Kartal’da soba kullanımı arttı, atmosfer tehlikede

Havaların soğumasıyla beraber vatandaşlar soba kullanmaya başladı. Özellikle pandemi nedeniyle ekonomik nedenlerden dolayı maddi sorun yaşayan vatandaşlar, doğalgaz abonelikleri kesildiği için tek çareleri soba yakmak oluyor.

Kartal’da son haftalarda soba kullanımında ciddi bir artış yaşanıyor. Akşam saatlerinde vatandaşlar evlerinin penceresini bile açamaz hale geldi. Dışarıdaki keskin soba dumanı neredeyse tüm ilçeyi sarıyor.

Baca dumanı havayı kirletiyor

Soba kullanımı nedeniyle oluşan baca dumanı atmosfer için büyük tehlike yaratıyor. Doğa veya insan kaynaklı salımlar sonucu, atmosferde bulunan kirleticilerin belirli seviyeleri aşması ve uygun meteorolojik koşullar altında canlı ve cansız varlıklar üzerinde olumsuz etkiler yapması anlamına gelen hava kirliliği son zamanlarda Kartal’da doruk noktasına ulaşmış durumda.

Özellikle kış aylarında ısınma amaçlı olarak evlerde, okullarda ve işyerlerinde soba ve kalorifer yakılması durumunda yakıt olarak odun, kömür, fuel-oil kullanılması hava kirliliğine neden olur. Bu yakıtların soba ve kaloriferlerde yakılmasıyla bacalardan çıkan karbonmonoksit(CO), kükürtdioksit(SO2), azot oksitler(NOx) ve partikül maddeler havayı kirletmektedir.

Hava kirliliği arttı

Kartal’da son zamanlarda hava kirliliği ciddi ölçüde artmış durumda. Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre PM2.5 oranı Kartal’da 12 Aralık’ta 99, 11 Aralık’ta ise 105 ile zirveyi gördü. PM10 oranı ise 11 Aralık’ta 37, 10 Aralık’ta 55 ile zirveyi gördü.

  • PM 10 anlamı: Partiküller Madde (PM10) ve çapı 10 mikro metreden küçük diğer tanecikler akciğerlere ulaşarak iltihaplanmaya ya da insanları çok olumsuz etkileyecek kalp ve akciğer hastalıklarına neden olabilirler. PM10 değeri, hava kirliliği ölçümlerinde önemli bir kriter olarak görülür.
  • PM 2.5 anlamı: Organik bileşikler gibi 2,5 mikron ve daha küçük parçacıklar PM2.5 olarak adlandırılır. PM2.5 bir insan saç telinin yaklaşık %3’ü büyüklüğündedir ve bir elektron mikroskobu ile tespit edilebilir. Araştırmacılar, ince partiküllerin kan damarlarında birikebileceğini, kalp ve çevresindeki kan damarlarında enflamasyona yol açabileceğini düşünmektedirler.