iPhone kablosuz şarj sorunu için kesin çözüm

iPhone’unuz kablosuz olarak şarj olmuyor ve nedenini bilmiyorsunuz. iPhone’unuzu şarj istasyonuna yerleştiriyorsunuz ama hiçbir şey olmuyor! Bu yazıda, iPhone’unuzun kablosuz olarak şarj olmamasını nasıl düzelteceğinizi göstereceğim ve en iyi Qi kablosuz şarj cihazlarından bazılarını önereceğim.

Kablosuz şarj destekleyen iPhone modelleri

iPhone’umda kablosuz şarj var mı? Aşağıdaki iPhone’lar kablosuz şarjı destekler:

 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone SE 2
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13
 • iPhone 13 Mini
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max

Bu iPhone’ların her biri, onları bir Qi kablosuz şarj pedine yerleştirdiğinizde şarj olur. iPhone 7 ve önceki modellerde kablosuz şarj özelliği yoktur.

iPhone kablosuz şarj olmuyor sorunu için çözüm

1. iPhone’unuzu yeniden başlatın

Kablosuz şarj çalışmadığında yapılacak ilk şey iPhone’unuzu yeniden başlatmaktır. iPhone’unuzu yeniden başlatmak bazen küçük yazılım sorunlarını ve kablosuz olarak şarj olmasını engelleyebilecek aksaklıkları düzeltebilir.

iPhone’u kapatmak için sağdaki düğme (ekranı kapatma düğmesi) ile sol alttaki düğmeye (sesi kısma düğmesi) aynı anda basılı tutun, ekranda kapat düğmesi gelince kaydırıcı üzerinde kaydırın. iPhone’u yeniden açmak için Apple logosu görünene kadar sağdaki ekranı kapatma düğmesini basılı tutun.

2. iPhone’unuzu yeniden başlatmaya zorlayın

iPhone’unuzu kablosuz şarj pedine yerleştirdiğinizde tamamen yanıt vermiyorsa, iPhone’u yeniden başlatmaya zorlamanız gerekebilir. iPhone’u yeniden başlatmaya zorlamak, iPhone’unuzu hızlı bir şekilde açılıp kapanmaya zorlar; bu, iPhone’unuz kablosuz şarjlıysa sorunu geçici olarak çözebilir.

iPhone’u yeniden başlamaya zorlamak için ses açma düğmesine hızlıca basıp bırakın. Ardından ses kısma düğmesine basıp hemen bırakın, ardından yan düğmeyi basılı tutun. Apple logosu görünene kadar yan düğmeye basmaya devam edin, bu olduğunda düğmeyi bırakın.

Yan düğmeyi 15-30 saniye basılı tutmak zorunda kalırsanız şaşırmayın!

3. iPhone kılıfınızı çıkarın

Bazı kılıflar, kablosuz olarak şarj olurken iPhone’unuzun üzerine oturamayacak kadar kalındır. iPhone’unuzda kablosuz şarj çalışmıyorsa, şarj istasyonuna yerleştirmeden önce kılıfınızı çıkarmayı deneyin.

4. iPhone’unuzu Şarj Ünitesinin Ortasına Yerleştirin

iPhone’unuzu kablosuz olarak şarj etmek için, onu doğrudan kablosuz şarj pedinizin ortasına yerleştirdiğinizden emin olun. Bazen iPhone’unuz şarj istasyonunun ortasında değilse kablosuz olarak şarj olmaz.

5. Kablosuz şarj cihazınızın prize takılı olduğundan emin olun

Bağlantısı kesilmiş bir kablosuz şarj pedi, iPhone’unuzun kablosuz olarak şarj olmamasının nedeni olabilir. Hızlı bir şekilde şarj yuvanızın takılı olduğundan emin olun!

6. Kablosuz şarj cihazınızın Qi teknolojisine sahip olduğundan emin olun

Kablosuz olarak şarj edilebilen iPhone’ların bunu yalnızca Qi kablosuz şarj pedleri ile yapabileceğini unutmamak gerekir. iPhone’unuz düşük kaliteli bir şarj pedi üzerinde kablosuz olarak şarj olmayabilir veya orijinal markanın taklidi olabilir.

7. iPhone’unuzu güncelleyin

iPhone kablosuz şarjı, başlangıçta bir iOS yazılım güncellemesi aracılığıyla uygulandı. iPhone’unuzda kablosuz şarj çalışmıyorsa, kablosuz şarj işlevini etkinleştirmek için iPhone’unuzu güncellemeniz yeterli olabilir.

Bir yazılım güncellemesini kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme‘ye gidin. iPhone, mevcut yazılım güncellemelerini kontrol edecektir. Bir iOS güncellemesi varsa İndir ve yükle‘ye dokunun. Herhangi bir güncelleme yoksa, yazılım sürüm numarasını ve “iPhone’unuz güncel” ifadesini görürsünüz.

8. iPhone’unuzun DFU geri yüklemesi

iPhone’unuzun iOS’unu güncelledikten sonra bile, iPhone’unuzun kablosuz olarak şarj olmamasının nedeninin bir yazılım sorunu olma olasılığı hala vardır. Olası bir yazılım sorununu çözmek için son çabamız, bir iPhone’da yapılabilecek en derin geri yükleme türü olan DFU geri yüklemesidir.

9. Şarj tabanınızı onarın veya yeni bir tane satın alın

iPhone’unuz hala kablosuz olarak şarj olmuyorsa, şarj istasyonunuzun değiştirilmesi veya onarılması gerekebilir. iPhone’lar yalnızca bir Qi kablosuz şarj pedi üzerinde kablosuz olarak şarj edilebilir, bu nedenle şarj cihazınızın uyumlu olduğundan emin olun.

10. Apple mağazasını ziyaret edin

iPhone’unuz hala kablosuz olarak şarj olmuyorsa, bir donanım sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Sert bir yüzeye düşmek veya suya maruz kalmak iPhone’unuzun bazı dahili bileşenlerine zarar vererek kablosuz olarak şarj olmasını engelleyebilir.

iPhone’unuzu Apple mağazasına götürün ve sizin için neler yapabileceklerini görün. Kablosuz şarj pedinizi de getirmekten zarar gelmez! Gitmeden önce bir randevu almanızı öneririz, sırf varır varmaz size yardımcı olacak birinin olduğundan emin olmak için.