Android Auto Türkiye’de kullanıma sunuluyor

Şirket, Google destekli otomobiller için yazılım sistemi olan Android Auto’nun dünya çapında düzinelerce yeni pazara yayıldığını duyurdu. Önümüzdeki aylarda Android Auto, Doğu Avrupa’nın çoğu, Güneydoğu Asya ve Afrika’daki bir avuç ülke dahil olmak üzere 36 yeni ülkede daha kullanıma sunulacak.

Yakında Android Auto’yu alacak olan ülkelerin listesi:

  • Avrupa: Türkiye, Arnavutluk, İsveç, Danimarka, Norveç, Hollanda, Belçika, Polonya, Portekiz, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, Letonya, Lüksemburg, Litvanya, Makedonya, Malta, Moldova, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Arnavutluk, Beyaz Rusya, Bosna Hersek ve Ukrayna
  • Asya: Ermenistan, Tayland, Endonezya
  • Afrika: Angola, Botsvana

Google, müşterilerin Android Auto’ya erişebildiği dünyadaki ülke sayısını etkin bir şekilde ikiye katlıyor. Bu, şirketin araç arayüzünün geleceği konusunda iyimser hissettiğinin bir işaretidir. Google, kısa süre önce, işletim sisteminin en son sürümü olan Android 11’in, bağlanan araç 5 GHz Wi-Fi’yi destekleyen bir ana ünite içerdiği sürece, herhangi bir akıllı telefon sahibinin Android Auto’ya kablosuz olarak bağlanmasına izin vereceğini duyurdu.

Google ayrıca yerel olarak yüklenmiş Android Auto ile daha fazla araba üretmek için otomobil üreticileriyle birlikte çalışıyor. Google, bu sistemleri piyasaya sürmeye başlamak için Volvo ve Audi ile anlaşmalar yaptı ve geçen yıl, nasıl görüneceklerine dair birkaç örnek gördük.