Yasaklı siteleri giriş yöntemleri

21. yüzyılda yaşıyoruz, ancak web sitelerinin engellenmesi her zamankinden daha fazla. Bazı ülkelerde hükümetlerin sosyal ağları yasaklaması ve diğer içerikleri sansürlemesi yaygın bir şeydir. Ayrıca, ofisinizdeki veya okulunuzdaki ağ engelleri nedeniyle kendinizi boğulmuş hissediyorsanız, burada engellenen web sitelerine erişmenin bazı yolları vardır.

Bu makalede, engellenen web sitelerine erişmek için sansürü atlamanın 10 kolay yolunu inceleyebilirsiniz. Bu kullanımı kolay ve etkili yöntemler arasında VPN, uzantılar, DNS saldırısı, proxy web siteleri ve diğerleri bulunur. Size onlardan bahsedelim:

Not: Ofisiniz (veya okulunuz) ağındaki bazı web sitelerini yasakladıysa, bunların engelini kaldırmak iş sözleşmenizi ihlal edebilir. Bu nedenle, bu durumlarda filtreleri atlamanızı tavsiye etmiyoruz.

YASAKLI SİTELERE NASIL GİRİLİR?

1. Engellemeyi kaldırmak için VPN kullanın

Adından da anlaşılacağı gibi, bir VPN (Sanal Özel Ağ) yazılımı gerçek IP adresinizi açığa çıkarmayan bir gizleme katmanı görevi görür. Bir VPN kullanırken, cihazınızdan gelen trafik, hükümet veya ISS tarafından engellenmeyen bir VPN sunucusundan geçer, dolayısıyla web sitelerine göz atmanıza izin verir.

Deneyimlerimize ve uzman incelemelerimize göre, güvenilir bir VPN hizmeti kullanmak, web sitelerinin engelini kolaylıkla kaldırmanın en iyi yoludur. Tüm popüler VPN’lerin Windows, macOS, Android, iOS, Linux vb. için uygulamaları vardır, bu da işyerinde veya okulda sitelerin engelini kaldırmayı kolaylaştırır.

Daha derine dalmakla ilgileniyorsanız, VPN nedir ve en iyi 10 VPN önerimizi içeren ayrıntılı makalemize göz atabilirsiniz.

2. Anonim Olun: Proxy Web Sitelerini Kullanın

Çoğu zaman, profesyonel bir ortamda işverenler, video akışı, sosyal ağlar ve hatta kişisel e-postalar gibi bazı belirli web sitelerine ve hizmetlere erişiminizi kısıtlamak için belirli sınırlar çizer. Bazen engellenen web sitelerine erişmenin bir yoluna ihtiyacınız vardır ve bu durumlarda proxy web siteleri bir kurtarma yöntemi olarak hareket eder.

Ancak, engellemeyi kaldırma proxy’sinin VPN kadar güvenli olmadığını unutmayın. Dolayısıyla, işiniz konusunda gizlilikten yanaysanız, seçmeniz gereken yöntem 1 numaralı olandır. Ayrıca bazı ülkelerde proxy sitelerinin bile engellendiğini unutmayın.

Web’de, web deneyiminizi “sınırsız” hale getiren yüzlerce proxy web sitesi vardır. Proxy web sitesi, engellenen siteyi ISS’lerden gizler ve engellenen web sitelerine erişmenize olanak tanır. Örneğin, Facebook kurumunuz tarafından engellenirse, bir proxy sitesine gidebilir ve hizmete erişmek için engellenen URL’yi girebilirsiniz. Deneyebileceğiniz bazı siteler: Smartproxy.com, Hidemyass.com, Spysurfing.com

3. URL Yerine IP Kullanın

Çoğunuz, her web sitesinin URL’sinin bir IP adresi olduğunu biliyor olabilir ve siteyi engelleyen yetkililer, IP yerine URL’yi kaydetmiş olabilir. Bu durumda, yasaklanmış web sayfalarını Chrome tarayıcınızda açmak için bir web sitesinin IP adresini kullanabilirsiniz.

  • Windows’ta, IP adresini almak için komut istemine tracert example.com yazın.
  • Mac’te, Ağ İzlencesi’ni açın> üstteki Traceroute seçeneğine tıklayın ve IP adresini bulmak için web sitesi adresini girin.
  • iPhone ve Android için, App Store ve Play Store’da Traceroute adlı uygulamaları bulun.
  • Linux’ta, IP adresini almak için Terminal’e dig example.com yazın.

Şimdi bu IP adresini web tarayıcınızın adres çubuğuna girin ve “erişim reddedilen” web sitelerini ziyaret etmek için Enter tuşuna basın. Benzer araçlar ve komutlar, Mac, Linux, Android vb. Diğer platformlarda da kullanılabilir.

4. Google Translate’i kullanın

Enstitüler ve hatta ülkeler genelde Google Translate’i yasaklamaz. Muhtemelen bir eğitim aracı olduğundan ve kimse okul veya ofislerdeki sitelerin engelini kaldıracak kadar güçlü bir şey olarak görmediğinden. Dolayısıyla, bu araçla, engellenen web sitesini bildiğiniz başka bir dile dönüştürerek kısıtlamayı aşabilirsiniz.

Google Translate’i deneyin ve kendiniz görün; URL’yi yapıştırmanız ve ardından çevrilmiş bölümde görünen URL’yi tıklamanız yeterlidir. Engellenen web sitelerine erişmenin başka bir basit yoludur.

5. Uzantılar aracılığıyla sansürü atlayın

Engellenen web siteleri, Facebook veya YouTube gibi doğası gereği dinamikse, bu uzantıları denemelisiniz. Hola ve ProxMate, Chrome ve diğer tarayıcılarda engellenen web sitelerine erişmek için kullanabileceğiniz bazı uzantılardır. UltraSurf, şifrelenmiş proxy ağını kullanarak özgürce gezinmenizi sağlayan bu kadar etkili bir uzantıdır. Güvenlik duvarlarını yenecek kadar güçlüdür.

6. DNS Sunucunuzu değiştirin (Özel DNS)

Bu yöntemi basitçe kullanabilir ve ablukayı atlayabilirsiniz. Bu yöntem genellikle internete erişmek için Google DNS veya OpenDNS kullanmayı içerir. İşte aynı ayrıntılı adımlar.

Son zamanlarda Cloudflare, en hızlı, gizlilik odaklı DNS hizmeti olduğunu iddia eden 1.1.1.1 DNS hizmetini de başlattı. Cloudflare, 1.1.1.1 DNS hizmetini Android ve iOS uygulamaları aracılığıyla da kullanıma sundu. En iyi 10 DNS sunucusunu listelediğimiz makaleye göz atın.

DNS’yi değiştirmek, tarama sırasında daha iyi gizlilik de sağlar. Çünkü varsayılan ayarlarla, bağlandığınız her WiFi ağında ve ISS’lerde ziyaret ettiğiniz sitelerin listesi bulunur.

7. TOR (Soğan Yönlendirici) Kullanın

Bir gizlilik savunucusuysanız, büyük ölçüde popüler olan Tor tarayıcısını zaten biliyor olabilirsiniz. Doğru şekilde kurarsanız, bu bir web engelleyici atlama aracı olarak işlev görebilir. Çoğu durumda, okulda veya ofiste web sitelerinin engelini kaldırabilir ve anonim kalabilirsiniz. Her türlü gözetlemeden de kurtulabileceğiniz için çifte bir avantaj var.

VPN ve proxy’lerden sonra, sitelerin engelini kaldırmak için Tor kullanmak en güçlü yöntemdir. Ayrıca, normal web sitenizde engellenen karanlık web sitelerine veya .onion sitelerine bir ağ geçidi olarak da kullanılır.

Yalnızca web engelleyici atlama dışında, bilgisayar güvenliğinizi artırmanın yollarını araştırıyorsanız, TOR ve VPN’in ölümcül kombinasyonunu da deneyebilirsiniz. NordVPN ve ExpressVPN gibi birçok VPN, ekstra bir koruma katmanı sunan Onion Over VPN gibi teknolojiler sağlar.

8. Bir USB sürücüsünden Firefox kullanın

Okulunuzun veya ofisinizin site erişimini kısıtlamak için adımlar attığı biliniyorsa, kişisel kullanımınız için web sitelerini açmak üzere web tarayıcısına uzantılar yüklemenize izin verilmemesine şaşırmayacağım. Bu durumda, bir USB sürücüsüne Firefox taşınabilir sürümü gibi bir web tarayıcısı kurabilirsiniz. İyi bir engellemeyi kaldırma proxy hizmetiyle birleştirin ve halledin.

9. HTML’den PDF’ye dönüştürücü kullanın

SodaPDF, bilgisayarınıza erişmeden bir web sayfasını doğrudan indirmenize yardımcı olabilecek ücretsiz bir çevrimiçi hizmet sağlar. Sadece bu bağlantıyı ziyaret edin ve istenen URL’yi girin. Bu kadar. Deneyebileceğiniz başka HTML – PDF dönüştürücü web engelleyici atlama hizmetleri vardır. Genel olarak, proxy veya VPN olmadan web sitesinin engelini kaldırmanın kolay bir yoludur.

10. URL yeniden döküm yöntemi

Belirli bir web sitesinin VPN’de barındırıldığı ve doğrulanmış bir SSL sertifikasının yüklü olmadığı durumlar vardır. Bu tür web siteleri için, web tarayıcınızın adres çubuğuna gidebilir ve www.example.com veya https://www.example.com‘a erişmek yerine https://www.example.com yazmayı deneyebilirsiniz. Bu değişiklik bir güvenlik uyarısı görüntüleyebilir. Yine de Devam Et seçeneğine basın ve web sitesini ziyaret edin. Bu kusursuz bir yöntem değildir, ancak bazen kullanışlı olabilir.

Yasaklı sitelere giriş

İşte yasaklı sitelere giriş için önemli tüyolar. Vekil sunucularla yasaklı sitelere giriş. Proxy siteleri yani vekil sunucular yardımıyla yasaklı sitelere giriş çoğu zaman mümkün. Bunun için Google’da Free Proxy Sites yazmak ya da alanında en bilinen sitelerden olan hidemyass.com veya vtunnel.com’a girerek de bu sitelere erişebilirsiniz. Ancak proxy sitelerini seçerken dikkatli davranmakta fayda var. Google aramalarında çıkan bazı proxy siteleri zararlı kaynadığından yasaklı sitelere girerken dikkatli olunmalı. Bunun dışında proxy siteleri çoğunlukla fazlaca adware yani reklamlarla kaynıyor ve bu şekilde gelir yaratmaya çalışıyorlar. Haliyle yasaklı sitelere gireyim derken istemediğiniz kadar çok reklama maruz kalma durumu da söz konusu.

Açılımı Sanal Özel Ağ olan VPN de yasaklı sitelere girmek için bir başka formül. Bu yöntem ise proxy sitelere göre daha güvenilir sayılabilir. VPN ile yurt dışındaki bir bilgisayara bağlanarak yasaklı sitelere girebiliyorsunuz. Bunun için VPN hizmeti sunan şirketlerden aylık bir bedel karşılığında hesap satın almanız gerekiyor. Bu servisi kullanmaya başladığınızda bilgisayarınız önce yurt dışındaki herhangi bir sunucuya (Paris, Washington, Londra, Madrid vb.) bağlanıyor ve bu bilgisayar üzerinden siteye giriyorsunuz. Elbette Türkiye dışında diğer ülkelerde mahkeme kararıyla herhangi bir engelleme uygulaması olmadığından yasaklı site engelini böylece aşmış oluyorsunuz.

Alan Adı Sunucusu olarak da tanımlayabileceğimiz DNS ayarlarını değiştirerek de yasaklı sitelere giriş yapabilmek mümkün. Bunun için Başlat>Ayarlar>Denetim Masası kısmına girin ve Ağ Ayarları bölümünden Yerel Ağ Bağlantısı Durumu penceresini açın. Ardından Özellikler butonuna tıklayın ve Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine çift tıklayın. Ardından Genel sekmesi altında ‘Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’ bölümünü aktive edin. Son olarak Tercih edilen DNS sunucusu kısmına 8.8.4.4, Diğer DNS Sunucusu bölümüne de 8.8.8.8 yazın ve Tamam’a tıklayın. Aynı kısımlara sırasıyla 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 yazarak da bu ayarı değiştirmeniz mümkün.