iPhone pil ömrü nasıl uzatılır?

Canlı yayın yapmak, video izlemek, internette gezinmek, arkadaşlarınızla mesajlaşmak, Facebook’ta yeni gönderilere bakmak, e-postaları yanıtlamak ve iPhone’unuzda yaptığınız diğer her şeyin pil seviyesi üzerinde etkisi vardır. Neyse ki, en uygunsuz anda telefonunuzun şarjının bitmesini önlemenin yolları var. Şimdi iPhone’unuzun pilini uzatabilecek en etkili ipuçlarına ve ömrünü etkilemeyen birkaç faktöre bakalım.

iPhone pil sıcaklığı denetimi

Akıllı telefonların en önemli kusuru pildir ve Apple da bu konudan pay alır. iPhone pil ömrünü uzatmak için telefonu aşırı sıcaklıklardan uzak tutun. Apple, cihaz için ideal çalışma sıcaklığı aralığının 16°C ile 22°C arasında olduğunu söylüyor. Cihazı ortam sıcaklığının 35°C’den yüksek olduğu yerlerden uzak tutmak özellikle önemlidir, aksi takdirde pil kapasitesi kalıcı olarak zarar görebilir.

Cihazı yüksek sıcaklıktaki bir ortamda şarj etmek cihaza daha fazla zarar verebilir. Pil önerilen sıcaklığı aştığında, yazılım, durumun %80’ine ulaştıktan sonra şarjı sınırlayabilir. Pilleri yüksek sıcaklıklarda bile saklamak onarılamaz hasarlara neden olabilir. Cihazı çok soğuk koşullarda kullanırken pil ömründe bir azalma fark edebilirsiniz, ancak bu yalnızca geçicidir. Pil sıcaklığı normal çalışma aralığına döndüğünde performansı da normale dönecektir.

Apple ayrıca, bazı koruyucu kılıf stillerinde cihazları birlikte şarj etmenin aşırı ısı üretebileceği konusunda da uyarıyor. İkincisi, pilin kapasitesini de etkileyecektir. Şarj sırasında cihazınızın ısındığını fark ederseniz, lütfen önce kılıfı çıkarın. Cihazınızı tam olarak şarj etmeyin veya deşarj etmeyin. En az %50 şarjlı olmalıdır. Cihazınızı tamamen bitmiş bir pille saklarsanız, pil derin deşarj durumuna geçerek yeniden şarj edilmesini imkansız hale getirebilir.

Bunun tersine, tam olarak şarj edilmiş bir cihazı uzun süre saklarsanız, pil kapasitesinin bir kısmını kaybedebilir ve pil ömrünü kısaltabilirsiniz. Ek pil kullanımını önlemek için cihazı kapatın. Cihazı 32°C’nin altında serin ve nemsiz bir ortamda saklayın. Cihazı altı aydan daha uzun süre saklamayı planlıyorsanız, cihazı altı ayda bir %50 oranında şarj etmelisiniz.

iPhone pil sağlığı

Bir akıllı telefonun pilinin zamanla zayıflaması normaldir. Telefonunuz iki yaşındayken, yepyeni olduğu zamanki kadar şarjı tutmayacaktır. Bu, “pil sağlığı” olarak adlandırılırken, “pil ömrü”, şarjlar arasında ne kadar zaman geçirebileceğiniz anlamına gelir.

Apple, iPhone kullanıcılarının pil sağlık durumlarını iOS 11.3 veya sonraki sürümlerde kontrol etmelerine olanak tanır. Birkaç dokunuşla, telefonunuzun pilinin hala sağlıklı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

  1. iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Aşağı kaydırın ve Pil üzerine dokunun.
  3. Pil Sağlığı’nı seçin. Maksimum Kapasite sayısı ne kadar yüksekse, pil o kadar sağlıklıdır. Örneğin, yüzde 95, piliniz dolduğunda fabrikadan çıktığında şarjının yüzde 95’ini tuttuğu anlamına gelir.

Genellikle piliniz orijinal şarjının yüzde 80’ini veya daha azını tuttuğunda performansın düştüğünü fark etmeye başlarsınız. Bu durumda pil ömrünüzü uzatmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak genel olarak daha kötü pil ömrü bekleyin. iPhone’unuzun pil kapasitesi özellikle kötüyse, Apple’dan yeni bir pil almayı veya daha yeni bir model telefon almayı düşünmelisiniz.

iPhone pil ömrünü uzatma

Etkin iPhone kullanımı ve arka plan etkinliği, telefonunuzun pilini tüketir. Burada listelenen ipuçları her ikisini de kapsayarak tam bir pil şarjından en iyi şekilde yararlanmanıza ve neredeyse bittiğinde telefonunuzun biraz daha uzun süre çalışmasını sağlamanıza olanak tanır.

1. Ekran Parlaklığı

Parlak bir şekilde aydınlatılmış bir ekran, iPhone’un pilini loş olan ekranlardan çok daha hızlı tüketir. Parlaklığı azaltmak için, Kontrol Merkezini açmanız (Face ID’li iPhone’larda sağ üstten aşağı, iPhone’unuzda Ana Sayfa düğmesi varsa aşağıdan yukarı kaydırmanız) ve parlaklık kaydırıcısını aşağı sürüklemeniz gerekir.

Otomatik Parlaklığı devre dışı bırakmak da pilden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Aksi takdirde, özellik, örneğin dışarıda parlak ışık altında olduğunuzda olduğu gibi, gerektiğinde ekranınızın parlaklığını otomatik olarak artıracaktır.

Bu özelliği kapatmak için Ayarlar > Erişilebilirlik > Ekran ve Metin Boyutu’na gidin, sayfanın en altına gidin ve Otomatik Parlaklığı (veya True Tone) devre dışı bırakın. Bu devre dışı bırakıldığında parlaklığınızı daha yakından yönetmeniz gerekeceğini unutmayın. Telefonunuzu kullanırken uzun süre yüksek parlaklıkta bırakmayın.

2. Koyu Mod Kullanımı

OLED ekranlı telefonlar için Koyu Moda geçmek pilin ömrü için faydalıdır. Şu anda bu tür bir ekrana sahip olan iPhone modellerinin listesi aşağıda verilmiştir (iOS 13 ve üzeri sürümlerde mevcuttur):

  1. iPhone X
  2. iPhone XS / XS Max
  3. iPhone 11 Pro / Pro Max
  4. iPhone 12 / 12 Mini / 12 Pro / 12 Pro Max
  5. iPhone 13 / 13 Mini / 13 Pro / 13 Pro Max

Bu iPhone modellerinden herhangi birinin sahibiyseniz, Karanlık Mod’a geçmek sadece estetik amaçlı değildir. OLED ekranlar, tek tek pikselleri kapatabilir, yani herhangi bir siyah piksel aydınlanmak için güç almaz. Koyu Modu açmak kolaydır: Ayarlar > Ekran ve Parlaklık‘a gidin ve Koyu’ya dokunun. Alternatif olarak, parlaklık kaydırıcısına basıp basılı tutarak Denetim Merkezi’nden de açabilirsiniz.

3. Düşük Güç Modu

Bu özellik, pil ömründen tasarruf etmede harika bir iş çıkarır, ancak pil ömrünü uzatmak için bazı ödünleşimlere sahiptir. Düşük Güç Modu’na geçtiğinizde, iPhone’unuzun otomatik indirmeler, iCloud yedeklemeleri, e-posta alma, “Hey Siri” ve benzeri gibi bazı özellikleri devre dışı bırakılır.

Telefonunuz, pil seviyesi yüzde 20 veya 10’a düştüğünde bu moda geçmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Ancak manuel olarak da açabilirsiniz. Basitçe Ayarlar > Pil bölümüne gidin ve Düşük Güç Moduna geçin. Daha hızlı erişim için bu özellik için Kontrol Merkezine bir kontrol de ekleyebilirsiniz. Ayarlar > Kontrol Merkezi’ni açın ve Düşük Güç Modu’nun yanındaki yeşil simgeye dokunun. Ardından, her seferinde Ayarlar’a gitmeden geçiş yapabilirsiniz.

4. Push ve Get E-postaları Kapatın

Günlük olarak çok sayıda e-posta alıyorsanız, cihazınızı yeni mesajlar geldikçe güncelleyen push senkronizasyonunu devre dışı bıraktığınızdan emin olun. Bunun yerine, getirme aralığını artırarak yalnızca belirli bir programa göre yeni e-postaları kontrol etmesini sağlayabilirsiniz. Büyük bir değişiklik için, telefonunuzun siz sorana kadar postaları senkronize etmemesi için her zaman manuel olarak alabilirsiniz.

Bu oldukça sakıncalı olabilir. Ancak iPhone’unuzu şarj edebildiğiniz anda veya pil konusunda endişelenmezseniz, ayarları normal haline geri döndürebilirsiniz. Bu özelliği ayarlamak için Ayarlar > Posta > Hesaplar > Yeni Verileri Al seçeneğine gidin. Ekranın üst kısmındaki İtme kaydırıcısını devre dışı bırakın, ardından altta Manuel’e dokunun veya bir program ayarlayın. Bundan sonra, ayarları istediğiniz gibi Getir’den Manuel’e değiştirmek için listedeki hesaplarınızın her birine dokunun.

5. Otomatik Kilit Zaman Aşımı

Otomatik Kilit, iPhone’unuzu belirli bir süre kullanmadığınızda ekranınızı kilitleyen bir özelliktir. Bu özelliğin etkinleştirilmesinden önce 30 saniyeden 5 dakikaya kadar seçim yapabilirsiniz. Telefonunuzun pil ömrünü korumayı hedefliyorsanız en kısa süreyi seçmek en iyisidir. Otomatik Kilit özelliğini açmak için Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Otomatik Kilit seçeneğine gidin. Ekranınızın kararması için bir süre seçin.

6. Pili Bitiren Uygulamalardan Kaçının

iPhone’unuz, kullandığınız ve en fazla pil ömrünü tüketen uygulamalar hakkında veri toplar. Bu bilgileri kontrol etmek için Ayarlar > Pil bölümüne gidin. Bu bölüm, belirli bir uygulamanın son 24 saat ve son 10 gün içinde ne kadar pil kullandığını size söyleyecektir. Bir uygulamanın adının altında Arka Plan Etkinliği görürseniz bu, uygulamanın, siz onu aktif olarak kullanmıyorken iPhone’unuzun pilini bitirdiği anlamına gelir. Bunun tekrar olmasını önlemek için, Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenileme altında uygulama için Arka Planda Uygulama Yenileme’yi kapatmalısınız.

Bu ekranda gördüğünüz şeylerin çoğu, kullanımınıza bağlı olarak anlamlı olmalıdır. Tüm uygulamalar ekranı açık tutarak pili tüketirken, video akışı veya ağır oyunlar gibi çok fazla kaynağa ihtiyaç duyan uygulamalar pili çok daha hızlı kullanır.

7. Bildirimleri Azaltın

iPhone’unuzda bir bildirim aldığınızda, pilini tüketen ekran aydınlanır. Bunları yöneterek pil tüketimini azaltabilirsiniz. Hangi uygulama bildirimlerinin sizin için önemli olmadığına karar verin ve bunları kapatın. Bunu yapmak için Ayarlar uygulamalarını açın ve Bildirimler’e gidin. Ardından listeden bir uygulama seçin ve devre dışı bırakmak için Bildirimlere İzin Ver’i kapatın.

Bir uygulamanın bildirimlerini tamamen kapatmak istemiyorsanız, iPhone’unuzda Rahatsız Etmeyin özelliğini açmak, bildirimlerin cihazınızı uyandırmasını da engeller. Ekstra pile ihtiyacınız olduğunda bunu kullanın.

iPhone Pilini Tasarruf Etmeye Ne Yardımcı Olmaz?

Bazıları, uygulamaları manuel olarak kapatmanın pilin boşalmasını önlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Ama aslında, bunu yapmak pil ömrünü daha da tüketebilir. Arka planda çalışan uygulamalar pil seviyenizi etkileyebilir ancak iOS, uygulamaların arka planda aşırı hızda çalışmasına izin vermez. Sonuç olarak, önemli ölçüde arka plan pili kullanan uygulamalar, mesajlaşma uygulamaları, navigasyon uygulamaları, müzik akışı hizmetleri vb. olmalıdır.

Ancak, bir uygulamayı kapatıp tekrar açmak, telefonunuzun işlemi başlatmaya ve durdurmaya devam etmesi gerektiğinden sürekli olarak pil gücünü boşa harcar. En son uygulama değiştiriciyi, kapatılması gereken görevleri çalıştırmak yerine bir dizi kısayol olarak düşünmek en iyisidir.

Diğer bir yaygın yanlış anlama, Wi-Fi ve Bluetooth’un açıldığında iPhone’un pilini tüketmesidir. Bu bir zamanlar biraz doğru olsa da, bugünlerde büyük bir pil tüketimi değildir. Bluetooth cihazı kullanmak bataryayı tüketir, ancak sadece açık tutulması ihmal edilebilir. Wi-Fi ağının sınırında değilseniz ve telefonunuzun bağlantısı kesilip yeniden bağlanmadıkça, Wi-Fi’nin açık olması batarya üzerinde büyük bir etki yaratmayacaktır. Wi-Fi ayrıca bazı konum hizmetlerine güç sağlar ve Wi-Fi, GPS kullanmaktan çok konumunuzu almak için pil dostudur.