Hayatınızı organize etmenin 10 ipucu

Gerçekten organize olmuş insanlar annelerinin karnından organize doğmazlar, sağlıklı alışkanlıkları zamanla kendilerini eğiterek edinmeleri gerekir, bu da onların organize kalmalarına yardımcı olur.

Yani çok dağınık bir insan olduğunuzu düşünseniz bile, organize olmayı öğrenebilirsiniz. Bir şeyleri planlamaktan, not almaktan, gereksiz şeyleri ortadan kaldırmaya ve önemli olan şeyleri organize etmeye kadar, öğrenmeye ve uygulamaya istekli olduğunuz sürece organize bir kişi olacaksınız.

İşte hayatınızı nasıl düzenleyeceğinize dair temel alışkanlıklar:

1. Bir Şeyler Yazın

Hepimiz her doğum gününü hatırlayan ve her tatil için kart gönderen birini tanıyoruz. Bu sihir değil ve ezberleme kullanmıyorlar. Bir şeyleri hatırlamaya çalışmak, düzenli kalmanıza yardımcı olmaz. Bir şeyler yazmayı denemelisiniz.

Bir kalem ve biraz kağıt, bazı şeyleri hatırlama yolumuzdur ve çok daha kalıcıdır. Yerine dijital not defteri de kullanabilirsiniz. Sadece kafanızda önemli tarihler ve hatırlatıcılar bulundurmaya çalışarak hayatınızı daha da karmaşık hale getireceksiniz. Her şeyi yazın: yiyecek alışveriş listeleri, tatil hediyeleri, ev dekorasyonu ve toplantılar ve doğum günleri gibi önemli tarihler.

Deney olarak, onlarla tanıştıktan kısa bir süre sonra insanların adlarını yazmayı deneyin. Bahse girerim bu şekilde çok daha fazla isim hatırlarsınız.

2. Programları ve Son Tarihleri ​​Oluşturun

Organize insanlar zaman kaybetmez. İşleri organize etmenin üretken kalmayla el ele gittiğini bilirler. Günlük ve haftalık programlar yapar ve tutarlar. Son tarihler belirler ve hedefler belirlerler. Ve en önemlisi, onlara bağlı kalıyorlar!

Benzer şekilde, dağınık bir yaşam tarzı yaşayarak, son teslim tarihlerinizi belirlemek veya hedeflerinize ulaşmak için zamanınız veya yeriniz olmayacak. Deney olarak, listenize bakın veya bir tane yapın. Bu yıl veya hayatınızda başarmak istediğiniz şeyleri yazın. Sonra onlara ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini yazın. Hayat kısa, sizin için en önemli olanı yaptığınızdan emin olun.

3. Ertelemeyin

Bir şeyi yapmak için ne kadar uzun süre beklerseniz, onu halletmek o kadar zor olur. Hayatınızın daha az stresli ve daha az talepkar olmasını istiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede organize edin. İşleri mümkün olan en kısa sürede halletmek için çaba sarf etmek, yükünüzü daha sonra yapmaktan alıkoyacaktır.

Bir deney olarak, hayatınızda düzenlemeniz gereken bir şeyi düşünün. Bir yere yazın. Sonra ne zaman yapabileceğinizi ve neyi halletmeniz gerektiğini yazın. Şu anda halledebilirseniz, o zaman hemen yapın!

4. Her Şeye Bir Özel Alan Verin

Eviniz yoksa kaybolmak kolaydır. Hayatınızı düzenli tutmak, eşyalarınızı uygun yerlerinde tutmak demektir. Organize insanlar, eşyaları uygun şekilde depolayarak ve depolama alanlarını etiketleyerek düzeni sağlarlar.

Her zaman kullandığınız şeyler için erişimi kolay depolama alanları oluşturun ve depolama alanlarınızın dağınık olmasına izin vermeyin. Bir şeyler için yer bulma konusunda yaratıcı olun. Ayrıca, bir depolama alanını asla “çeşitli” olarak etiketlemeyin!

Deney olarak, evinizde yeniden düzenleyebileceğiniz bir yer seçin. Dağınık öğeler varsa, bunları birlikte gruplayın. Her şeyi sıraladıktan sonra, benzer öğeler için bir “yuva” bulun veya yapın, “evleri” etiketleyin ve uygun yerlere yerleştirin.

Örneğin, kalemleriniz ve kurşun kalemleriniz için bir bardak tutacağı kolayca erişilebilir bir yere konmalıdır, ancak nadiren kullanılan zanaat malzemeleri gözden uzak tutulabilir.

5. Düzenli Olarak Dağınıklığı Giderin

Her hafta organize etmek için zaman ayırın. Yüksek düzeyde organize olmuş insanlar, her hafta veya daha fazla zamanlarını işlerini düzenlemek için ayırdıklarından emin olurlar. Hiçbir şey kendi başına düzenli kalmaz; sürekli ve tutarlı bir şekilde yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Bir deney olarak, programınıza bakın ve organize etmek için bir zaman bulun ve sonra yapın.

6. Yalnızca İhtiyacınız Olanları Saklayın

Daha fazla şey, daha fazla dağınıklık demektir. Düzenli hayatlar yaşayan insanlar sadece ihtiyaçları olanı ve gerçekten istediklerini tutarlar. Daha az şeye sahip olmak, sahip olduklarınızın yarısının toz toplamasına izin vermek yerine, bunlardan daha çok keyif aldığınız ve sahip olduğunuz her şeyi kullanırken daha iyi hissettiğiniz anlamına gelir.

Hiç sahip olduğunuz her şeyi saklayacak yeriniz olmadığını hissettiniz mi? Depo kiralamak veya daha büyük bir ev satın almak yerine bazı şeylerden kurtulun.

Bir deney olarak, gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz şeylerin sayısını yazın. Ardından, sahip olduğunuz her şeyin bir listesini yazın. Gerçekte sahip olduğunuz şeylerin sayısı ideal ihtiyaç listenizi aşıyorsa, organize etme zamanı gelmiştir.

7. Eşyaları Nereye Atacağınızı Bilin

Eşyalardan kurtulmak için elinizden geleni yapın. Daha az malzeme, daha az dağınıklık demektir.

Gönül çarşısına bağış yapın. Letgo veya Gittigidiyor’da satış yapın. Geri dönüşüm merkezine bir gezi yapın. Eşyalarınızdan kurtulmak için bir yer bulun.

Deney olarak, evinizde temizlemek için bir alan seçin. Rafları, çekmeceleri ve kutuları gözden geçirin. İhtiyaç duymadığınız bulduğunuz her şeyi bir kenara bırakın. Saklayabileceğiniz, daha sonra geçebileceğiniz bir yığın şey ve şimdi atılacak bir yığın şeyi hazırlayın. Sonra bunları hemen kapıdan atmanın bir yolunu bulun.

8. İndirimlerden Uzak Durun

İhtiyacınız olmayan şeyleri kaldırdınız. İndirimde bir şey gördüğünüzde onları alacak mısınız?

Önceden planlama yapmadan pazarlıklı alışveriş yapmak yerine, tam olarak ihtiyacınız olanı yazın ve yalnızca bu ürünleri satın alın. Organize insanlar yanlış reklama teslim olmazlar. İndirimden alınan ürünler yalnızca daha fazla dağınıklık yaratacaktır.

Bir deney olarak, paranız olmadan bir alışveriş merkezine gidin. Cüzdanınızı veya çantanızı getirmiş olsaydınız, satın alabilmeyi dilediğiniz her şeye bir bakın. Hiçbir şey bulamazsanız, sizin için iyi. Bir liste yaptıysanız, o listeyi bir yerde saklayın ve bundan bir ay sonra listeye bakın. Hala istiyorsan satın almak güvenlidir.

9. Sorumlulukları Paylaşın

Gerçekten organize bir yaşam, sorumluluklar, toplantılar ve son tarihlerle dolu değildir. Aslında, daha azı vardır çünkü stres yaratan şeyler yavaş yavaş organize edilmiştir.

Deney olarak yapılacaklar listenize bakın veya bir tane oluşturun. Listeye gidin ve listenizden kaldırabileceğiniz veya başka birine verebileceğiniz bir görev bulun. Şimdi bunu yapmak zorunda olmanın stresini hissedin.

10. Sıkı Çalışın

Biraz çaba sarf edin. Aslında, gerektiğinde çok çaba sarf edin. Sorumlulukları paylaşıp bir program oluşturduğunuzda, yapmanız gerekenleri ve ne zaman yapabileceğinizi organize edebilirsiniz.

Düzenli kalmak hiç de kolay değil. Daha çok çalıştığınızda, daha sonra dağınık olmayan ev hayatınızın tadını çıkarabileceğinizi kabul ederek çok çalışmanızı gerektirir.

Bugün pes etmek istediğinde daha çok çalış. Daha da önemlisi, ne için çalıştığınızın sizin için anlamlı olduğunu hatırlamaktır. Ve her gün bu şekilde motive ve mutlu kalabilirsiniz. Bu organizasyon ipuçlarından öğrenin, onları birer birer alışkanlık haline getirin. Yavaş yavaş çok daha organize ve üretken olacaksınız!