iPhone ile ekran görüntüsü nasıl alınır?

iPhone'da ekran görüntüsü almak basit bir şey olabilir. Bu eksiksiz kılavuza bakın ve cihazınızdan en iyi şekilde yararlanın.

Bir web sitesinde gördüğünüzü kaydetmek, bir bildirimi, bir WhatsApp mesajını, bir Facebook sayfasını, bir uçak biletini veya bir otel rezervasyonunu kaydetmek isteme durumunu yaşamadınız mı? Ekran görüntüleri çok faydalı olabilir ve iPhone’da ekran görüntüsü alabilmek için dahi olmanız gerekmez, ancak her zaman gözden kaçırabileceğimiz bazı püf noktaları vardır.

iPhone’unuzda nasıl ekran görüntüsü alacağınızı bilmiyorsanız, bu kılavuz tam size göre. iPhone’da ekran görüntüleri almanın tüm farklı yollarının yanı sıra bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için bilmeniz gereken bazı ipuçlarını göstereceğiz.

iPhone düğmeleri ile ekran görüntüsü alma

iPhone’un birkaç fiziksel düğmesi olduğundan, bu yöntemle ekran görüntüsü almak oldukça basittir. Yalnızca iki düğmeye aynı anda basmanız gerekecek:

  • iPhone X ve sonraki modellerde: Sesi aç düğmesi (Cep telefonunun sol tarafında bulunur) ve Kilit Düğmesi (Cihazın sağ tarafında bulunur).
  • iPhone 7 ve 8 serisi: Ana ekran düğmesi (Ekranın hemen altında görünen dairesel düğme) ve Kilit düğmesi (cihazın sağ tarafında bulunur).
  • iPhone 6S ve SE dahil eski modeller: Ana ekran düğmesi (Ekranın hemen altında görünen dairesel düğme) ve Kilit düğmesi (Cihazın üst tarafında bulunur).

Her iki tuşa aynı anda bastığımız zaman telefon ekranımız kısa bir süre beyaz renkte yanıp sönecek ve bu, iPhone ekran görüntüsünün doğru şekilde çekildiğinin bir işaretidir. Cep telefonu sessiz modda değilse, deklanşörden küçük bir ses duyacağız.

iphone ekran resmi alma

Telefonun işletim sistemi sürümüne bağlı olarak, ekran görüntüsü fotoğraflar uygulamasına kaydedilecek veya (iOS 11 ve sonraki sürümleri kullanıyorsak) değiştirebileceğimiz, kırpabileceğimiz, paylaşabileceğimiz veya kaydedebileceğimiz yeri seçebileceğimiz bir önizleme görünecektir. Sadece saklamak istediğimizde ise parmağımızı sola kaydırarak hareket ettirmemiz yeterli olacaktır. Ayrıca buradan tam ekran görüntüsü alma işlemini de yapabilirsiniz.

iPhone’da tam ekran görüntüsü alma

iPhone’da tam sayfa ekran görüntüsü alma özelliği de vardır. iPhone’da tam ekran görüntüsünün nasıl alındığını aşağıdaki ekli yazıdan öğrenebilirsiniz.

AssistiveTouch ile ekran görüntüsü alma

AssistiveTouch, kullanıcının iPhone’da 3D Touch’ı etkinleştirme, birden çok parmakla kaydırma veya sıkıştırma gibi çeşitli karmaşık dokunma hareketlerini yalnızca birkaç dokunuş ötedeki basit bir menü aracılığıyla gerçekleştirmesini sağlar. Bunu yapmak için önce AssistiveTouch’ı etkinleştirmelisiniz, bu nedenle “Ayarlar”a gideceğiz, “Genel”, ardından “Erişilebilirlik”, ardından “AssistiveTouch”ı seçip son olarak etkinleştireceğiz.

Etkinleştirildiğinde, ekranda görünecek daireye tıklamamız gerekecek (bir kutu içindeki birkaç eş merkezli gri daireye benzer) ve AssistiveTouch menüsüne erişebileceğiz. Bahsedilen menü çok sayıda seçeneğe sahiptir. AssistiveTouch ile iPhone’da ekran görüntüsü almak için “Cihaz”a, ardından “Diğer”e ve son olarak “Yakala”ya dokunmanız gerekecek. Böylece sadece dört tıklama ile cihazımızda herhangi bir tuşa basmadan ekran görüntüsü almış olacağız.

Siri ile ekran görüntüsü alma

iOS 14’ten itibaren Siri sizin için bir iPhone ekran görüntüsü alabilir. iOS 14 ile beraber Siri arayüzü ekranı kaplamadığı için ekran görüntüsü alma görevini de yerine getirebilir.

Bu işlevi kullanmak için Siri’yi yukarı çekerek veya “hey Siri” diyerek talimatı vermeniz yeterlidir. Siriyi açmak için iPhone’da yan düğmeyi bir an için basılı tutun veya ana ekran düğmesine basılı tutun veya sadece “hey siri” diye seslenin.

Siri göründüğünde, “Ekran görüntüsü al” demeniz yeterli. Siri’nin simgesi ekrandan kaybolacak, ardından telefonunuz tıpkı düğme yöntemlerinden birini kullanmışsınız gibi bir ekran görüntüsü alacaktır.

Telefonunun arkasına dokunarak ekran görüntüsü alma

iOS 14 başka bir yeni özelliği getirdi: Back Tap. Bu, Spotlight’ı başlatmak veya el fenerini açmak gibi belirli eylemleri etkinleştirmek için iPhone’unuzun arkasına dokunmanıza olanak tanır. Neyse ki, ekran görüntüsü almak, bunu kullanırken desteklenen seçeneklerden biridir.

iPhone’da back tap ile ekran görüntüsü almayı etkinleştirmek için Ayarlar > Erişebilirlik > Dokunma > Arkaya Dokun seçeneğine gidip etkinleştirmeniz gerekir. Burada çift dokunma veya üç kez dokunma durumunda yapılacak eylemleri seçebilirsiniz.

iPhone’da ekran görüntüsünü düzenleme ve paylaşma

Cihazımızda iOS 11 veya sonraki sürümler yüklüyse, her ekran görüntüsü aldığımızda her zaman sol alt köşede görünen küçük resme dokunabilir ve düzenleme aracına erişebilir ve çekilen fotoğrafta farklı değişiklikler yapabiliriz. Ve bu düzenleme aracında, görüntünün üzerine çizilebilecek kalemler, işaretleyiciler ve kurşun kalemler bulunur. Bu, örneğin, bir ekran görüntüsünden belirli bir şeyi vurgulamak istediğimizde oldukça yararlı olan bir şeydir.

Fotoğrafı kırpmak istiyorsak, istediğimiz boyuta ulaşana kadar ayarlayabilmek için mavi çerçeveyi ayarlamamız yeterli. Sağ alt köşede bulunan “+” sembolüne basarsak, metin, form, imza vb. ekleme gibi çok kullanışlı araçlardan oluşan başka bir diziye erişebiliriz. Sağ üst köşedeki kavisli oka basarak baskıyı her zaman geri alabiliriz. Sürümü bitirmek için “Tamam”a basacağız, burada “Fotoğraflara Kaydet” veya “Ekran görüntüsünü sil” arasında seçim yapabiliriz. Ekran görüntüsünü aldığımızda buna “Fotoğraflar” uygulamasından erişebilir, e-posta ile gönderebilir ve diğerlerinin yanı sıra Mesaj, Facebook veya WhatsApp gibi uygulamalar aracılığıyla paylaşabiliriz.

Doğrulayabildiğimiz gibi, iPhone’da ekran görüntüsü almak gerçekten basit bir işlemdir ve bu da bize cep telefonumuzun film rulosuna kaydettiğimiz ekran görüntülerini değiştirmek için çok sayıda seçenek sunar.