VPN nedir, ne işe yarar?

Bir VPN veya Sanal Özel Ağ, İnternet üzerinden başka bir ağa güvenli bir bağlantı oluşturmanıza olanak sağlar. VPN’ler, bölge kısıtlamalı web sitelerine erişmek, göz atma faaliyetlerinizi halka açık Wi-Fi’deki meraklı gözlerden korumak ve daha fazlası için kullanılabilir.

Bugünlerde VPN’ler gerçekten popülerdir, ancak başlangıçta yaratıldıkları nedenlerden dolayı değil. Başlangıçta, iş ağlarını internet üzerinden güvenli bir şekilde birbirine bağlamanın veya evden bir iş ağına erişmenize izin vermenin bir yoluydu.

VPN’ler esasen tüm ağ trafiğinizi ağa iletir; bu, yerel ağ kaynaklarına uzaktan erişim ve İnternet sansürünü aşma gibi avantajların hepsinin geldiği yerdir. Çoğu işletim sistemi entegre VPN desteğine sahiptir.

VPN Nedir?

Çok basit bir ifadeyle, VPN, PC’nizi, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi internetteki başka bir bilgisayara (sunucu olarak adlandırılır) bağlar ve o bilgisayarın internet bağlantısını kullanarak internette gezinmenize olanak tanır. Dolayısıyla, bu sunucu farklı bir ülkedeyse, o ülkeden geliyormuşsunuz gibi görünür ve normalde erişemediğiniz şeylere potansiyel olarak erişebilirsiniz.

Peki bu size nasıl yardımcı olur? İyi soru! Aşağıdakileri yapmak için bir VPN kullanabilirsiniz:

 • Web sitelerinde veya ses ve video akışında coğrafi kısıtlamaları atlayın.
 • Netflix ve Hulu gibi medya akışlarını izleyin.
 • Kendinizi güvenilmez Wi-Fi bağlantı noktalarında gezinmekten koruyun.
 • Gerçek konumunuzu gizleyerek çevrimiçi olarak en azından biraz anonimlik kazanın.
 • Torrent sırasında oturum açmaya karşı kendinizi koruyun.

Bugünlerde pek çok insan, farklı bir ülkedeki içerikleri izlemek için coğrafi kısıtlamaları aşmak veya torrent kullanmak için VPN kullanıyor. Bir kafede çalışırken kendinizi korumak için hala çok faydalıdırlar, ancak artık tek kullanım alanı bu değildir.

VPN Ne İşe Yarar?

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, ya iş yerinizden bir VPN kullanabilir, kendiniz bir VPN sunucusu oluşturabilir ya da bazen evinizden bir tane barındırabilirsiniz, ancak gerçekçi olarak, insanların büyük çoğunluğu torrent kullanırken ya da ülkelerinden erişemedikleri bazı medyaları çevrimiçi izlemek için onlara yardım ederken onları koruyacak bir şeyler arıyor.

Yapılması en kolay şey, bu sitelerden birine gitmek, kaydolmak ve Windows PC, Mac, Android, iPhone veya iPad’iniz için VPN istemcisini indirmek. Bu kadar kolay. Hepsinin ücretsiz denemeleri vardır, böylece fikrinizi değiştirirseniz paranızı kolayca geri alabilirsiniz.

VPN Nasıl Çalışır?

Bilgisayarınızı (veya akıllı telefon ya da tablet gibi başka bir cihazı) bir VPN’e bağladığınızda, bilgisayar VPN ile aynı yerel ağdaymış gibi davranır. Tüm ağ trafiğiniz güvenli bir VPN bağlantısı üzerinden gönderilir. Bilgisayarınız ağ üzerindeymiş gibi davrandığından, bu, dünyanın diğer ucundayken bile yerel ağ kaynaklarına güvenli bir şekilde erişmenize olanak tanır. Ayrıca, İnternet’i VPN’nin bulunduğu konumdaymış gibi kullanabilirsiniz; bu, genel Wi-Fi kullanıyorsanız veya coğrafi olarak engellenmiş web sitelerine erişmek istiyorsanız bazı avantajları vardır.

Bir VPN’e bağlıyken internette gezindiğinizde, bilgisayarınız şifrelenmiş VPN bağlantısı üzerinden web sitesiyle iletişim kurar. VPN, talebi sizin için iletir ve yanıtı web sitesinden güvenli bağlantı üzerinden geri iletir. Netflix’e erişmek için ABD merkezli bir VPN kullanıyorsanız, Netflix bağlantınızın ABD içinden geldiğini görecektir.

VPN’lerin Diğer Kullanım Alanları

VPN’ler oldukça basit bir araçtır, ancak çok çeşitli şeyler yapmak için kullanılabilirler:

 • Seyahat Ederken İş Ağına Erişin: VPN’ler, iş seyahatinde olanlar tarafından, yoldayken tüm yerel ağ kaynakları da dahil olmak üzere işletmelerinin ağına erişmek için sıklıkla kullanılır. Yerel kaynakların doğrudan İnternete maruz kalması gerekmez, bu da güvenliği artırır.
 • Seyahat Ederken Ev Ağınıza Erişin: Seyahat ederken kendi ağınıza erişmek için kendi VPN’inizi de kurabilirsiniz. Bu, İnternet üzerinden bir Windows Uzak Masaüstüne erişmenize, yerel dosya paylaşımlarını kullanmanıza ve aynı LAN üzerindeymişsiniz gibi İnternet üzerinden oyun oynamanıza (yerel alan ağı) izin verecektir.
 • Tarama Etkinliğinizi Yerel Ağınızdan ve İSS’nizden Gizleyin: Herkese açık bir Wi-Fi bağlantısı kullanıyorsanız, HTTPS olmayan web sitelerindeki tarama etkinliğiniz, nasıl bakılacağını bilen herkes tarafından görülebilir. Biraz daha fazla gizlilik için göz atma etkinliğinizi gizlemek istiyorsanız, bir VPN’e bağlanabilirsiniz. Yerel ağ yalnızca tek ve güvenli bir VPN bağlantısı görecektir. Diğer tüm trafik VPN bağlantısı üzerinden geçecektir. Bu, İnternet servis sağlayıcınız tarafından bağlantı izlemeyi atlamak için kullanılabilse de, VPN sağlayıcılarının trafiği uçlarında kaydetmeyi seçebileceklerini unutmayın.
 • Coğrafi Olarak Engellenen Web Sitelerine Erişim: İster ülke dışına seyahat ederken Netflix hesabınıza erişmeye çalışan biri olun, ister Netflix, Pandora ve Hulu gibi Amerikan medya sitelerini kullanabilmeyi dileyin, bu bölgelere erişebileceksiniz. ABD’de bulunan bir VPN’e bağlanırsanız kısıtlı hizmetleri kullanabilirsiniz.
 • İnternet Sansürünü Atlayın: Pek çok Çinli, Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı’nı aşmak ve tüm İnternet’e erişmek için VPN kullanıyor. (Ancak, Büyük Güvenlik Duvarı son zamanlarda VPN’lere müdahale etmeye başladı.) Aynı durum belki sizin yaşadığınız ülkede de geçerlidir.
 • Dosyaları İndirme: Evet, dürüst olalım, birçok kişi BitTorrent aracılığıyla dosya indirmek için VPN bağlantılarını kullanır. Bu, tamamen yasal torrentleri indiriyor olsanız bile gerçekten yararlı olabilir. ISS’niz BitTorrent’i yavaşlatıyorsa ve aşırı derecede yavaşlatıyorsa, daha yüksek hızlar elde etmek için bir VPN’de BitTorrent’i kullanabilirsiniz. Aynısı, ISS’nizin müdahale edebileceği diğer trafik türleri için de geçerlidir (VPN trafiğinin kendisine müdahale etmedikçe).

Windows’ta Kurumsal VPN Kullanma

Bir VPN’e bağlanmak oldukça basittir. Windows’ta, Windows tuşuna basın, VPN yazın ve Sanal özel ağ (VPN) bağlantısı kur seçeneğini tıklayın. Kullanmak istediğiniz VPN hizmetinin adresini ve oturum açma kimlik bilgilerini girmek için sihirbazı kullanın. Daha sonra, bağlı olduğunuz Wi-Fi ağlarını yönettiğiniz yerin aynısı olan sistem tepsisindeki ağ simgesini kullanarak VPN’lere bağlanabilir ve VPN’lerle bağlantıyı kesebilirsiniz.