PC’yi sabaha kadar açık bırakmak zararlı mı?

PC’yi sabaha kadar açık bırakmak ne kadar zararlıdır? Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda açık bırakmak daha mı iyi? Yoksa her zaman PC’nizi kapatmalı mısınız? Geceleri bilgisayarı kapatmak gerekiyor mu? İşte her ikisinin de artıları ve eksileri!

Bu, bilgi işlem alanında uzun süredir devam eden tartışmalardan biri oldu: PC’nizi veya dizüstü bilgisayarınızı gece açık bırakmak mı, yoksa her zaman kapatmanız mı gerekiyor? Aslında her iki yaklaşım için de oldukça sağlam argümanlar var, yani cevabın nasıl kullandığınıza ve bilgisayarı ne kadar kullandığınıza bağlı olduğu anlamına geliyor. Bazı artı ve eksilere bir göz atalım.

PC’yi Sürekli Açık Bırakmanın Avantajları

Bilgisayarınızı her zaman açık bırakmanız için birkaç iyi neden vardır. Bu sadece daha hızlı başlamakla ilgili değil, bilgisayarınızın işlevselliğini de geliştirebilir. Bilgisayarınızı açık bırakmak istemenizin ana nedeni kolaylık sağlamaktır. Önyüklenmesini beklemek yerine, her zaman kullanıma hazırdır. SSD’li tipik bir sistemin işletim sistemine önyüklenmesi 5 saniye kadar sürer ve eski bir sabit sürücü ile bir dakika veya daha fazla sürebilir. Önyüklemede başlatılacak çok sayıda programınız varsa, hepsi daha uzun sürecektir. Bilgisayarı açık bırakmak bu sorunu atlatır. Bilgisayarınızı Uyku modundan uyandırmak sadece birkaç saniye sürecektir ve önceden başlatılmış tüm uygulamalarınız da çalışmaya devam edecektir.

Bilgisayarınızı ve verilerinizi korumak için gerekli olan çok sayıda görev vardır. Hemen hemen hepsinin bir gecede yapılması daha iyidir. İşletim sistemi güncellemelerini yüklemek, yedeklemeler oluşturmak, virüs taramaları çalıştırmak veya müzik veya fotoğraf koleksiyonunuzu buluta taşımak gibi büyük miktarda veri yüklemek, hepsi biraz zaman alır ve değişen miktarlarda sistem kaynağı ve bant genişliği kullanır. Bunları bilgisayarınızdan uzaktayken çalışır bırakmak veya hatta geceleri gerçekleşecek şekilde planlamak, yaptığınız diğer işlere müdahale etmeden sizi tamamen güncel tutacaktır.

Bilgisayarınızın her zaman açık olması, aksi takdirde sınırsız olacak belirli yazılım parçalarını çalıştırmanıza olanak tanır. Buna, Windows’taki Uzak Masaüstü gibi uzaktan erişim yazılımı dahildir. Önemli bir dosyayı evde masaüstünüzde bırakmanın hayal kırıklığını asla yaşamazsınız. Telefonunuzda, tabletinizde veya iş bilgisayarınızda uzaktan oturum açabilir ve ihtiyacınız olan her şeyi alabilirsiniz.

Bilgisayarı Sürekli Açık Bırakmanın Zararları

Ancak bilgisayarınızı açık bırakmak ona zarar verir mi? Bilgisayarınızı sürekli açık bırakmanın zararları vardır. Muhtemelen diğer tüm cihazlarınızı kullanmayı bitirdikten sonra kapatırsınız ve PC’nizde de aynısını yapmanız için iyi nedenler vardır.

Tüm donanımların sınırlı bir kullanım ömrüne sahip olduğu basit bir gerçektir. Bir monitörün arka ışığı tipik olarak on binlerce saatlik bir kullanım ömrü için derecelendirilir. Bir dizüstü bilgisayar pilinin kapasitesi, 300 şarj döngüsüyle gözle görülür şekilde azalırken, bazı SSD’ler yalnızca yaklaşık 3000 döngüde çalışması için iyidir. Gerçekte, bilgisayarınızı bu sınırlardan herhangi birine ulaşmadan çok önce yükseltmiş olacaksınız. Ancak bilgisayarınızı açık bırakarak, küçük de olsa, sürekli stres altına girmiş oluyorsunuz. Ayrıca, donanımınızın ömrünü kısaltmada en büyük faktörlerden biri olan ısı üretir.

Kullanmadığınız zamanlarda bir şeyi açık bırakmanın enerji kaybı olduğunu söylemeye gerek yok. Ama ne kadar? 2018’den itibaren 13 inç MacBook Air, orta düzeyde kullanımda 25 watt’a kadar güç kullanır. Bu, boştayken 8W’a düşer ve Uyku modunda yalnızca 0,3W’a düşer. Yani, aktif, boşta ve uyku halindeki bir bilgisayarın güç tüketimi arasında büyük bir fark var. Monitörü kapatmak büyük miktarda güç tasarrufu sağlar ve Uyku moduna geçirmek daha da fazla tasarruf sağlar. Ancak, Uyku modunda, bilgisayara uzaktan erişebilmek gibi bilgisayarı açık bırakmanın birçok avantajını kaybedersiniz.

Ayrıca, kapalı olduğu halde fişe takılı bir bilgisayarın az miktarda güç kullanmaya devam edeceğini de unutmayın. Bu nedenle, bilgisayarınızın kullandığı gücü azaltmak istiyorsanız, kapattıktan sonra fişi çektiğinizden emin olun.

Güç dalgalanmaları ve elektrik kesintileri, bir bilgisayara zarar vermenin nispeten nadir ancak çok kolay bir yoludur. Güç dalgalanmalarının çoğunlukla yıldırım düşmeleriyle ilgili olduğu düşünülür, ancak buzdolapları gibi yüksek güçlü ev aletlerinden de kaynaklanabilir. Dalgalanma yeterince büyükse, bir bilgisayardaki hassas bileşenlere değil, tüm elektrikli öğelere zarar verebilir.

Bilgisayarı bir yüksek gerilim koruyucuya bağlayarak buna karşı korunabilirsiniz. Bunlar yine de genel kullanım için önerilir, ancak bilgisayarınızı her zaman açık bırakmayı planlıyorsanız daha da fazlası gerekir.

Eskiden, makinenin yavaşlayıp durma noktasına gelmesini önlemek için düzenli yeniden başlatmalar bilgisayar kullanıcısının hayatının ayrılmaz bir parçasıydı. Artık şimdi durum böyle değil. Modern işletim sistemleri, kaynakları yönetmede çok ustadır ve PC’yi asla kapatmamayı seçerseniz, performansta çok fazla düşüş olduğunu fark etmeyeceksiniz.

Bununla birlikte, yeniden başlatma, karşılaşacağınız günlük hataların çoğunu çözmenin hala en etkili yoludur. Kilitlenen bir uygulama veya çalışmayı durduran bir yazıcı olsun, hızlı bir yeniden başlatma genellikle onu düzeltir. Günün sonunda bilgisayarınızı kapatmak, sistemi temizler ve ertesi sabah yeni ve umarım hatasız bir şekilde başlamanızı sağlar.

Son olarak, bilgisayarınızı nereye koyduğunuza bağlı olarak, daha sessiz olduğu için kapatmak isteyebilirsiniz. Uyarıları ve bildirimleri yeterince kolayca susturabilirsiniz, ancak yine de fandan ve sabit diskinden gelen ortam gürültüsüne sahip olacaksınız. Doğal olarak bu, düşük güçlü bir CPU ve SSD kullanan modern, fansız bir dizüstü bilgisayarda sorun olmayacak. Ancak daha geleneksel bir masaüstü sistemi için, onu kapatmak huzurlu bir yaşamın yoludur.

Bilgisayarı gece kapatmalı mı, açık bırakmalı mı?

Bilgisayarınızı günde birkaç kez açıp kapatmanın bir anlamı yok ve tam bir virüs taraması yaparken bilgisayarınızı bir gecede açık bırakmanın kesinlikle bir zararı yoktur. Bir bilgisayar da zaman zaman yeniden başlatılmanın faydasını görecektir ve yaz mevsiminde, ona düzgün bir şekilde soğuma şansı vermek iyi bir fikirdir.

Öyleyse, açık bırakmalı mısın yoksa kapatmalı mısın? Nihayetinde ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Birkaç gün kullanmadan durabiliyorsanız, o zaman kesinlikle kapatın. Ancak, her zaman ayakta ve kullanıma hazır olmaya ihtiyacınız varsa, ihtiyacınız olduğu sürece açık bırakmanın çok az bir zararı vardır.