HDC nedir, nasıl çalışır?

Yirmi yıldan fazla bir süredir Yokuş İniş Kontrolü, sürücülerin dik inişlerde güvenle mücadele etmelerine yardımcı oldu ve bugün satılan çoğu modern arazi aracı, crossover, SUV ve Pick Up’larda kullanıma sunuldu. Bu makalede, nasıl ortaya çıktığını, nasıl çalıştığını ve neden bu kadar yaygın olarak kullanıldığını keşfedeceğiz.

Hill Descent Control (HDC) olan bir aracı hiç sürmediyseniz veya bu sistemi kullanma şansınız olmadıysa, öğrenmeniz işinize yarayabilir. Bu özelliğe veya düşük aralıklı viteslere sahip olmayan bir araçta, bu tür tehlikeli bir yokuşta aracı kontrol etmek, özellikle arazi gevşek, ıslak veya karla kaplıysa son derece zor olacaktır. Güvenli bir hızı korumak için, aracın çekişini kaybetmemesi için dua ederken fren pedalını ustaca kullanmanız gerekir.

Yokuş İniş Kontrolü (HDC) ortaya çıkışı

Neyse ki, HDC kendilerini benzer durumlarda bulanlara yardım etmek için icat edildi. Alman teknoloji devi Bosch tarafından geliştirilen sistem, ilk olarak, yetenekli 4WD araçlarda bulunan düşük menzilli viteslere sahip olmayan kompakt bir arazi aracı olan birinci nesil Freelander modelini donatan Land Rover tarafından bir seri üretim aracında tanıtıldı.

İlk versiyon mükemmel değildi ve birçok araç sahibi, aracın indiği varsayılan hızın aşırı koşullarda güvenli ve kontrollü bir iniş için çok yüksek olduğunu iddia ediyordu. Ayrıca, fren pedalına en ufak bir dokunuşun bile sistemi anında devre dışı bırakacağını savundular. Buna rağmen, diğer Land Rover modellerinde ve ilk nesil BMW X5’te hızlı bir şekilde özellik yoluna girdi, çünkü o sırada Alman şirketi Rover grubuna sahipti. Şu anda, çoğu üretici tarafından arazi özellikli araçlarında kullanılmaktadır.

yuksek inis kontrolu
Fotoğraf lisansı: Jeep

Yokuş İniş Kontrolü (HDC) çalışması

Sistem, hızlanmayı kontrol eden ve araç hızını sürücü tarafından seçilen bir eşikte tutan bir özellik olan geleneksel hız sabitleyici ile karşılaştırılabilir. Seyir kontrolü gibi, HDC de yokuş aşağı giderken önceden ayarlanmış bir hızı koruyarak sürücü girişi ihtiyacını ortadan kaldırır. Aradaki fark, bu sistemin otomatik olarak frenleri devreye alması ve yalnızca düşük hızlarda kullanılabilmesidir.

Çalışma şekli, çekiş kontrolü ve elektronik denge kontrolünün çalışma şekline benzer. Bu sistemler gibi, HDC de aracın ABS modülü ile birlikte çalışarak frenleri otomatik olarak devreye alır ve sabit, güvenli bir hız sağlar. Her tekerlek bağımsız olarak kilitlenebilir veya serbest bırakılabilir, böylece araç çekişi sürdürür.

Yokuş İniş Kontrolü (HDC) açmak

Genellikle bu sistemi kullanmak için aracın belirli bir hızın altında gitmesi ve bir alçalmaya yaklaşması gerekir. Çoğu araçta, bir uyarı ışığı veya bildirim, HDC’nin mevcut olduğunu gösterir ve sürücünün bir düğmeye veya basmalı anahtara basarak onu manuel olarak devreye alması gerekir. Bazı araçlarda sistem devreye girdikten sonra iniş hızı hız sabitleyici düğmeleri kullanılarak ayarlanabilir. Diğerleri, sürücülerin gaza dokunarak hızı artırmasına ve fren pedalına dokunarak azaltmasına izin verir.

Günümüzde Toyota ve Land Rover gibi üreticiler, HDC’yi içeren ve aynı zamanda çeşitli off-road özel yardımlar sunan gelişmiş sistemler geliştirdiler. Japon otomobil üreticisi, sistemine Crawl Control adını verirken, Land Rover ise All-Terrain Progress Control’u kullanıyor. Bu sistemler, HDC’nin genellikle otomatik olarak devreye girdiği karmaşık bir sensör paketi kullanır.