İstanbul Büyükşehir Belediyesi engelli yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) engellilere yönelik çok sayıda engelli yardımı yapılıyor. Verilen yardımlar arasında tek seferde verilen nakit yardımının yanı sıra erzak, ulaşım, sağlık ve sosyal destek yardımları bulunuyor. Bu makalede İBB’nin engellilere yönelik sağladığı yardımlara geniş bir bakış atacağız. İBB’nin engellilere sağladığı yardımlar hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin.

İBB’nin engelli yardımları, İstanbul’da ikamet edip yardıma muhtaç olan engellilere verilmektedir. Verilen yardımlar arasında nakit yardımı, erzak desteği, öğrenci bursu ve eğitim yardımı, sıcak yemek, ulaşım desteği ve kırtasiye yardımı yer alır.

İstanbul’da tek seferlik engelli yardımı daha önce 250 TL olarak veriliyordu. Kırtasiye yardımı olarak bilinen bu yardım, sadece öğrencilere veriliyor. Bu miktar İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla 300 TL’ye yükseltildi. Engellilere yönelik tek seferde verilen nakit yardımı genellikle eylül ve ekim aylarında yapılır.

Engelli öğrencilere yönelik eğitim bursu, İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü (MEB) işbirliğiyle veriliyor. Bu bursa başvurular İBB ofislerinden yapılabiliyor. Anaokulu, kreş ya da özel okullara gidenler yardımlardan yararlanamıyor. Engellilere yönelik burs alabilmek için öğrenci belgesi, velinin ve öğrencinin kimlik fotokopileri ve engelli durumunu gösteren belge gereklidir.

Sosyal Destek İstanbulkart‘ı edinmek için yapmanız gereken, İBB’nin sosyal destek kartını alabilmek için sosyal yardım birimine başvurmanızdır. Eğer fiziki ofislere başvuru yapamıyorsanız, ALO 153 Beyaz Masa telefon numarasını arayarak randevu alabilirsiniz ve başvurunuzu yönlendirebilirsiniz. Beyaz Masa’da görevli personel tarafından çok sıcak bir şekilde karşılanıp beklediğiniz desteği bulacaksınız.

sosyal-istanbulkart

Engellilere ücretsiz ulaşım için İSEM desteği almanız gerekiyor. İBB’nin engellilere yönelik hizmet verdiği İSEM birimleri tarafından yönetilen süreçten faydalanmak için toplu ulaşımdan faydalanamayacak kadar engelli olmak, 24 ayını doldurmuş olmak gerekiyor. Bu durumda, İBB size ücretsiz özel ulaşım imkanı sağlıyor.

Engellilere erzak yardımı ile ilgili başvurular https://sosinc.ibb.gov.tr/ adresi üzerinden yapılıyor. Başvuru sistemi kapalıysa, İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü üzerinden işleminizi yapabilirsiniz. Telefon numarası 0212 449 74 00‘dır.