Girişkenlik nedir ve neden önemlidir?

Kendinizi hiç başkalarının istek ve ihtiyaçlarına teslim olurken veya sizin için en önemli olandan dikkatinizi çalan faaliyetlere katılırken buldunuz mu? Bunlardan birine “evet” dediyseniz, o zaman belki de iddialı olmakta güçlük çekiyorsunuzdur.

Burada iddialı olmanın ne anlama geldiğini keşfedeceğiz ve bunu hayatınızda bir öncelik haline getirmenin önemini tartışacağız. Karşılaşabileceğiniz birkaç gerçek dünya senaryosunu vurgulayarak ve en iyi sonuçlar için olası yanıtları inceleyeceğiz Ayrıca, günlük rutininize dahil etmek için iletişim becerilerinizi geliştirecek ve özgüveninizi artıracak pratik ipuçları alacaksınız.

Girişkenlik Nedir?

Girişkenlik, kendi istek ve ihtiyaçlarınızı açıkça ve doğrudan iletme yeteneğidir. Bir başkasının istediği şeyden farklı olsalar veya onlara karşı olsalar bile, kişinin duygularını, görüşlerini, inançlarını ve seçimlerini saygılı bir şekilde ifade etme kapasitesidir.

İddialı bir kişi, “hayır” demek ve bir arkadaşını veya meslektaşını hayal kırıklığına uğratmak anlamına gelse bile, duruşunda rahat ve kendinden emindir.

İletişim Kurma Tarzlarını Anlayın

İletişim kurma şeklinizi düşünün. Kendi isteklerinizin ve ihtiyaçlarınızın gerekli herhangi bir şekilde karşılandığından emin olmak için sadece kendinize mi çalışıyorsunuz? Yoksa onların arzularını ve önceliklerini sizinkinin üzerine koyarak başkalarına mı teslim oluyorsunuz?

Yukarıda belirtilen ilk stil agresif bir stildir. Agresif bir tarza sahip insanlar yalnızca kendi ihtiyaçlarına odaklanır ve istediklerini elde etmek için ne gerekiyorsa yaparlar. Zorbalık taktiklerine, sindirmeye, suçlamaya, manipülasyona veya talepkar önlemlere başvurabilirler.

Yukarıda belirtilen ikinci tarz pasif bir tarzdır. Pasif tarzı olan insanlar, herkesi öncelik haline getirenlerdir. Bir iyiliği reddedemezler ve kendilerine büyük rahatsızlık verse bile asla hayır demezler. Yardımlarını arayan herkesin çağrısına cevap vermek için kendi arzularını ve ilgi alanlarını duraklatırlar.

İddialı olan (girişkenlik) üçüncü bir iletişim tarzı vardır. İddialı insanlar ne istediklerini bilirler ve önceliklerine ve çıkarlarına sadık kalırken, aynı zamanda etrafındakilere karşı dikkatli ve saygılı olurlar. Başkalarına empoze etmeden arzularını ifade ederler. suçluluk hissetmeden bir daveti reddedebilir ve çatışmaya yol açmadan “hayır” diyebilirler.

girisken tavir

Tarzınızı Belirlemek

İletişim tarzınızı belirlemenize yardımcı olmak için işte iddialılıkla ilgili üç gerçek dünya senaryosu. Bunlar, geçmişte bir dereceye kadar karşılaştığınız ve muhtemelen gelecekte tekrar karşılaşacağınız örneklerdir.

İletişim tarzınızın sosyal duruma, bağlama veya ilgili kişilere bağlı olarak değişmesi durumunda, açıklanan durumda vereceğiniz gerçek ve dürüst yanıtı vermek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Tarzınızı Belirlemek: Senaryo 1

Bu hafta sonu yıllık tatil zamanı ve haftalardır onu dört gözle bekliyorsunuz. Arkadaşlarınız ve aileniz şehir dışından geliyor ve herkesi görmek için sabırsızlanıyorsunuz. Büyük kutlama sadece birkaç saat uzaklıkta ve heyecanınızı zapt edemezsiniz. Ama sonra, beklenmedik bir istekle karşılaşırsınız. Meslektaşınız önemli bir projeyi alt üst etti ve sorunu çözmek için sizden yardım istiyor. Bu kolay bir çözüm olmayacak ve muhtemelen hafta sonunun çoğunu alacaktır.

Nasıl cevap verirsiniz?

  • Meslektaşınıza yardım etmeyi kabul edin, bu da arkadaşlarınıza ve ailenize tatilin iptal edildiğini bildirmek anlamına gelir.
  • Çıkarken kapıyı çarparken ona beceriksiz aptal derken meslektaşınıza yardım etmeyi reddedin.
  • Meslektaşınıza bu hafta sonu önemli aile planlarınız olduğunu ve yardımcı olamayacağınızı bildirin.

Tarzınızı Belirlemek: Senaryo 2

Bir topluluk grubunun üyesisiniz. Mahallenizde ve yerel bölgenizde bir fark yaratmaya yardımcı olmak istersiniz, böylece mümkün olduğunda zaman ve kaynak bağışlayabilirsiniz. Grubun görevlilerinden biri az önce sizden bir komite başkanı rolünü üstlenmenizi istedi. Zamanınız zaten sınırlıdır ve bu, daha fazla sorumluluk ve kuruluşa daha fazla zaman bağışlanması anlamına gelir, bu da ailenizle daha az vakit geçirmenize olanak tanır.

Nasıl cevap verirsiniz?

  • Tamam, sanırım yapabilirim.
  • “Bu organizasyon için zaten yeterince şey yapıyorum ve şimdi sizin için daha fazlasını yapmamı mı istiyorsunuz?”
  • “Teşekkür ederim. Bu harika bir fırsat gibi görünüyor ve gurur duyuyorum. Ancak zamanım sınırlı, bu yüzden reddetmem gerekiyor. “

Tarzınızı Belirlemek: Senaryo 3

Hayran olduğunuz bir konuşmacı, bir seminere ev sahipliği yapmak için bölgenize geliyor. Bu kişiyi her zaman canlı bir etkinlikte konuşurken görmek istemişsinizdir. İnternette sayısız kayıt gördünüz ve nihayet, seyircilerin arasında oturma ve deneyime katılma şansınız var. Eşinize harika haberi söylüyorsunuz, ancak partneriniz heyecanınızı paylaşmıyor ve seminere gitmek istemiyor.

Nasıl cevap verirsiniz?

  • “Haklısın. Sanırım o kadar da önemli değil. Seminere gitmek istediğim için aptallık ettim. “
  • “Beni gerçekten seviyorsan benimle gideceksin.”
  • “Gitmekle ilgilenmiyorsan sorun değil. Gitmek zorunda değilsin. Sadece teklif edeceğimi düşündüm. Ancak yine de benim için önemli olduğu için gidiyorum. “

İletişim tarzınızı belirleyebildiniz mi? Üç farklı stili seçebilir misiniz? Örneklerin her birinde ilk tercih pasif stil, ikinci seçenek agresif stil ve üçüncü seçenek iddialı stil idi.

Tarz Belirlemek Neden Önemlidir?

İddialı olmak isteklerinize, ihtiyaçlarınıza, duygularınıza, görüşlerinize, inançlarınıza ve seçimlerinize değer vermek anlamına gelir. Onların önemini kabul ediyor ve bilinçli olarak bunları öncelik haline getirmeye karar veriyorsunuz.

Girişken insanlar zamanlarına ve enerjilerine değer verirler. Ayrıca daha yüksek düzeyde özgüven ve öz değerlere sahiptirler. İddialı olmak aynı zamanda kafa karışıklığını hafifletmeye, kaygıyı azaltmaya ve başkalarıyla etkileşim halindeyken çatışmayı azaltmaya yardımcı olabilir çünkü arzularınız ve ilgi alanlarınız açıkça ve doğrudan ifade edilecektir.

giriskenlik hakkinda

Nasıl Daha Girişken Olabileceğinize Dair 5 İpucu

Artık girişkenliğin ne kadar iyi olduğunu biliyoruz. İddialı olmakta zorlanıyorsanız, işte size yardımcı olacak beş ipucu.

1. Sınırları Netleştirin

Daha iddialı olmanın ilk adımı, net sınırların nasıl belirleneceğini öğrenmektir. Bu, toplantılar ve aktiviteler için zaman sınırlarını belirlemeyi, mesai saatlerinden sonra telefonu cevaplamamayı, mobil cihazınızı kapatmayı veya dikkat dağınıklığını önlemek için anımsatıcılar kurmayı veya bir neden veya arka plan sunma zorunluluğu hissetmeden “hayır” demeyi içerebilir.

2. Komut Dosyası Temel Yanıtları

Bu, sorulan şeyi dikkatli bir şekilde değerlendirmeden önce kendilerini istekleri kabul ederken bulan kişiler için son derece yararlı olabilir. Kendinizi yalnızca başkalarını memnun etmek için “evet” derken bulursanız, birkaç yanıt almak tamamen ezber bozabilir. Bu, “Önce programımı kontrol edeyim, sana döneceğim” demek kadar basit olabilir.

Kesin bir yanıtla geri dönmeyi unutmayın. Başka bir örnek, basitçe “Üzgünüm ama müsait değilim” demek ve onu öyle bırakmak olabilir. Yine, açıklama yapmak zorunda değilsiniz.

3. Değerinizi Bilin

Zamanınız ve dikkatiniz değerlidir. Onları herkese ve soranlara vermeyi bırakın. Zamanınıza değer vermezseniz, başkalarının da yapmasını bekleyemezsiniz. Olumlu iç konuşmayı dahil etmek ve onaylamaları okumak da güveni artırmaya, öz saygıyı geliştirmeye ve öz-değer duygularını artırmaya yardımcı olabilir.

4. Soğukkanlılığınızı Koruyun

Yüksek stres veya zayıflatıcı kaygı zamanlarında net ve etkili bir şekilde düşünmek veya iletişim kurmak genellikle zordur. Derin nefes alma, gevşeme teknikleri veya topraklama egzersizleri yapmak zihninizi yeniden odaklamaya ve istenmeyen olumsuz duyguları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu, bilişsel yeteneğin geliştirilmesine yardımcı olabilir ve uygun şekilde yanıt vermek için çok daha iyi bir zihinsel durumda olacaksınız.

5. Bebek Adımları Atın

Her gün girişkenliği uygulayın. Gerekirse küçükten başlayın. İddialı kararlar alma pratiği yapmak için günlük ortak alışverişlerde küçük fırsatlar arayın. Bu, bu akşamki akşam yemeğine karar vermek için inisiyatif almak, ailece eğlenceli bir gece için aktivite veya film seçmek, günü izin almak ve kendinizi bir spa gününde tedavi etmek, ilginizi çekmeyen bir şeyle ilgili gelen aramanın doğrudan sesli mesaja gitmesine izin vermek veya “hayır” demek anlamına gelebilir.

İsteklerinizi, ihtiyaçlarınızı, duygularınızı, görüşlerinizi, inançlarınızı ve seçimlerinizi düşünün. Bunların sizin için ne kadar önemli olduğunu belirleyin. Öncelik olmalılar. Bunları ilk sıraya koymaya başlamak için bilinçli bir karar verin. Zamanınızın, enerjinizin ve dikkatinizin değerini belirleyin. Bu egzersiz, öz değerinizi ölçmek için sizi derinlemesine bakmaya zorlayacaktır. Bu iç gözlem konusunda dürüst olun. Bulgularınız tatmin edici değilse, gerekli ayarlamaları yaparak proaktif bir yaklaşım benimseyin. En iyi çıkarlarınızı hayatınızda bir öncelik haline getirmek için yukarıda açıklanan ipuçlarını kullanın.