İETT kayıp eşya bildirimi nasıl yapılır?

İstanbul’da İETT bünyesindeki ulaşım araçlarında, duraklarda ve istasyonlarda unutulan kayıp eşyaları artık E-devlet üzerinden talep etmek mümkün. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yeni başlattığı mekanizmaya göre kayıp eşyaları almak için E-devlet kapısı kullanılabilecek.

İETT’ye bağlı otobüs, metrobüs, metro, tramvay ile durak ve istasyonlarda unutulan eşyalar, normalde görevli personel tarafından kayıt altına alınıp Karaköy’deki İETT Tünel binasındaki kayıp bürosuna götürülüyor.

İETT kayıp eşya sorgulama

Vatandaşların eşyalarını teslim almak için buraya gelmesi gerekiyor. Eğer eşyalar belirlenen zaman içinde teslim alınmazsa açık arttırma ile satılıyor. Giysi ve kırtasiye malzemeleri ise yardım kuruluşlarına veriliyor.

E-devlet (Turkiye.gov.tr) ile birçok hizmet dijital olarak sunulurken, buna İETT’nin kayıp eşyaları da dahil edildi. İBB açıklamasında, araçlarda ve duraklarda yıllık olarak 50 binden fazla İstanbulkart ile 12 binden fazla pasaport, ruhsat, nüfus cüzdanı gibi kişisel kimlik kartı bulunduğu aktarılırken, binlerce eşyanın da yine unutulanlar arasında yer aldığı belirtildi.

İBB, yeni sistemle kimlik kartı ve benzeri kartları kaybedenlere doğrudan SMS ile bilgi verecek. Aynı zamanda kayıp eşyasını sorgulamak ve başvuru yapmak isteyenler de E-devlet kapısı üzerinden başvurabilecek. İETT’nin kayıp eşya başvurusu için E-devlet adresini kullanabilirsiniz.