öğrenci protestocular vahşice katledildi.

Özünde, bu, Tiananmen Meydanı çevresinde olanların oldukça doğru bir tasviridir, ancak durum, bu taslağın gösterdiğinden çok daha uzun sürdü ve daha kaotikti. Protestolar aslında, eski Komünist Parti Genel Sekreteri Hu Yaobang’ın (1915–1989) halka yas gösterileri olarak, Nisan 1989’da başladı. Yüksek bir hükümet yetkilisinin cenazesi, demokrasi yanlısı gösteriler ve kaos için beklenmedik bir kıvılcım gibi görünüyor. Yine de, Tiananmen Meydanı Protestoları ve Katliamı iki aydan kısa bir süre sonra gerçekleştiğinde, 250 ila 4.000 kişi öldü. O bahar Pekin’de gerçekten ne oldu?

Tiananmen’in Geçmişi

1980’lerde Çin Komünist Partisi liderleri klasik Maoizmin başarısız olduğunu biliyordu. Mao Zedong’un hızlı sanayileşme ve toprağın kolektifleştirme politikası olan “Büyük İleriye Atılım”, on milyonlarca insanı açlıktan öldürmüştü.

Ülke daha sonra Kültür Devrimi’nin (1966-76) terörüne ve anarşisine, genç Kızıl Muhafızların yurttaşlarını aşağıladıklarını, işkence yaptığını ve öldürdüğünü gören bir şiddet ve yıkım çılgınlığına girdi. Yeri doldurulamaz kültürel yadigarlar yok edildi; geleneksel Çin sanatları ve dini neredeyse tamamen yok edildi.

Çin’in liderliği, iktidarda kalabilmek için değişiklikler yapması gerektiğini biliyordu, ancak hangi reformları yapmalılar? Komünist Parti liderleri, kapitalist ekonomi politikalarına doğru bir hareket ve Çin vatandaşları için daha fazla kişisel özgürlükler de dahil olmak üzere sert reformları savunanlar ile komuta ekonomisiyle dikkatli bir şekilde kurcalamayı ve nüfusun sıkı kontrolünü sürdürmeyi tercih edenler arasında bölündü.

Bu arada, liderliğin hangi yöne gideceğinden emin olamamasıyla Çin halkı, otoriter devlet korkusu ile reform için ses çıkarma arzusu arasında hiç kimsenin olmadığı bir bölgede geziniyordu. Önceki yirmi yılda hükümetin kışkırttığı trajediler onları değişime aç bıraktı, ancak Pekin liderliğinin demir yumruğunun her zaman muhalefeti ezmeye hazır olduğunun farkındaydı. Çin halkı rüzgarın hangi yönden eseceğini görmek için bekledi.

İlk Kıvılcım — Hu Yaobang Anıtı

Hu Yaobang, 1980’den 1987’ye kadar Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri olarak görev yapmış bir reformcuydu. Kültür Devrimi sırasında zulüm gören kişilerin rehabilitasyonunu, Tibet için daha fazla özerkliği, Japonya ile yakınlaşmayı ve sosyal ve ekonomik reformu savundu. Sonuç olarak, Ocak 1987’de radikaller tarafından görevden alındı ​​ve sözde burjuva fikirleri için alenen aşağılayıcı “özeleştiri” teklifinde bulundu.

Hu aleyhine yöneltilen suçlamalardan biri, 1986 sonlarında yaygın öğrenci protestolarını teşvik ettiği (veya en azından izin verdiği) idi. Hu Yaobang, 15 Nisan 1989’da görevden alınmasından ve utanmasından kısa bir süre sonra kalp krizinden öldü. Resmi medya Hu’nun ölümünden kısaca bahsetti ve hükümet ilk başta ona bir devlet cenazesi yapmayı planlamadı. Tepki olarak, Pekin’in dört bir yanından gelen üniversite öğrencileri, hükümet onaylı sloganlar atarak ve Hu’nun itibarının iyileştirilmesi çağrısında bulunarak Tiananmen Meydanı’na yürüdüler.

Bu baskıya boyun eğen hükümet, sonuçta Hu’ya bir devlet cenazesi düzenlemeye karar verdi. Ancak, 19 Nisan’da hükümet yetkilileri, Büyük Halk Salonunda üç gün boyunca sabırla birileriyle konuşmak için bekleyen öğrenci dilekçelerini almayı reddetti. Bu, hükümetin ilk büyük hatası olacaktır. Hu’nun bastırılmış anma töreni 22 Nisan’da gerçekleşti ve yaklaşık 100.000 kişinin katıldığı büyük öğrenci gösterileriyle karşılandı. Hükümetteki radikaller protestolardan son derece rahatsızdı, ancak Genel Sekreter Zhao Ziyang (1919–2005) cenaze törenleri bittiğinde öğrencilerin dağılacağına inanıyordu. Zhao o kadar emindi ki bir zirve toplantısı için bir hafta boyunca Kuzey Kore’ye gitti.

Bununla birlikte öğrenciler, hükümetin dilekçelerini almayı reddettiği için öfkelendiler ve protestolarına yumuşak tepkilerle cesaretlendiler. Ne de olsa, Parti şimdiye kadar onlara baskı yapmaktan kaçındı ve Hu Yaobang için uygun bir cenaze töreni taleplerine boyun eğdi bile. Protesto etmeye devam ettiler ve sloganları onaylanmış metinlerden daha da uzaklaştı.

Olaylar Kontrolden Çıkmaya Başlıyor

Zhao Ziyang’ın ülke dışına çıkmasıyla, Li Peng (1928–2019) gibi hükümetteki sertlik yanlıları, Parti Liderlerinin güçlü lideri Deng Xiaoping’in (1904–1997) kulaklarını bükme fırsatını buldular. Deng, piyasa reformlarını ve daha fazla açıklığı destekleyen bir reformcu olarak tanınıyordu, ancak sertlik yanlıları öğrencilerin oluşturduğu tehdidi abarttılar. Li Peng bile Deng’e, protestocuların kendisine şahsen düşman olduklarını ve onun devrilmesini ve Komünist hükümetin devrilmesini talep ettiklerini söyledi. (Bu suçlama bir uydurmadır.)

Açıkça endişelenen Deng Xiaoping, 26 Nisan Halkın Günlüğü’nde yayınlanan bir başyazıda gösterileri kınamaya karar verdi. Protestoları “küçük bir azınlık” tarafından dongluan (“kargaşa” veya “isyan” anlamına gelir) olarak adlandırdı. Bu oldukça duygusal terimler, Kültür Devrimi’nin zulmüyle ilişkilendirilmişti. Deng’in başyazısı, öğrencilerin coşkusunu bastırmak yerine onu daha da alevlendirdi. Hükümet daha yeni ikinci büyük hatasını yapmıştı.

Mantıksız bir şekilde, öğrenciler dongluan olarak etiketlenirse, yargılanacaklarından korktukları için protestoyu sona erdiremeyeceklerini hissettiler. Yaklaşık 50.000 kişi, vatanseverliğin holiganlık değil, onları motive ettiği iddiasını sürdürdü. Hükümet bu tanımlamadan geri adım atana kadar öğrenciler Tiananmen Meydanı’ndan ayrılamazlardı. Ancak hükümet de başyazı tarafından tuzağa düşürüldü. Deng Xiaoping, öğrencilerine geri adım attırmak için hem onun hem de hükümetin itibarını tehlikeye atmıştı.

Showdown, Zhao Ziyang Li Peng’e Karşı

Genel Sekreter Zhao, krizin Çin’i etkilediğini görünce Kuzey Kore’den döndü. Yine de öğrencilerin hükümete karşı gerçek bir tehdit olmadığını hissetti ve durumu yatıştırmaya çalıştı ve Deng Xiaoping’i kışkırtıcı başyazıyı geri çekmeye çağırdı. Bununla birlikte Li Peng, şimdi geri adım atmanın Parti liderliği tarafından ölümcül bir zayıflık göstergesi olacağını savundu.

Bu arada, diğer şehirlerden öğrenciler protestolara katılmak için Pekin’e akın etti. Hükümet için daha kaygı verici bir şekilde, diğer gruplar da katıldı: ev kadınları, işçiler, doktorlar ve hatta Çin Donanması’ndan denizciler. Protestolar diğer şehirlere de yayıldı; Şangay, Urumçi, Xi’an, Tianjin… toplamda neredeyse 250 şehir.

4 Mayıs’ta Pekin’deki protestocu sayısı yine 100.000’i aştı. 13 Mayıs’ta öğrenciler bir sonraki kader adımlarını attılar. Hükümetin 26 Nisan başyazısını geri çekmesini sağlamak amacıyla açlık grevini duyurdular. Açlık grevine binden fazla öğrenci katıldı ve bu grev genel halk arasında yaygın bir sempati uyandırdı.

Hükümet ertesi gün acil bir Daimi Komite toplantısında toplandı. Zhao, liderlerini öğrencilerin talebini kabul etmeye ve başyazıyı geri çekmeye çağırdı. Li Peng, baskıyı önlemeye çağırdı. Daimi Komite çıkmaza girdi ve son karar yetkisi Deng Xiaoping’e verildi. Ertesi sabah, Pekin’i sıkıyönetim altına aldığını duyurdu. Zhao kovuldu ve ev hapsine alındı; sert temeli olan Jiang Zemin (1926 doğumlu) Genel Sekreter olarak onun yerini aldı; ve Li Peng, Pekin’deki askeri kuvvetlerin kontrolüne verildi.

Kargaşanın ortasında, Sovyet Başbakanı ve reformcu arkadaşı Mikhail Gorbaçev (1931 doğumlu), 16 Mayıs’ta Zhao ile görüşmek üzere Çin’e geldi. Gorbaçov’un varlığı nedeniyle, büyük bir yabancı gazeteci ve fotoğrafçı grubu da gergin Çin başkentine akın etti. Raporları uluslararası endişeleri ve kısıtlama çağrılarının yanı sıra Hong Kong, Tayvan ve Batı ülkelerindeki eski vatansever Çin topluluklarındaki sempatik durum protestoları körükledi. Bu uluslararası protesto, Çin Komünist Partisi liderliği üzerinde daha da fazla baskı oluşturdu.

19 Mayıs – 2 Haziran

19 Mayıs sabahı erken saatlerde, görevden alınan Zhao, Tiananmen Meydanı’nda olağanüstü bir çıkış yaptı. Megafonla konuşan protestoculara, “Öğrenciler, çok geç geldik. Üzgünüz. Bizden bahsediyorsunuz, bizi eleştiriyorsunuz, hepsi gerekli. Buraya gelmemin sebebi sizden bizi affetmenizi istemek değil. Tek söylemek istediğim, öğrenciler çok zayıflıyor, açlık grevinin 7. günü, böyle devam edemezsiniz… Hâlâ gençsiniz, daha gelecek çok gün var, siz sağlıklı yaşamalı ve Çin’in modernizasyonunu gerçekleştirdiği günü görmelisiniz. Siz bizim gibi değilsiniz, biz zaten yaşlıyız, artık bizim için önemli değil.” Bu, halk arasında en son görüldüğü zamandı.

Belki de Zhao’nun çağrısına yanıt olarak, Mayıs ayının son haftasında gerginlikler biraz azaldı ve Pekinli öğrenci protestocuların çoğu protestodan bıktı ve meydanı terk etti. Ancak, illerden gelen takviyeler şehre akmaya devam etti. Sert öğrenci liderleri, protestoların Ulusal Halk Kongresi toplantısının planlandığı 20 Haziran’a kadar sürmesi çağrısında bulundular.

30 Mayıs’ta öğrenciler Tiananmen Meydanı’na “Demokrasi Tanrıçası” adlı büyük bir heykel diktiler. Özgürlük Anıtı’nın ardından modellenen heykel, protestoların kalıcı sembollerinden biri haline geldi. Uzatılmış protesto çağrılarını duyan Komünist Parti Büyükleri, 2 Haziran’da Politbüro Daimi Komitesinin geri kalan üyeleriyle bir araya geldi. Protestocuları zorla Tiananmen Meydanı’ndan çıkarmak için Halk Kurtuluş Ordusu’nu (PLA) getirmeyi kabul ettiler.

3–4 Haziran: Tiananmen Meydanı Katliamı

3 Haziran 1989 sabahı, Halk Kurtuluş Ordusu’nun 27. ve 28. tümenleri, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ateşleyerek Tiananmen Meydanı’na yürüyerek ve tanklarla hareket ettiler. Protestocuları vurmamaları emredilmişti; gerçekten de çoğu ateşli silah taşımıyordu. Liderlik bu bölümleri uzak illerden oldukları için seçti; Yerel HKO birlikleri, protestoların potansiyel destekçileri olarak güvenilmez kabul edildi.

Sadece öğrenci protestocuları değil, aynı zamanda on binlerce işçi ve Pekin vatandaşı da Orduyu püskürtmek için bir araya geldi. Yanmış otobüsleri barikatlar oluşturmak için kullandılar, askerlere taş ve tuğla fırlattılar ve hatta bazı tank ekiplerini tanklarının içinde canlı canlı yaktılar. Dolayısıyla Tiananmen Meydanı Olayının ilk zayiatı aslında askerlerdi.

Öğrenci protesto liderliği şimdi zor bir kararla karşı karşıya kaldı. Daha fazla kan dökülmeden önce Meydan’ı boşaltmalılar mı yoksa yerlerini tutmalılar mı? Sonunda birçoğu kalmaya karar verdi. O gün, öğleden sonra 10:30 civarında, HKO Tiananmen civarındaki bölgeye süngü takılmış tüfeklerle döndü. Tanklar, ayrım gözetmeden ateş ederek caddede gürledi.

Öğrenciler “Bizi neden öldürüyorsunuz?” diye bağırdı, çoğu protestocularla yaklaşık aynı yaşta olan askerlere. Çekçek sürücüleri ve bisikletliler yakın dövüşte atlayarak yaralıları kurtardı ve onları hastanelere götürdü. Kaosta, protestocu olmayanlar da öldürüldü.

Yaygın inanışın aksine, şiddetin büyük kısmı Meydan’ın kendisinden çok Tiananmen Meydanı çevresindeki mahallelerde gerçekleşti. 3 Haziran gecesi ve 4 Haziran sabahı erken saatlerde, askerler protestocuları dövdü, süngü ile saldırdı ve ateş etti. Tanklar doğrudan kalabalığın içine girdi, insanları ve bisikletlileri ezdi. 4 Haziran 1989 sabah saat 6’da Tiananmen Meydanı çevresindeki sokaklar temizlendi.

“Tank Adam” veya “Bilinmeyen Asi”

Şoka giren şehirde 4 Haziran’da sadece ara sıra çıkan silah sesleri sükuneti bozdu. Kayıp öğrencilerin ebeveynleri, oğullarını ve kızlarını aramak için protesto alanına doğru ilerledi, sadece uyarıldılar ve sonra askerlerden kaçarken sırtlarından vurularak öldürüldüler. Yaralılara yardım etmek için bölgeye girmeye çalışan doktorlar ve ambulans şoförleri de PLA tarafından vuruldu.

Pekin, 5 Haziran sabahı tamamen bastırılmış görünüyordu. Bununla birlikte, AP’den Jeff Widener (d. 1956) dahil olmak üzere yabancı gazeteciler ve fotoğrafçılar otel balkonlarından Chang’an Bulvarı’nda (Avenue of the Avenue Ebedi Barış), inanılmaz bir şeye tanık oldu. Beyaz tişörtlü, siyah pantolonlu, her elinde alışveriş poşetleri taşıyan genç bir adam sokağa çıktı ve tankları durdurdu. En öndeki tank onun etrafından dolaşmaya çalıştı ama yine önüne atladı.

Tank şoförünün sabrını yitirip adamın üzerinden geçmesinden korkan herkes dehşet verici bir hayranlıkla yaşananları izliyordu. Hatta bir noktada, adam tanka tırmandı ve içerideki askerlerle konuştu ve bildirildiğine göre, “Neden buradasınız? Sefaletten başka hiçbir şeye neden olmadınız.” dedi. Bu meydan okuyan danstan birkaç dakika sonra, iki adam daha Tank Adam’a doğru gitti ve onu oradan uzaklaştırdı. Kaderi bilinmiyor.

Bununla birlikte, cesur hareketinin görüntüleri ve videoları yakındaki Batılı basın mensupları tarafından çekildi ve dünyanın görmesi için ülkeden çıkarıldı. Widener ve diğer birkaç fotoğrafçı, görüntüleri Çin güvenlik güçlerinin aramalarından kurtarmak için otel tuvaletlerine sakladı.

İronik bir şekilde, Tank Adam’ın meydan okuma eyleminin hikayesi ve görüntüsü, en büyük etkiyi binlerce mil ötede Doğu Avrupa’da yaptı. Onun cesur örneğinden esinlenerek, Sovyet bloğundaki insanlar sokaklara döküldü. 1990 yılında Baltık devletlerinden başlayarak Sovyet İmparatorluğu cumhuriyetleri dağılmaya başladı. SSCB çöktü.

Tiananmen Meydanı Katliamı’nda kaç kişinin öldüğünü kimse bilmiyor. Çin hükümetinin resmi rakamı 241’dir, ancak bu neredeyse kesinlikle ciddi bir eksik sayımdır. Askerler, protestocular ve siviller arasında, 800 ila 4.000 kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor. Çin Kızıl Haçı başlangıçta yerel hastanelerden gelen sayımlara göre rakamı 2.600 olarak belirledi, ancak daha sonra yoğun hükümet baskısı altında bu açıklamayı hızla geri çekti. Bazı tanıklar HKO’nun birçok cesedi götürdüğünü de belirtti; hastane sayımına dahil edilmediler.

Tiananmen’in Sonrası 1989

Tiananmen Meydanı Olayından kurtulan protestocular çeşitli kaderlerle karşılaştı. Bazılarına, özellikle de öğrenci liderlerine nispeten hafif hapis cezası verildi (10 yıldan az). Katılan profesörlerin ve diğer profesyonellerin çoğu kara listeye alındı, iş bulamadı. Çok sayıda işçi ve taşra halkı idam edildi; her zamanki gibi kesin rakamlar bilinmemektedir.

Protestoculara sempati duyan raporlar yayınlayan Çinli gazeteciler de kendilerini tasfiye edilmiş ve işsiz buldular. En ünlülerinden bazıları birkaç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Çin hükümetine gelince, 4 Haziran 1989 bir dönüm noktasıydı. Çin Komünist Partisi içindeki reformcuların gücü ellerinden alındı ​​ve törensel rollere yeniden atandı. Eski Başbakan Zhao Ziyang hiçbir zaman serbest bırakılmadı ve son 15 yılını ev hapsinde geçirdi. O şehirdeki protestoları bastırmak için hızla harekete geçen Şangay belediye başkanı Jiang Zemin, Parti Genel Sekreteri olarak Zhao’nun yerini aldı.

O zamandan beri, Çin’de siyasi ajitasyon aşırı derecede susturuldu. Hükümet ve vatandaşların çoğunluğu, siyasi reformdan ziyade ekonomik reform ve refaha odaklandı. Tiananmen Meydanı Katliamı tabu olduğu için 25 yaşın altındaki çoğu Çinli bunu hiç duymadı bile. Çin’de “4 Haziran Olayı”ndan bahseden web siteleri engellendi.

On yıllar sonra bile, Çin halkı ve hükümeti bu önemli ve trajik olayla ilgilenmedi. Tiananmen Meydanı Katliamı’nın hatırası, hatırlayacak kadar yaşlı olanlar için gündelik hayatın yüzeyinin altında kalıyor. Bir gün, Çin hükümeti tarihinin bu parçasıyla yüzleşmek zorunda kalacak.

Tiananmen Meydanı Katliamı’na çok güçlü ve rahatsız edici bir bakış için, çevrimiçi olarak izlenebilen PBS Frontline özel “Tank Adam” filimine bakın.