Araçlarda ESC nedir?

Modern araçlardaki en kritik teknolojilerden biri olan Electronic Stability Control (ESC), onlarca yıldır sayısız kazayı önlemekten sorumludur. Bu makalede, ESC’nin kökenlerini keşfedeceğiz ve nasıl çalıştığını anlayacağız.

Elektronik stabilite programı (ESP) veya dinamik stabilite kontrolü (DSC) olarak da bilinen bu teknoloji, köklerini, otomobil üreticilerinin gelişmiş çekiş kontrol sistemleri geliştirmeye başladıkları seksenlerin ortalarına kadar izler.

1990 yılında Mitsubishi, modern ESC’nin öncüsü olan elektronik olarak kontrol edilen yeni bir aktif izleme ve çekiş kontrol sistemine sahip bir otomobil olan Diamante’yi Japon pazarı için tanıttı.

Bu teknolojiyi kullanan ilk model, Bosch ile birlikte geliştirilen Elektronisches Stabilitätsprogramm (Elektronik Stabilite Programı) adlı bir sistemle donatılmış 1995 Mercedes-Benz S 600 Coupe idi.

Yıllar geçtikçe, bu teknoloji gelişti ve otomobil üreticilerinin çoğu tarafından yaygın olarak kullanıldı ve hatta birçok ülkede zorunlu hale geldi.

ESC nedir ve nasıl çalışır?

ESC, savrulmayı (çekiş kaybı) algılayıp azaltarak otomobilin dengesini artırmak için tasarlanmış aktif bir güvenlik özelliği olarak tanımlanabilir.

Eğim, yalpalama ve sapmayı izleyen ve aracın çekiş kontrolü (TCS) ve kilitlenme önleyici fren (ABS) sistemleri ile birlikte çalışan bir sensör seti kullanır. Bu sensörler direksiyon kontrolünün kaybolduğunu tespit ettiğinde, ESC modülü, aracı belirlenen yolda tutmaya yardımcı olmak için her bir tekerleğe otomatik olarak fren uygular. Modern araçlarda motor gücünü de sınırlar.

Başka bir deyişle, bir otoyolun sağa doğru kıvrılan ıslak bir bölümünde sürüyorsunuz, ancak araba aniden önden kaymaya başlıyor. ESC, çekişi kaybeden tekerleklere hızlı bir şekilde bireysel fren basıncı ekleyerek ve böylece direksiyonu yönlendirdiğiniz yönde hareket etmesini sağlayarak, doğrudan yan şeritlere girmesini önleyecektir.

esc teknolojisi
Fotoğraf lisansı: Bosh

TCS ve ESC arasındaki fark nedir?

Aksini duymuş olsanız da, bunlar iki farklı sistemdir, ancak ESC, TCS olmadan çalışamaz. Daha önce de belirtildiği gibi, ABS ile birlikte bu sistemler birlikte çalışır. Farkı açıklayabileceğim en basit yol, TCS’nin yalnızca tekerlek kaymasını sınırlaması, ESC’nin de yanal kaymayı önlediği ve böylece otomobilin yörüngesini koruduğu.

ESC ne zaman kapatılmalı?

Bu teknolojiyi kullanan tüm arabalarda, sürücülerin devre dışı bırakmasına izin veren bir düğme (fiziksel veya değil) bulunur. Sadece aracınız kar veya çamura saplanmışsa, tekerleklerin biraz daha fazla dönmesine izin vermek ve tekrar çekiş kazanmak için yüzeye kazmak için devre dışı bırakmalısınız.

ESC’yi devre dışı bırakmak, özellikle arkadan çekişli ise, arkadan savrulmaya daha duyarlı olan otomobille karşılaşmanıza neden olacaktır. Ancak, ne yaptığınızı bilmediğiniz ve gerekli tüm güvenlik önlemlerini almadığınız sürece bunu yapmanızı önermiyoruz.

esc calismasi
Fotoğraf lisansı: Bosh

Günümüzde, çok sayıda mevcut güvenlik özelliği ve gelişmiş sürücü destek sistemleri ile ESC’yi unutmak kolaydır, ancak araçlarımızdaki en önemli güvenlik sistemlerinden biri olmaya devam etmektedir.

İstatistiklere göre, bu teknolojiye sahip araçlar %32 daha az tek araçlı çarpışmalara ve %58 daha az devrilme kazalarına karıştığından, sistem tek araç ve devrilme kazalarının oluşumunu azaltmaktan sorumludur.